Versay'ın Gülü bölümleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Versay'ın Gülü anime açılış jeneriğinden sahneler

Bu liste, Riyoko İkeda'nın Versay'ın Gülü adlı manga serisinden uyarlanan animenin bölümlerini içermektedir. 41 bölümden oluşan anime Japonya'da Nippon TV kanalında 10 Ekim 1979'da yayınlanmaya başlanıp 10 Eylül 1980'de sona ermiştir. Animenin 1'den 18'e kadar olan bölümlerinin yönetmenliğini Tadao Nagahama yapmış, gerisini Osamu Dezaki üstlenmiştir.

# Bölümün adı Japonya'da ilk yayınlandığı tarih
01 "Oscar ve gülün kaderi"
"Oscar, bara no unmei" (オスカル! バラの運命)
10 Ekim 1979
Fırtınalı bir gecede General de Jarjeyes'nin beşinci kız çocuğu doğar. Hep bir erkek evlat arzulayan General kızına Oscar adını verip onu erkek gibi yetiştirmeye karar verir. 14 yıl sonra, Kral XV. Louis, Kraliyet Muhafız Komutanı'nı ve Marie Antoinette'i koruma görevini üstlenecek kişiyi seçmek için Oscar ve Girodelle arasında bir düello düzenlemeye karar verir. Oscar bu görevi üstlenmekte isteksizdir. Babasına, "bebek bakıcılığı" yapmak istemediğini söyler. İsteksizliğinin asıl nedeni ise hala hayatını bir kadın olarak yaşama arzusudur. Babası Oscar'ın isteksizliğine sert çıkar. Ertesi gün, Oscar düellonün düzenlendiği yere giden yolda Girodelle'e düello yapmak istemediğini söyleyince Girodelle onun korktuğunu düşünür ve Oscar'la kadın olduğu için zayıf olduğunu farz ederek dalga geçer. Bunun üzerine sinirlenen Oscar, Girodelle'le oracıkta düello yapar ve kazanır. Resmi düello iptal olur fakat XV. Louis, Oscar'ın göreve getirilmesini emreder. General de Jarjeyes, André'ye Oscar'ı görevi kabul etmeye ikna etmesini söyler. Oscar bu sırada bu konuşmaya kulak misafiri olur. André, General'e Oscar'ın kendi istediğini yapmakta özgür olduğunu söyleyerek karşı çıkar ve Oscar'ı rahatlatmaya çalışır. Fakat Oscar, André'nin kendisini askeri üniforma giymeye zorlayacağını düşündüğü için ona düşmanca davranır ve iki çocuk şiddetli bir kavgaya tutuşur. Kavganın ardından Oscar uzaklaşırken André onun arkasından bağırarak hala bir kadın gibi yaşaması hiçbir şeyin için geç olmadığını söyler. Fakat en sonunda Oscar Kraliyet Muhafız Komutanı üniformasını giyer ve görevi kabul eder.
02 "Uç! Avusturyalı kelebek!"
"Mae! Ōsutaria no çō" (舞え!オーストリアの蝶)
17 Ekim 1979
Marie Antoinette, Avusturya ve Fransa arasında yapılan bir anlaşma gereği XV. Louis'nin torunu Louis Auguste'la evlendirilmek üzere Fransa'ya getirilecektir. Gelinin Fransa'ya teslimi sırasında bir saldırı düzenleneceğine dair istihbarat alan Genral de Jarjeyes, Oscar'a, Marie Antoinette'e bir şey olması durumunda elbise giyip onun yerine geçmesini söyler. Oscar buna şiddetle karşı çıkar ve Kraliyet Muhafız Komutanı olarak görevini yerine getireceğne yemin eder. Bu sırada, Avusturya İmparatoriçesi Maria Theresa kızının geleceği için endişe etmektedir. Marie Antoinette Avusturya'dan ayrılırken ona bir sürü tembihte bulunur. Fransa ve Avusturya'yı ayıran Rhein nehri üzerinde küçük bir adada Marie Antoinette'in gelin olarak Fransa'ya teslim edileceği bir tören düzenlenmesi planlanmıştır. Bu sırada, Dük d'Orléans gelecekte tahtı ele geçirmek amacıyla bu evliliği engellemek için bir plan yapar. Gerçek gelini kaçırıp kendi adamlarından birini onun kılığına sokacaktır. Güvenlikten sorumlu olan Oscar, sahte gelini ortaya çıkarır ve gerçek Marie Antoinette'i zamanında karşılama törenine yetiştirmeyi başarır. Töreninin ardından Marie Antoinette, Louis Auguste'la tanışır fakat hiç de hayal ettiği gibi birini bulamaz.
03 "Versay'da bir kıvılcım"
"Versailles ni hibana çiru" (ベルサイユに火花散る)
24 Ekim 1979
Versay sarayı, Marie Antoinette'in güzelliği karşısında büyülenmiştir. Prensesin peşinden ayrılmayan Oscar da soylu kadınlar arasında büyük rağbet görmektedir. Bu esnada Marie Antoinette, XV. Louis'nin metresi Kontes du Barry'yle karşılaşır. Kralın kızları olan üç halasından, burnu havada ve bayağı tavırlarından hiç hoşlanmadığı du Barry'nin aslında soylu olmadığını ve eskiden fahişelik yaptığını öğrenince onunla konuşmayı reddeder. Mevki gereği Marie Antoinette'in altında olan Kontes yenilgiyi içine sindiremez ve Marie Antoinette'i konuşmaya ikna etmek için türlü türlü oyunlar çevirir. Veliaht prens ve prensesin ölmesi halinde tahta geçecek olan Dük d'Orléans, du Barry'yle işbirliği yapar. Bir süre sonra kralın metresi ve Marie Antoinette arasındaki bu kadın düellosundan bütün Versay sarayının haberi olur ve tüm asilzadeler taraf tutmaya başlar. Oscar tarafsız kalmayı seçer fakat du Barry Oscar'ın annesine kendi nedimesi olması için davetiye gönderince Jarjeyes ailesi de bu entrikaya karışmış olur.
04 "Gül, şarap ve komplo"
"bara to sake to takurami to..." (バラと酒とたくらみと・・・)
31 Ekim 1979
Marie Antoinette, du Barry'ye karşı koymak için Madam de Jarjeyes'ye kendi davetiyesini gönderir. İki taraf da Oscar sarayda oldukça sevildiği için onun annesini nedime yapmanın kendilerine itibar kazandıracağının farkındadırlar. İki kadın arasında bir seçim yapmak zorunda olan Oscar, annesinin asil kana sahip olan Marie Aantoinette'in nedimesi olmasına karar verir. Bunun üzerine çileden çıkan du Barry, kraldan Marie Antoinette'i kendisine daha iyi bir tavır takınması konusunda uyarmasını ister. Bu sırada Avusturya İmparatoriçesi Maria Theresa, kızının Versay'daki durumunu kontrol etmesi için Kont de Mercy'yi Fransa'ya gönderir. Kont de Mercy Fransa'da durumun endişe verici olduğunu rapor edince, İmparatoriçe kızına du Barry'yle konuşmasını emreder. Fakat Marie Antoinette bu emre uymaz. Aynı esnada du Barry, Dük d'Orléans'dan aldığı zehirle Marie Antoinette'i ve Madam de Jarjeyes'yi suçlu duruma düşürecek bir komplo kurar. Oscar, du Barry'nin foyasını ortaya çıkarır ve onu tehdit ederek susturmayı başarır.
