Victor Massé

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Victor Massé
Victor Masse (1822–1884)
Doğum7 Mart 1822
Lorient, Morbihan, Fransa
Ölüm5 Temmuz 1884
Paris
MeslekMüzisyen, Opera bestecisi, Müzik eğitimcisi

Victor Massé (7 Mart 1822 Lorient, Morbihan - 5 Temmuz 1884, Paris), Fransız opera bestecisi ve müzik eğitimcisidir. Yirmiye yakin sayıda opera, opera-komik ve operet bestelemiştir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Massé müzik eğitimini Paris Konservatuvarı'nda almıştır. Konservatuvarda iken hocalığını Jacques Halévy yapmıştır. 1844'te Le Renegat de Tangier adlı kantata eseriyle prestijli Roma Ödülünü kazanmıştır.

Sonra bestecilik kariyerini opera ve operet besteciliği üzerine yoğunlaştırmıştır. Paris'te Opera-Komik Tiyatrosu repertuvarı için sürekli eserler sağlamaya başlamış ve çoğu opera-komik janrında opera ve operet olarak yirmiden daha çok sayıda eseri hazırlamış ve bunların çoğu bu tiyatroda ilk defa sahnelemiştir.

1860'tan sonra Paris Operası koro idareciliğini yapmıştır.

1866'da Paris Konsevaruvarı'nda kompozizyon dersi hocalığına atanmıştır. Yetiştirdiği müzik öğrencileri arasında birkaç ünlü Fransız besteci bulunmaktadır.

Victor Masse 62 yaşında iken 1884de Paris'te ölmüş ve Paris Montmartre Mezarlığı'na gömülmüştür. Zamanında kazandığı üne dayanılarak Paris'in 9. Arondisman mahallesinde bir sokağa "Rue Victor Massé" ismi verilmiştir.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Zamaninda ün kazanan ve 19. yüzyıl enternasyonal opera repretuvarlarina giren eserleri şunlardir: La chanteuse voilée (1850), Galathée (1852), Les Noces de Jeannette (1853), Paul et Virginie (1876). En son eseri olan Une Nuit de Cléopâtre öldükten sonra Nisan 1885'de sahnelenmiştir.

Zamanında bile müziği gittikçe popülerliğini kaybetmeye başlamıştır. 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başları Paris atmosferini aktaran Marcel Proust'un "À la recherche du temps perdu (Kayıp Zamanın İzinde)" adlı ünlü eserinin ilk cildinde bulunan bir kişi Victor Massé'nin sahnelenen son operasının tenkidini vermektedir. 20. yüzyılda ise Victor Massé eserleri opera repertuvarlarında hiç görünmememiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]