Victoria Falls, Zimbabve

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Victoria Falls
Şehir
Şehirden bir görünüm
Zimbabve üzerinde Victoria Falls
Victoria Falls
Victoria Falls
Victoria Falls'un Zimbabve'deki konumu
ÜlkeZimbabve Zimbabve
İlMatabeleland Kuzey
Nüfus
 (2013 (tahmini))
 • Kent
30,216

Victoria Falls, Afrika kıtasında bulunan Zimbabve devletinde bir şehirdir.

Şehir ülkenin kuzeybatı kesiminde Matabeleland Kuzey ili içerisinde, Zambiya sınırında yer alan bir yerleşim bölgesidir. Şehirde 2013 tahmini verilerine göre 30,216 kişi yaşamaktadır. 2002'de gerçekleştirilen resmi nüfus sayım sonuçlarına göre 31.375 kişi yaşamaktaydı.[1]

Victoria Falls ülke genelinde nüfusu düşen bir şehir konumundadır. Zambezi Nehri'nin güney yakasında kurulu olan şehrin tam karşısında Zambiya'ya bağlı bulunan Livingstone şehri bulunmaktadır. Zambezi nehrinin birbirini ayırdığı bu iki devlet arasında bağlantı köprüler ile sağlanmakta olup karayolu ya da demiryolu ile geçiş mümkün kılınmaktadır. Şehre ismini veren ve Afrika'nın en büyük şelalesi olan ve UNESCO tarafından dünya mirası olarak koruma altına alınan Viktorya şelaleri şehre çok yakın bir konumda bulunmaktadır. Geçiminin neredeyse tamamını turizmden elde eden şehir, ülkenin en kuzey bölgesinde, sınıra yakın bir konumda bulunduğu için ülkenin yıllar içerisinde yaşadığı olumsuz siyasi ve ekonomik gelişmelerden etkilenmemiş, suç oranı artış göstermemiştir.

Şehrin 18 km dışında bulunan uluslararası havaalanı nedeniyle uçak ile bölgeye gitmek mümkün olup, buradan yurt içi ve yurt dışı uçuş imkânı sağlanmaktadır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Victoria Falls nüfus bilgileri". 29 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]