05 "Vakur göz yaşları"
"kedakasa o namida ni komete" (高貴さを涙にこめて)
7 Kasım 1979
Kontes du Barry, Marie Antoinette'e karşı kralı dolduruşa getirirken bir yandan da bir av sırasında veliaht prens Louis Auguste'ü öldürüp olayı kaza gibi göstermek için Dük d'Orléans'la bir plan yapar. Louis Auguste'ün tüfeği kazara yere düşüp etrafa zarar vermeden patlayınca plan suya düşer. Kral ve du Barry, Kont de Mercy'ye Marie Antoinette'i du Barry'ye karşı davranışlarını düzeltmeye ikna etmesi konusunda baskı yaparlar. Kont de Mercy, Marie Antoinette'e bu gidişle Fransa ve Avusturya arasındaki anlaşmanın bozulacağını söyler. Marie Antoinette istemeye istemeye boyun eğer fakat iki kadın arasında konuşmanın planlandığı gece, du Barry'den nefret eden üç hala Marie Antoinette'i alıkoyarak du Barry'yle konuşmasını engellerler. Yılbaşı gecesi nihayet Marie Antoinette, du Barry'ye bir cümle söyler ve sorun çözülmüş olur. Yenildiği için göz yaşlarını tutamayarak balodan kaçan Marie Antoinette'i Oscar'a bir daha asla du Barry'ye tek kelime etmeyeceğini söyler. Marie Antoinette'in gururuna hayran kalan Oscar onu sonsuza kadar korumaya yemin eder.
06 "İpek elbise ve paçavra"
"kinu no doresu to borofuku" (絹のドレスとボロ服)
14 Kasım 1979
Marie Antoinette'ın uzun zamandır süregelen ısrarları sonucu nihayet prenses ve veliaht prens, Paris'i ziyaret ederler. Bu arada, Paris'in kenar mahallelerinden birinde Rosalie ve Jeanne adında iki kız hasta anneleri Nicole'la birlikte sefalet içinde bir yaşam sürmektedir. Anneleri Valois ailesinin hizmetçisiyken evin efendisinden hamile kalıp iki kız dünyaya getirmiş, fakat adam ölünce Valois ailesinin sonu gelmiş ve üçü de sokakta kalmıştır. İyi niyetli ve uslu Rosalie talihsiz kaderini kabullenmişken kurnaz ve hırslı ablası Jeanne yaşadığı hayattan hiç de hoşnut değildir. Oscar, Paris ziyareti sırasında veliaht prense yönelik bir suikast girişimini önler. Zanlı Charles Colder, zehir içerek intihar eder. Olayın arkasındaki Dük d'Orléans ve Dük de Guemenée kaçmayı başarırlar. Bu sırada Jeanne dilencilik yaparken yoldan geçen Markiz de Boulainvillier'ye kendisinin Valois soyundan geldiğini söyler. Bunu duyan Markiz zavallı Jeanne'a acıyarak onu malikanesine götürür. Jeanne, Rosalie'yi ve Nicole'ü geride bırakarak zenginlik içinde bir yaşam sürmeye başlar.
07 "Aşk mektubunu kim yazdı?"
"ai no tegami wa dare no te de?" (愛の手紙は誰の手で)
21 Kasım 1979
Marie Antoinette Paris'te bir maskeli baloya gider. Oscar da onu korumak için peşinden gelir. Burada ikisi İsveçli Kont Hans Axel von Fersen'le tanışırlar. Marie Antoinette ve Fersen ilk görüşte birbirerine aşık olur. Fersen Marie Antoinette'in prenses olduğunu sonradan öğrenir ve onu ziyaret etmeye sık sık Versay'a gelmeye başlar. Kontes du Barry, Marie Antoinette'in itibarını zedelemek için bu durumdan yararlanarak Marie Antoinette'in ağzından Fersen'e sahte bir mektup yazdırır. Oscar şans eseri mektubu bulur ve Girodelle'le André'nin yardımıyla mektubu yazdıranın du Barry olduğunu anlar. Üçü mektubun yazdırıldığı taklitçinin peşine düşerler ama ne yazık ki, adamı evinde ölü bulurlar. Tam bu sırada evin camından içeri yanan bir şişe atılır ve her yer alev alır. Oscar, André ve Girodelle pencereden aşağıdaki su kanalına atlayarak kurtulur. Kontes du Barry, mektupla ilgisi olan herkesi öldürtmüş ve tüm kanıtları yok etmiştir. Suçluluğunu kanıtlamak imkânsız olmasına rağmen Oscar onunla yüzleşir ve çevirdiği işlerden haberi olduğunu açıkça belli eder.
08 "Kalbimdeki Oscar"
"vaga kokoro no Oscar" (我が心のオスカル)
28 Kasım 1979
Oscar'ın saraydaki görevleriyle giderek daha çok meşgul olması üzerine André ihmal edildiğini hisseder. Marie Antoinette bir gün Kontes du Barry'yi ata binerken görür ve kendisi de binmek ister. Atı André hazırlayacak, Marie Antoinette'in binmesine de Oscar yardım edecektir. Fakat tam Marie Antoinette ata binmişken at kontrolden çıkar ve üzerinde Marie Antoinette'le birlikte dört nala uzaklaşır. Atı takip eden Oscar, Marie Antoinette'i kurtarmayı başarır. Kazadan André sorumlu tutulur ve ölüm cezasına çarptırılır. Oscar, André'nin sorumluluğun kendi üstünde olduğunu, bu nedenle de suçu kendisinin üstlendiğini söyleyerek krala André'yi serbest bırakması için yalvarır. Olaya Fersen'in ve en sonunda Marie Antoinette'in de karışması sonucu kral fikrini değiştirir ve cezadan vazgeçer. Bu sırada Oscar Marie Antoinette'i kurtarırken aldığı yara nedeniyle fenalaşır; fakat sonradan iyileşir. Fersen, Oscar'ın aslında kadın olduğunu öğrenir. André, Oscar'dan şüphe ettiği için pişman olur. Onun kendisi için hayatını ortaya koymasından çok etkilenerek bir gün Oscar için aynı şeyi yapmaya yemin eder.
