Victoria Haçı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Victoria Haçı
Victoria Cross
Victoria Cross Medal Ribbon & Bar.png
Haçın ön yüzü. Kurdele: 1½" (38 mm), koyu (mavi kurdele deniz ödülleri için 1856-1918).
Royal Coat of Arms of the United Kingdom.svg
Birleşik Krallık Monarşisi tarafından verilir
Ülke  Birleşik Krallık
Tür Askeri madalya
Olası Hak
Sahipleri
İngiltere Donanması, Ordusu ve Hava Kuvvetlerinde, kolonilerinde veya bölgelerinde ve Birleşik Krallık onur ödülü verilen Commonwealth ülkelerinde herhangi bir sıralamaya sahip kişiler; Tüccar Deniz Kuvvetleri mensupları; ve yukarıda belirtilen güçlerin veya hizmetlerin herhangi birinin emir, talimat veya gözetiminde hizmet eden siviller.[1]
Gerekçe "...en göze çarpan cesaret ya da cesur özverili davranış ya da düşmanın huzurunda görevine aşırı derecede bağlılık."[2]
Durum Devam etmektedir
Tanım Bronz Pattee Haçı, Taç ve Aslan bindirilmiş ile ve slogan: 'For Valour'
İstatistikler
Kuruluş 29 Ocak 1856
İlk Verilişi 1857
Son Verilişi 26 Şubat 2015
Toplam Verilişi 1,358
Farklı Hak
Sahipleri
1,355
Öncelik
Üst Yok
Ast George Haçı
Ribbon - Victoria Cross.png
Şerit

Victoria Haçı (İngilizce: Victoria Cross - V.C.), düşman karşısında üstün cesaret gösteren Birleşik Krallık silahlı kuvvetleri mensuplarına verilen en yüksek kahramanlık nişanı.

Prens Albert'in isteği üzerine 1856'da Kraliçe Victoria tarafından oluşturuldu. İlk nişanlar Kırım Savaşı (1853-56) sırasında verildi. 1858'de çıkarılan yeni yönetmelikle düşmanla yüz yüze gelmeksizin gösterilen kahramanlıklar da nişan kapsamına alındı. Bu yoldan verilen nişan çok az olduğundan, 1881'de gene yalnızca düşman karşısında üstün cesaret örneği gösteren kişilerle sınırlandırıldı. 1902'de Kral VII. Edward'ın kararıyla kişilerin ölümünden sonra da verilmeye başladı. Kadınları da kapsayan bir nişan olmasına rağmen, günümüze değin hiçbir kadın nişanı alamadı.

Victoria Haçı, Britanya'da verilen bütün öteki madalya ve nişanlardan daha üstün kabul edilir. Nişanı alanlar adlarının önüne V.C. yazma hakkını kazanırlar. Victoria Haçı'nın ortaya konmasından bu yana yalnızca 1.356 kişi bu nişanı alabilmiştir. İlk kez Kırım Savaşı sırasında ele geçirilen Rus toplarından dökülen, daha sonraları ise tunçtan yapılan nişanın bir yüzünde bir taht üzerinde oturmuş bir aslan ve "Cesaret İçin" (FOR THE BRAVE) ibaresi yer alır. Öbür yüzünde ise nişanı alanın adı, rütbesi ve bağlı olduğu birlik ile nişanın verilmesini gerektiren olayın tarihi yazılıdır, bordo renkli bir şeride asılıdır. Nişan sahiplerinin yeni kahramanlıklar göstermeleri durumunda, nişanlarına ince madeni levhalar eklenir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Special Army Order 65 of 1961, paragraph 6.
  2. ^ "Military Honours and Awards". Defence Internet. UK Ministry of Defence. 2 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20100402144126/http://www.operations.mod.uk:80/honours/honours.htm. Erişim tarihi: 30 January 2007.