Vicente Pérez Rosales Millî Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kudelski (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17.18, 17 Temmuz 2016 tarihli sürüm ({{lang}} → {{dil}} AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vicente Pérez Rosales Milli Parkı. Arka planda Osorno görülmektedir

Vicente Pérez Rosales Milli Parkı (Şablon:Dil-es), Şili'nin X: bölgesi olan Los Lagos Bölgesi'nde bulunur. 1926 yılında kurulan Şili'nin ve Güney Amerika'nın en eski milli parkı olan park, Şilili politikacı ve diplomat Vicente Peréz'in adını almıştır.

Coğrafya

231.000 hektar büyüklüğünde olan milli park Andlar'da Puerto Varas'ın yaklaşık 60 km doğusunda bulunur ve Arjantin sınırına kadar uzanır. En yüksek noktası 2.652 metre yüksekliğindeki Osorno'dur. Yanardağın eteklerinde Andlar'ın içine kadar erişen dağ gölü Lago Todos los Santos uzanır. Gölün fazla suyu, güneydoğudan akan ve nihayetinde Pasifik'e dökülen nehir Río Petrohué tarafından drene edilir. Bu esnada, Saltos del Petrohué'e doğru 16 km sonra bir dizi görülmeye değer, olağanüstü akıntılar ve şelaleler meydana gelir.

Flora ve fauna

Parkta çok fazla olan yağış ve yüksek konumu ile Valdivia Yağmur Ormanı bitki örtüsüne şekil verir.

Parkta yaşayan memeli hayvanlar pudú ve puma'nın yanında, son derece ürkek olan ve ziyaretçilerin ender olarak karşılaştıkları Arjantin gri tilkisi ve Şili orman kedisi gibi canlılar da yaşarlar. Bunların dışında Chiloé keseli sıçanı ve Rhyncholestes raphanurus gibi, çok sayıda keseli tür memeli ve kuş türü bulunur.

Turizm

Milli park los Lagos Bölgesi'nin en önemli turistik bölgelerinden biri olup, buna uygun biçimde iyi bir turizm alyapısına sahiptir. Parka Puerto Montt ve Puerto Varas'dan düzenli olarak gezi otobüsleri kalkar. Ulaşım yolu Saltos del Petrohué'ye kadar asgfaltlanmış, ana etkinliklerden biri olan kısa gezi yolları ve köprüler ziyaretçiler için ulaşılabilir hale getirlmiştir. Park içinde işretlenmiş uzun yürüyüş yolları yoktur.

Lago Todos los Santos'un kıyısında Petrohué'de camping alanı ve bir otel bulunur. Sevilen bir tur olan Cruce de Lagos, çok günlü, otobüs- tekne ve yürüyüş ile kombine edilen, Lago Todos los Santos ve Lago Nahuel Huapi üzerinden Arjantin'deki San Carlos de Bariloche'ye giden bir turdur.

Dış bağlantılar

Şablon:Şili'nin Milli Parkları