09 "Güneş batar, güneş doğar"
"hi va şizumi, hi va noboru" (陽は沈み陽は昇る)
5 Aralık 1979
Kral XV. Louis bir gün aniden fenalaşır ve bir süre sonra hastalığının kızamık olduğu anlaşılır. Bunun üzerine bütün asilzadeler kralın ölmesi durumunda kimin tarafında yer alacaklarını tartışırlar. Kralın ölümüyle saraydaki nüfuzunu kaybedeceğinden endişelenen du Barry Oscar'ı tehdit ederek Marie Antoinette'i onu affetmeye ikna ettirmeye çalışır; fakat Oscar bunu yapmayı reddeder. Dük d'Orléans da ölmek üzere olan bir kralın metresinin tahtı ele geçirmek için işine yaramayacağı düşünerek du Barry'yle görüşmeyi reddeder. Kral günah çıkarabilmek için ölüm döşeğinde metresini saraydan kovar. Oscar, du Barry'ye saraydan ayrılırken eşlik eder. Kısa süre sonra kral ölür. Genç ve tecrübesiz Louis Auguste'le Marie Antoinette kral ve kraliçe olurlar. Oscar merhum kralın cenaze alayının başında giderken değişmin getirdiği belirsizlik ve korkuyla sessizce ağlar.
10 "Güzel şeytan Jeanne"
"utsukuşî akuma Jeanne" (美しい悪魔ジャンヌ)
12 Aralık 1979
Kral XVI. Louis ve Kraliçe Marie Antoinette için taç giyme töreni düzenlenir. Törende ilerde Fransız İhtilali'nin lideri olacak olan Maximilien de Robespierre bir konuşma yapar. Bu arada Jeanne uzun çabalar sonucu saygın bir hanımefendi olup çıkmıştır. Fakat Markiz de Boulainvillier'nin mevkisi yeterince yüksek olmadığından dolayı Versay sarayında gidememektedir. Ekonomik durumun kötüye gitmesi sonucu işini kaybeden Rosalie ise çaresizlik içinde hasta annesini iyileştirebilmek için Jeanne'dan yardım ister. Fakat Jeanne, kendisini çok seven Nicolas'yı kullarak Rosalie'yi öldürmeye çalışır. Gözyaşları içinde zar zor canını kurtarıp kaçan Rosalie para bulmak için fuhuşa teşebbüs eder. Bu sırada karşısına Oscar çıkar. Oscar, Rosalie'ye bir altın lira vererek bir daha asla böyle bir işe kalkışmamasını tembih eder. Bu sırada Jeanne, Nicolas'nın yardımıyla Markiz de Boulainvillier'yi öldürür ve tüm mal varlığını miras alır.
11 "Fersen kuzeye dönüyor"
"Fersen kitaguni e saru" (フェルゼン北国へ去る)
19 Aralık 1979
Marie Antoinette kraliçe olmaktan dolayı çok mutludur. Böylece hep özlemini kurduğu özgürlüğe kavuşabileceğini düşünmektedir. Kraliçe olarak ilk yaptığı şey Oscar'ı terfi ettirip maaşını iki katına çıkarmak olur. Oscar, Fransa'nın ekonomik durumunun pek iyi olmadığını öne sürerek maaşının artırılmamasını rica eder. Oscar, Marie Antoinette'in rahat tavırlarının ileride onun egemenliğini tehdit edeceğinden endişe eder. Endişeleri de boşa çıkmaz çünkü Marie Antoinette, Fersen'le buluşmak için sıklıkla görüşme saatleri iptal etmeye başlar. Bu nedenle Oscar, Fersen'e ülkesine dönmesi konusunda ısrar eder; o da gönülsüzce kabul eder. Dük de Guemenée fakir bir çocuğu para çaldığı için bir sürü insanın gözü önünde öldürür. O sırada olay yerinde olan Oscar hışımla Dük'ü takip eder; fakat André başına dert açmaması için onu son anda durdurur.
12 "Oscar şafakta düelloda"
"kettō no asa Oscar va…?" (決闘の朝オスカルは・・・?)
26 Aralık 1979
Marie Antoinette, Madam Bertin'in tasarımı olan elbiselere büyük paralar harcamaktadır. Kraliçe olarak üstlenmesi gereken görevlerden çok eğlencesine odaklanır. Oscar önceden Marie Antoinette'in durumundan endişe duymasına rağmen bir şey söylemez. Çünkü Fersen'in yokluğunun kraliçeyi derinden sarstığının farkındadır. Dük d'Orléans ve Dük de Guemenée kral ve kraliçeyi köylülerle görüşmeyi tümden kaldırmaya ikna etmeye çalışırlar. Oscar bu öneriye karşı çıkar ve Marie Antoinette ona uyar. Bunun üzerine Dük de Guemenée ve Oscar arasında kavga çıkar. Dük, Oscar'ı düelloya davet eder; o da kabul eder. Dük d'Orléans, düellonun yapılıcağı mekanı Oscar'ın duracağı yerde güneş ışığının kilise canımdan yansıyıp Oscar'ın tam gözünün içine girecek şekilde planlar. Düellodan önceki gece Oscar, André'ye düellodan korkmadığını fakat kimsenin canını almak istemediğini söyler. Ertesi gün düello sırasında Oscar, Dük d'Orléans'ın tuzağını atlatır ve Dük de Guemenée'yi küçük çocuğu öldürdüğü elinden vurur. O sırada olay yerine yetişen Marie Antoinette, Dük de Guemenée'nin yaralandığını görünce Oscar'ı bir ay ev hapsine mahkûm eder. Aslında bunu Oscar'ı cezalandırmak için değil, sarayda oldukça nüfuz sahibi olan Dük'ün yapabileceklerinden korumak için yapmıştır.
13 "Arras'ın rüzgarı, lütfen cevap ver"
"Arras no kaze yo kotaete..." (アラスの風よ応て・・・)
9 Ocak 1980
Marie Antoinette, Yolande de Polignac adındaki bir asilzadenin şarkı söyleyişinden çok etkilenir ve bu kadınla arkadaş olmak ister. Polignac saraya daha sık gelmeyi karşılayacak kadar parası olmadığını söyleyince Marie Antoinette, onun dürüstlüğüne hayran kalır. Polignac'ların saraya taşınması için gereken her şeyi kendi üstlenir. Bu sırada Oscar, ev hapsinde olmasına rağmen, André'yle birlikte Jarjeyes ailesinin sahip olduğu Arras köyüne gider. Orada Fransız halkının aslında ne kadar kötü koşularda yaşadığını görür. Köylüler onu soğuk karşılarlar. Gittiği bir handa Robespierre'le karşılaşır. Robespierre ona kral ve kraliçenin taç giyme töreninde konuşma yapmaktan dolayı pişman olduğunu söyler. Bu esnada Gilbert adında küçük bir köylü çocuğu ağır hasta olur. Ailesinin ise paraları olmadığı için oğullarını ölüme terk etmekten başka çaresi yoktur. Oscar doktor masraflarını kendisinin karşılayacağını söyler ve ateşler içindeki küçük çocuğu doktora yetiştirir. Sonunda Gilbert kurtulur ve Oscar'la André de Jarjeyes malikanesine doğru yola çıkarlar; fakat ikisi de gördüklerinden çok etkilenmişlerdir.
14 "Meleğin sırrı"
"tenşi no himitsu" (天使の秘密)
16 Ocak 1980
Kontes de Polignac kraliçeyi ailesine haksız yere para ve yüksek makamlarda görev vermeye ikna eder. Bu durumu saraydaki diğer soylular hiç de hoş karşılamazlar. Oscar babasına Arras'ta gördüklerini anlatır fakat babası onu ev hapsindeyken dışarı çıktığı için azarlar ve köylüleri önemsememesini söyler. Bu sırada uzun zamandır iş arayan Rosalie nihayet Madam Bertin'in dükkânında bir iş bulur. Ama tam mutlu haberi annesine verecekken annesi bir soylunun faytonunun altında kalır. Faytonun sahibi Kontes de Polignac'dır ve yerde can çekişen kadına hiç aldırış etmeyerek yoluna devam eder. Rosalie'nin annesi ölmeden önce Rosalie'ye onun gerçek annesi olmadığını, Rosalie'nin aslında asil kan taşıdığını, gerçek annesinin adının da Martine Gabrielle olduğunu söyler. Annesinin intikamını almaya yemin eden Rosalie Versay'a doğru yola çıkar. Sarayda Oscar'ın annesini Polignac'la karıştırır. Elindeki bıçakla yanlış hedefe doğru koşarken Oscar onu durdurur. Rosalie'nin hikâyesini dinledikten sonra Oscar, zavallı Rosalie'ye acır ve ona annesinin katilini bulmasına yardım edeceğini söyleyip onu Jarjeyes malikanesine götürür.
15 "Kumarhanedeki kontes"
"kasino no hakuşaku fucin" (カジノの伯爵夫人)
23 Ocak 1980
Oscar ev hapsinden sonra tekrar görev başına dönmüştür. Aynı anda hala çocuk sahibi olamadığı için Marie Antoinette üzerindeki baskılar artmaktadır. Kontes de Polignac kraliçeyi ortalığı yatıştırmak için hamile olduğu konusunda yalan söylemeye ikna eder. Marie Antoinette yalan söylediği için çok büyük suçluluk duymaktadır. Kontes de Polignac, kraliçenin kafasını dağıtmak bahanesiyle kraliçeyi kumar oynamaya davet eder. Aslında diğer asilzadelerin kaybettiklerini kazanabilmeleri için oyunlar hileli oynanmaktadır. Böylece sürekli kraliçe kaybetmektedir. Hile yapıldığının farkında olan Oscar, Polignac'la yüzleşir fakat onun bu işte parmağı olduğunu saraya duyuramaz. Çünkü bu kraliçenin itibarını daha da zedeleyecektir. Marie Antoinette 500.000 lira borca girer ama Kontes de Polignac timsah gözyaşları sayesinde cezalandırılmaktan kurtulur. Oscar kraliçeden kumarı bırakmasını şiddetle rica eder; kraliçe de kabul eder. Kontes de Polignac ise bu olayı çarpıtarak Oscar'ın kılıcını çekmesi yüzünden kraliçe korkup çocuğunu düşürmüş gibi bütün saraya anlatır.
16 "Annemin adı..."
"haha, sono hito no na va...?" (母、その人の名は・・・?)
30 Ocak 1980
Oscar, Rosalie'yi gögü kurallarından eskrim derslerine kadar her konuda eğitmektedir. Rosalie, Oscar'ın uzaktan akrabası sıfatıyla ilk kez bir baloya gider. Aynı baloda Jeanne kocası Nicolas'yla beraber bayılma numarası yaparak ev sahibinden para koparmak için bir plan yapmışlardır. Rosalie baloda bütün ilgiyi üzerinde toplar. Bu durumdan hiç hoşlanmayan Kostes de Polignac'ın kızı Charlotte, Rosalie'ye küçük düşürücü sözler söyler ve tavırlarından anladığı kadarıyla soylu olmadığını iddia eder. Sinirlenen Rosalie yelpazesini Charlotte'un yüzüne fırlatır ve asil kan taşıdığını, annesinin adının da Martine Gabrielle olduğunu söyler. Koşarak balo salonunu terk ederken Jeanne'la çarpışır. İki kız kardeş birbirlerini gördüklerine çok şaşırırlar ama Jeanne, Rosalie'yi tanımıyormuş gibi yapar. Rosalie, Jeanne'ın kulağına annelerinin öldüğünü fısıldar ve balodan ayrılır. Bu haberle Jeanne derinden sarsılır. Rosalie'nin güzel bir elbiseyle bir baloya katılmış olmasını da oldukça kıskanır.
17 "Yüzleşme zamanı gelince..."
"ima meguriai no toki" (今めぐり逢いの時)
6 Şubat 1980
Baloda Rosalie ve Kontes de Polignac karşılaşır ve ikisi de Rosalie'nin annesinin öldüğü kazadan birbirlerini tanırlar. Rosalie eteğinin altına sakladığı bıçağı çekerek Polignac'a doğru hamle yapacakken Oscar onu durdurur. Ardından Polignac'ın kraliçeye Rosalie'nin soylu olmadığını söylemesini engellemek için onu tehdit eder. Balodan sonra Oscar, André ve Rosalie, Martine Gabrielle'in kim olabileceğini araştırırlar. Polignac büyük bir tehdit olarak gördüğü Oscar'dan kurtulmak için Oscar yürürken üzerine avize düşürüp onu öldürmeyi planlar. André'nin düşen avizeyi son anda fark eder ve Oscar'ı iterek kurtarır. Bu plan işe yaramayınca gece vakti kraliçenin Oscar'ı acilen saraya çağırdığını bildiren bir haberci gönderir. Oscar saraya doğru faytonda giderken kim oldukları belli olmayan kişiler onlara saldırır. Oscar, Rosalie'yi korumaya çalışırken yaralanır. Tam ölümcül darbeyi yiyecei sırada Fersen ortaya çıkar ve suikastçiler kaçar.
18 "İkaros gibi aniden"
"totsuzen İkarus no yō ni" (突然イカルスのように)
13 Şubat 1980
Oscar, Jarjeyes malikanesinde kendine gelir. Suikast girşimini Kontes de Polignac'ın planladığından şüphelenir. Bu sırada Oscar'a büyük hayranlık duyan Charlotte bu işe annesinin bulaşmış olmasından dolayı dehşete düşer. Fersen, Oscar'a Fransa'ya iş için döndüğünü, aynı zamanda babasının isteği üzerine kendisiyle evlenecek bir eş aradığını söyler. Aslında Fersen'le evlenecek bir aday vardır fakat Fersen onunla tanışmamıştır. Oscar şaşkınlık içinde Fersen'e daha önce hiç tanışmadığı biriyle nasıl eveleneceini sorduğunda Fersen ona acı acı tüm evliliklerin aşka dayanmadığını, evlenlenmek için sevmenin yeterli olmadığını söyler. Marie Antoinette, Fersen döndüğü için çok sevinçlidir ama Fersen'in evlilik planlarından haberi olunca yıkılır. Oscar kızgınlıkla Fersen'e bu konudan kraliçeyi neden haberdar ettiğini sorunca Fersen kraliçeyi deliler gibi sevmesine rağmen bunu duygularını bastırmak için yaptığını söyler. Oscar o akşamki operaya gitmeden önce odasında Fersen'in söylediklerini düşünür ve kendi duygularını sorgular. Fersen üzüntüsünden operaya katılmaktan vazgeçer. Bunun yerine opera binasının arkasındaki korulukta genzinmeye başlar ve tam o sırada tek başına dolaşan Marie Antoinette'e rastlar. Böylece iki sevgilinin birbirlerine beslediği duygular en sonunda açığa çıkar.
19 "Elveda, kız kardeşim"
"sayonara imōto yo!" (さよなら、妹よ!)
20 Şubat 1980
Kontes de Polignac, 11 yaşındaki kızı Charlotte'u zengin ve Charlotte'tan hayli büyük Dük de Guiche'le evlendirmeye karar verir. Charlotte ise annesine onu evlendirmemesi için yalvarır; fakat Polignac kararından dönmez. Bu arada André, Martine Gabrielle'in Kontes de Polignac'ın evlenmeden önceki adı olduğunu öğrenir. Bu durumda Rosalie'nin gerçek annesi onu yetiştiren annesini öldüren kişidir. Rosalie, André öğrendiklerini Oscar'a söylerken konuşmalarına kulak misafiri olur. Daha sonradan Oscar'la André'ye Polignac'ın gerçek annesi çıkmasının hiçbir şeyi değiştirmediğini söyler. Polignac ve Charlotte faytonda Dük de Guiche'in şatosunda verilen bir yemekten dönerken Rosalie onları takip eder ve köşeye sıkıştırır. Polignac'a silah doğrultur; fakat tetiği bir türlü çekemez. Sonradan düzenlenen bir baloda Dük de Guiche zorla Charlotte'un elini öper. Bunun üzerine deliren Charlotte, binanın çatısından atlayarak intihar eder. Rosalie, Charlotte öz kızkardeşi olmasına rağmen onun ölümüne üzgün olmadığını söyler ama gözyaşlarına engel olamaz.
20 "Fersen'in vedası"
"Fersen nagori no rimbu" (フェルゼン名残りの輪舞)
27 Şubat 1980
Fersen, Marie Antoinette'le geceleri gizlice buluşmaya devam eder; fakat suçluluk duygusu içini kemirmektedir. Bütün Fransa'da ikisinin aşk yaşadığı dedikoduları yayılmaktadır. Bu sırada Oscar, Fersen'i düşünmekten kendini alamamaktadır. Bu durumun farkında olan André ise şiddetle Oscar'ın Fersen'i unutmasını istemektedir. Ama André'nin duygularından Oscar'ın haberi yoktur. Bir gün Marie Antoinette, Oscar'dan kralın konukları geldiği için o gece Fersen'le buluşamayacağını Fersen'e iletmesini ister. Utancından ağlayarak bu konuda güvenebileceği tek kişinin Oscar olduğunu söyler. Oscar kendi duygularını karıştırmadan kraliçenin isteğini yerine getirir. Bu arada Paris sokaklarında kraliçeyle Fersen'in müstehcen resimleri yok satmaktadır. Fersen, Fransa'nın Amerikan Bağımsızlık Savaşı'na destek olmak için asker gönderdiğini öğrenir. Oscar o sıralardaki önemli ir baloya resmi üniforma giyerek gider ve Marie Antonette'le dans eder. Böylece kraliçe Fersen'le dans etmemiş olur ve konuklara dedikodu yapacak malzeme çıkmaz. Balonun ardından Fersen, Oscar'a bu düşünceli davranışı için teşekkür eder ve kraliçeye daha fazla zorluk çıkarmamak için kaçacağını söyler. Ertesi gün Fersen, Oscar'ı ve Marie Antoinette'i gözü yaşlı bırakıp Amerika'ya gidecek birliklerle beraber Fransa'dan ayrılır.
21 "Gece vakti siyah bir gül açar"
"kurobara va yoru hiraku" (黒ばらは夜ひらく)
5 Mart 1980
Kadın düşkünü Kardinal de Rohan, kraliçeye daha yakın olmak istemektedir; fakat Marie Antoinette kardinale karşı annesinden miras kalan derin bir kin beslemektedir. Kardinal, kraliçeyle tekrar iyi ilişkiler kurmak için Jeanne'dan yardım ister. Jeanne da kraliçeye yakınlığıyla tanınan Oscar'ı ziyaret eder ve ona kardinalden aldığı rüşveti teklif eder. Oscar bunu reddedince Jeanne parayı kendisi alır ve kardinale Oscar rüşveti kabul etti diye yalan söyler. Ardından kraliçeye götürmek üzere kardinalden 10.000 lira alır ve tüm parayı kendi cebine indirir. Kardinalin yazdığı mektuba cevap olarak kraliçenin ağzından sahte bir mektup yazdırır ve kardinale götürür. Kardinalin keyfine diyecek yoktur. Bu sefer Jeanne kraliçenin sadakat göstergesi olarak kardinalden 50,000 lira talep ettiğini söyler ve bu paranın da üzerine yatar. Kardinal, kraliçenin güvenini kazandığına inanarak bir baloya katılır ama kraliçe kardinali görür görmez hasta numarası yapıp balodan ayrılınca Jeanne'dan şüphelenir. Bunun üzerine Jeanne, kardinali kraliçeyle yalnız görüştürebileceğini söyler. Paris'te gözleri göremeyen fakat kraliçeye inanılmaz derecede benzeyen Nicole adında bir fahişe bulur ve onu kraliçe gibi giydirip gece vakti Versay'ın bahçesinde kardinalin karşısına çıkarır. O sırada Oscar, onların olduğu yere doğru yaklaşmaktadır. Kardinal, Nicolas ve fahişe kaçarken Jeanne geride kalıp Oscar'la yüzleşir. Oscar o saatte Jeanne'ın tek başına sarayın bahçesinde dolaşmasını oldukça şüpheli bulur.
22 "Gerdanlığın uğursuz parıltısı"
"kubikazari va fukitsuna kagayaki" (首飾りは不吉な輝き)
12 Mart 1980
Boehmer adında bir mücevheratçı 1.600.000 lira değerinde bir gerdanlığı satmak için Marie Antoinette'in huzuruna çıkar. Kraliçe gerdanlığı astronomik fiyatı yüzünden almayı reddeder. Fersen'in gidişinden iki yıl sonra Marie Antoinette kızı Marie-Therese'i ve oğlu Joseph'i dünyaya getirir. Çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmek için Versay sarayının yakınlarında olan Petit Trianon'a yerleşir ve kraliçelik görevlerini tamamen ihmal eder. Bu durum halkın ve soyluların büyük tepkisiyle karşılaşır. Oscar, kraliçeyi uyarmayı düşünür fakat Fersen'in ayrılışından beri ilk defa mutlu görünen kraliçeyi sıkmak istemez. Bu sırada Avusturya'dan Maria Theresia'nın ölüm haberi gelir ve kraliçeyi derinden sarsar. Mücevheratçı Boehmer dört yıl sonra hala gerdanlığını satamamış olarak Jeanne'ın karşısına çıkar ve ondan kraliçeyi gerdanlığı almaya ikna etmesini rica eder. Jeanne bunu memnuniyetle kabul eder ve hemen Kardinal de Rohan'a gider. Ona kraliçenin bu çok pahalı gerdanlığı kraldan habersiz almak istediğini, bunun için de bir kefile ihtiyacı olduğunu söyler. Kardinal derhal kefil olmayı kabul eder. Jeanne, kraliçeye götürmek üzere gerdanlığı alır ve İngiltere'ye gidip satması için Nicolas'ya verir. Bu sırada Amerikan Bağımsızlık Savaşı sona ermiş ve askerler ülkelerine dönmeye başlamıştır. Fakat Fersen'den hala bir haber yoktur. Oscar aklına gelen kötü düşüncelerden kurtulmak için André'yle beraber bir bara gider. Burada Robespierre ve Bernard'la karşılaşırlar. Bardaki müşteriler Oscar'ın soylu olduğunu öğrenince kavga çıkar. Bu arada gerdanlığın faturası kraliçeye ulaşır. Hiçbir şeyden haberi olmayan kraliçe faturayı önemsemez ve yakar.
23 "Kurnaz ve amansız"
"zurugaşikokute takumaşiku" (ずる賢くてたくましく!)
19 Mart 1980
Mücevheratçı Boehmer yoğun ısrarlarının ardından kralın huzuruna kabul edilir ve kraliçeden gerdanlığın parasını talep eder. Böylece meşhur Gerdanlık Olayı patlak verir. Kardinal de Rohan, tutuklanıp kralın karşısına çıkarılır. Jeanne'ın bütün yaptıklarını anlatır ve kraliçenin sahte mektuplarını kanıt olarak gösterip kendisinin kandırıldığını iddia eder. Fakat kraliçe nefret ettiği kardinalin masumiyetine inanmaz. Jeanne tehlikeyi sezip fahişe Nicole'u öldürmeye teşebbüs eder ama son anda vazgeçer ve ona kaçması için para verir. Nicole'un yanından ayrılır ayrılmaz yakalanır. Rosalie, Oscar'a Jeanne'ın kızkardeşi olduğunu söyler ve ondan annelerinin yüzüğünü Jeanne'a götürmesini rica eder. Oscar, Rosalie'nin istediğini yapar. Jeanne, Rosalie diye birini tanımadığını ve öyle ucuz bir yüzükle işi olmadığını söyler. Oscar yüzüğü Jeanne'ın hücresinin önüne bırakır. Mahkemeye çıkarken yüzük Jeanne'ın parmağındadır. Jeanne tamamen masum olduğunu iddia eder. Nicole'ün de Jeanne'ı tehşis etmesiyle Jeanne'ın suçlu olduğu kesin görünür; fakat Jeanne'ın kaybetmeye hiç niyeti yoktur. Kendisinin Kontes de Polignac ve Oscar gibi kraliçenin lezbiyen aşıklarından biri olduğunu iddia eder. Sonunda Jeanne suçlu bulunur. Göğsüne sıcak demirle Fransızca hırsız kelimesinin (Voleuse) baş harfi basılır ve ömür boyu hapse mahkûm edilir ama kraliçenin itibarını halkın gözünde yerle bir etmeyi başarmıştır.
24 "Adieu, gençliğim"
"adieu vataşi no seişun" (アデュウ、わたしの青春)
26 Mart 1980
Jeanne kimliği belirsiz bir kişi tarafından hapishaneden kaçırılır. Nicolas'yla Saverne manastırında saklanırken kraliçenin sözde yaptığı bütün ahlaksız olayları anlatan bir kitap serisi yazar ve büyük para kazanır. Jeanne'ı yakalamakla görevlendirilen Kraliyet Muhafızları yanlış istibaratlar yüzünden bir türlü Jeanne'ı bulamazken Rosalie, Jeanne'dan bir mektup alır. Jeanne mektupta Saverne'de kaldığını belirtmiştir. Polignac Rosalie'yi ziyaret eder ve eğer Rosalie onunla yaşamayı kabul etmezse Jeanne'ın kocası Nicolas'nın Oscar'ın birliğinde asker olduğunu ve hatta Oscar'ın Jeanne'ın öz kızkardeşini evinde barındırdığını herkese anlatacağını söyleyerek Rosaile'yi tehdit eder. Rosalie istemeye istemeye Polignac'ın teklifine boyun eğer ve Jarjeyes malikanesinden ayrılır. Kimliği bilinmeyen kaynaktan Jeanne'ın Saverne'de bulunduğu bilgisi kabine üyelerine ulaşır. Bu kaynak, Jeanne'ı hapishaneden kaçıran esrarengiz adamdan başkası değildir. Jeanne kitapları yazmayı bitirdiği için artık onunla işi kalmamıştır. Oscar, askerleri ve André'yle beraber Jeanne'ın bulunduğu manastıra gider. Binanın içine tek başına giren Oscar'ı Nicolas safdışı bırakır ve onu boğarak öldürmeye çalışır. Jeanne, Nicolas'yı bıçaklar ve artık kaçmaktan yorulduğunu huzura ermek istediğini söyler. O sırada André yetişir. Oscar ona Jeanne'ın Nicolas'yla birlikte bodrum katına indiğini ve kendini öldürmeyi planladığını söyler. Bodrumdan barut kokusu gelmeye başlayınca Jeanne'ın patlayıcıları ateşlediği anlaşılır. André, sırtında Oscar'la hızla manastırdan dışarı çıkar. Az sonra büyük bir patlamayla manastır harabeye dönüşür. Böylece Gerdanlık Olayı kapanmış olur. Jeanne'ı hapishaneden kaçıran kişinin kim olduğu asla ortaya çıkmaz fakat Dük d'Orléans olduğundan şüphelenilir.
25 "Karşılıksız aşkın minueti"
"katakoi no minuetto" (かた恋のメヌエット)
2 Nisan 1980
Fersen 7 yıl sonra Amerikan Bağımsızlık Savaşı'ndan Fransa'ya geri döner. Oscar mutluluktan havalarda uçmaktadır. Fersen'i Jarjeyes malikanesinde ağırlar ve Amerika'da başından geçen maceraları dinler. Fersen nihayet Marie Antoinette'e karşı duygularının köreldiğini söyler. Bunu duyunca Oscar'ın içine bir umut doğar. André ise içten içe kıskançlık duyar. Fersen'in olmadığı sürede Fransa çok değişmiştir. Halkın kraliçeden ne kadar nefret ettiğini anlayınca Fersen kraliçeyi görmeye karar verir. Marie Antoinette'in karşısına çıkar ve hayatını ona adadığını, kendi ülkesinden vazgeçip yaşamının sonuna kadar ona hizmet edeceğini söyler. Ama bu sefer romantik bir ilişki içine girmemekte kararlıdır. Aynı zamanda Fersen kraliçeye Versay'a geri dönmesini ve Kontes de Polignac gibi tehlikeli kişilerle bağlarını koparmasını tavsiye eder. Marie Antoinette de ona uyar. Oscar, artık kraliçeye aşık olmayan Fersen'in kendisini sevebileceği umuduna kapılıp kendini görev sırasında dikkati dağılmış, Fersen'i düşünür bulur. Bu durumdan rahatsız olup Fersen'i sınamak için bir plan yapar. Kadın elbisesi giyip yabancı bir ülkeden gelen bir kontes sıfatıyla baloya gider ve Fersen'le dans eder. Fersen partnerinin gerçek kimliğinden habersiz onun tanıdığı birine çok benzediğini söyleyerek Oscar'dan bahsetmeye başlar. Ondan "çok değer verdiğim güzeller güzeli dostum" diye söz eder. Bunu duyan Oscar koşarak balo salonundan kaçar. En sonunda Fersen için sadece bir dost olduğunu ve öyle kalacağını anlamıştır. Bir kadın olarak onun kollarında dans etmiş ve duygularını bir derece tatmin etmiş olarak nihayet Fersen'i unutabileceğini düşünerek sessizce ağlar.
26 "Kara Şövalyeyi görmek istiyorum!"
"kuroikişi ni aitai!" (黒い騎士に会いたい!)
9 Nisan 1980
Kara Şövalye adında soylulardan çalıp fakirlere veren maskeli, esrarengiz bir adam ortaya çıkar. Bu sırada André garip bir şekilde sürekli geceleri eve geç gelmektedir. Bu nedenle Oscar onun Kara Şövalye olabileceğinden şüphelenir. Oscar, Kara Şövalye'yi yakalamak için her baloya gitmeye başlar. Bu balolardan birinde Kara Şövalye ortaya çıkar. Oscar, onu Paris'e kadar uzun süre kovalar. İzi kaybettiğinde ise kendini Dük d'Orléans'ın yaşadığı Palais Royale'ın önünde bulur. Onu takip etmiş olan Kara Şövalye'nin adamları tarafından başına bir darbe alır. Adamların elinden kaçmayı başarır ama kısa bir süre sonra başındaki yaranın etkisiyle Paris'in ara sokaklarından birinde yere yığılıp kalır. Kara Şövalye'nin André olduğu bir kâbus görür. Gözlerini tekrar açtığında kendisi bir köylü evinde bulur. İşin ilginç yanı Rosalie de oradadır. Kontes de Polignac, onu da Charlotte gibi Dük de Guiche'le evlenmeye zorlayınca evden kaçmış ve Paris'te eskiden komşu olan bir kadınla kalmaya başlamıştır. Oscar, Jarjeyes malikanesine dönüp André'ye geceleri gizlice ne işler çevirdiğini sorar. André, Oscar'ın küçük bir kilisede yapılan gizli bir "yeni çağ" toplantısına götürür. Bu toplantıdan sonra Oscar "yeni çağ"ın simgesi haline gelen Kara Şövalye'nin kim olduğunu öğrenmeye kesin karar verir ve onu yakalamak için bir plan yapar. André, Kara Şövalye kılığına girer ve sanki oymuş gibi hırsızlık yapmaya başlar. Böylece Oscar bir gün gerçek Kara Şövalye'yle karşılaşmayı ummaktadır. Sonunda o gün gelip çatar ve Kara Şövalye Oscar'la André'nin karşısına çıkar. André, Kara Şövalye'yle bir kılıç düellosuna tutuşur fakat dikkatsiz bir anında Kara Şövalye kılıcıyla André'nin sol gözünü tam ortasından çizer ve André'yi acı içinde kıvranarak bırakıp kaçar.
27 "Işığımı kaybetsem bile..."
"tatoe hikari o uşinau to mo..." (たとえ光を失うとも・・・)
16 Nisan 1980
Gözü Kara Şövalye tarafından yaralanan André'yi doktor muayene eder ve kendisi söyleyene kadar gözündeki bandajı çıkarmamasını tembihler. Oscar, babasından Kraliyet Muhafızları'na ait 200 tüfeğin çalındığını öğrenir. Bunun üzerine Kara Şövalye'nin izine rastlama umuduyda Palais Royale'i araştırmaya karar verir. Dük d'Orléans'la konşur fakat bir şey öğrenemez. Bunun yerine her sosyal sınıftan entelektüellerin toplandığı bir salona götürülür. Oscar'ı uzaktan izleyen Kara Şövalye adamlarına onu rehin alma emri verir. Böylece Kraliyet Muhafızları'ından istedikleri kadar silah alabileceklerdir. Oscar'ı sarayın şarap mahzeninde tuzağa düşürüp yakalarlar ve bir hücreye kapatırlar. Kara Şövalye, Oscar'a babasına kendi hayatı karşılığında silah talep etmek için mektup yazmasını söylerler. Soyluların gururu zayıf olduğu için Oscar'ın çabuk pes edip dediğini yapacağını zannediyordur fakat düşündüğünün aksine Oscar direnir. André iki gündür Oscar'ın eve gelmediğini öğrenince gözündeki bandajı çıkarır, Kara Şövalye kıyafetini giyer ve Palais Royale'in yolunu tutar. Oscar'ın hücresinin anahtarlarını çalıp onu kurtarır ve birlikte gerçek Kara Şövalye'yi yakalarlar. Kara Şövalye kaçmaya çalışınca Oscar onu omzundan vurur. Maskesi düşen Kara Şövalye'nin Robespierre'in yanında bir gazeteci olan Bernard olduğu ortaya çıkar. André'nin sol gözü bandajı zamanından önce çıkardığı için kör olur. Bunu öğrenen Oscar hışımla uyumakta olan Bernard'ı da aynı şekilde kör etmeye kalkışır ama André onu durdurur ve Bernard'ın sadece yoksul insanlara yardım etmeye çalıştığı için gitmesine izin vermeye ikna eder. Bernard, Oscar'a o ve adamlarının Dük d'Orléans'la hiçbir alakaları olmadığını sadece Palais Royale'i buluşmak için kullandıklarını söyler. Oscar, Bernard'dan çaldığı silahlar için bin lira alır ve iyileşip saklanması için onu Paris'te Rosalie'nin yanına götürür.
28 "Yeşil limon, André"
"André aoi remon" (アンドレ、青いレモン)
30 Nisan 1980
André sol gözünü kaybettikten sonra sağ gözüne fazla yüklendiği için ara sıra bulanık görmeye başladığını fark eder. Fersen, Oscar'ı ziyaret eder ve onun bir ay kadar önce baloda dans ettiği kadın olduğunu öğrenir. Sırrı açığa çıkan Oscar ağlayarak kaçar. Onu takip eden Fersen Oscar'dan onun duygularını daha önce fark edemediği için özür diler. Kalbi kırık Oscar bundan sonra görüşmemeleri gerektiğini söyler; Fersen de üzülerek bunu kabul eder. André kısa süreli bir körlük geçirir ve kafasını dağıtmak üzere Paris'te bir bara gider. Burada Fransız Güvenlik Muhafızları içki içip eğlenmektedir. André de onlara katılır. Şafakta Jarjeyes malikanesine geri döndüğünde Oscar hala ayaktadır. André'ye Kraliyet Muhafızlığı'ndan istifa edeceğini söyler. Sonradan bu kararı Marie Antoinette'e açıkladığında kraliçe çok şaşırır ve nedenini sorar. Oscar nedenini açıklayamayacağını, tek ricasının herhangi başka bir yere transfer olmak olduğunu söyler. Marie Antoinette, Oscar'ın isteğini kabul eder. André, Oscar'ın Fersen'den uzak kalmak için istifa ettiğini anlamıştır. Daha sonradan, Oscar André'ye tıpkı eskiden olduğu gibi aşık olmak nedir bilmeden tamamen bir erkek gibi yaşamak istediğini söyler. O akşam Oscar yatmak için odasına çekilirken André'ye yeni görevine başladığında onun kendisine eşlik etmesine gerek olmadığını, bundan sonra André'nin istediğini yapmakta özgür olduğunu söyler. Sinirlenen André, Oscar'a "rengi beyaz da olsa, kırmızı da olsa, gül güldür," der. Oscar, André'nin kadın kadındır demek istediğini anlayınca öfkelenir ve ona tokat atar. Bunun üzerine André Oscar'ı bileklerinden tutup zorla öper ve gömleğini yırtar. Çıkan sesle kendine gelir ve Oscar'dan özür diler. Göz yaşları içinde ona 20 yıldır aşık olduğunu itiraf eder ve odayı terk eder.
29 "Yürümeye başlayan kukla"
"aruki hacimeta ningyō" (歩き始めた人形)
14 Mayıs 1980
Oscar, çoğunluğunu soylu olmayan askerlerin oluşturduğu, zaptetmesi güç Fransız Güvenlik Muhafızlarına B bölüğünün komutanı olarak atanır. Kraliyet Muhafızlığındaki yerine Girodelle geçer. Oscar, André'ye geçen gece olanlardan dolayı onun aleyhine şikayetçi olmayacağını söyler ve yeni görevi başlayana kadar tek başına zaman geçirmek için Normandiya'ya gider. Burada André'den uzakta kalmanın en iyisi olacağına karar verir. Çünkü onun duyguları da Oscar'ın Fersen'e beslediği duyguların aynısıdır. Fakat André, barda tanıştığı Güvenlik Muhafızlarından Alain'e rica ederek Oscar'a yakın olabilmek için B bölüğüne kaydolur. Güvenlik Muhafızları Oscar'ın kadın olduğunu öğrenince, onun liderliğini reddederler. Oscar bu işi duelloyla halletmeyi önerir. Kazanırsa askerler onun emirlerine uyacak, kaybederse Güvenlik Muhafızlığından ayrılacaktı. Oscar düelloyu kazanır. Ancak bölük başı Alain Oscar'a kendini bu kadar kolay kabul ettiremeyeceğini söyler. O gün Oscar eve döndüğünde Girodelle'i kendisini bekler bulur. Ona oturup sohbet etmeyi önerir fakat Girodelle hemen gitmekte ısrar eder. Daha sonra Oscar, Girodelle'in General de Jarjeyes'ye Oscar'la evlenmek istediğini söylediğini, babasının da bu teklife oldukça sıcak baktığını öğrenir.
30 "Sen ışıksın, ben de gölge"
"omae va hikari, ore va kage" (お前は光俺は影)
21 Mayıs 1980
General de Jarjeyes, Oscar'ı evlendirme kararını General de Bouille'la konuşur. Bu sırada Robespierre'in altında çalışan Louis de Saint-Just adında soğukkanlı bir katil, Robespierre'in emirleri dışında soyluları öldürmeye başlar. Alain, André'yi bölükteki çoğu kişinin onun eskiden Oscar'ın uşağı olduğunu bildiğini, bu yüzden dikkatli olması gerektiği konusunda uyarır. Güvenlik Muhafızları bilerek Oscar'ın emirlerine uymayıp taşkınlık yapmaya devam etmektedirler. General de Jarjeyes, Oscar'la Güvenlik Muhafızlarının bu tutumuyla ilgili konuşmak ister. Oscar, bölüğüyle bir sorun yaşamadığını, onların çıkardığı zorlukların görevine heyecan kattığını söyler. Bunun üzerine General ağlayarak Oscar'dan onu bir kız evlat gibi yetiştirmeyip hayatını zorlaştırdığı için özür diler ve Girodelle'in teklifini kabul etmesini ister. Oscar ise babasına kendisini erkek gibi yetiştirerek onun güçlü ve özgür olmasını sağladığı için minnettar olduğunu söyler. André, Oscar'ın Girodelle'den evlenme tehdidi aldığını öğrenince yıkılır. Bölükten birkaç askerle kavgaya tutuşur ve oldukça hırpalanır. Alain'in araya girmesiyle askerler André'nin peşini bırakır. Alain, André'nin Oscar'ın Girodelle'in teklifini kabul etmemesi için yarı baygın halde yalvardığını duyunca, onun neden Güvenlik Muhafızlarına katıldığını anlar. General de Jarjeyes, Oscar'ın, Girodelle'in yanı sıra diğer damat adaylkarıyla tanışabilmesi için bir balo düzenleyeceğini söyler; fakat ertesi gün Saint-Juste tarafından vurulur. Oscar, babasına bunu yapanlardan intikam alacağını söylese de, General kızının evlendiğini görmenin onu daha mutlu edeceğini söyler. Buna rağmen, balo günü Oscar bilerek resmi üniformasıyla çıkagelir ve "yanlış baloya gelmiş olmalıyım" diyerek müsaade ister.
31 "Barakalarda bir leylak açıyor"
"heiei ni fuku rîra no hana" (兵営に咲くリラの花)
4 Haziran 1980
Alain'in güzel ve hayat dolu kızkardeşi Diane, ağabeyini ziyarete Güvenlik Muhafızları karargâhına gelir. Bu arada Paris'te artan suç oranı Oscar'ın işini gün geçtikçe daha da güçleşmektedir. İspanya'dan Kraliyet ailesini görmeye gelen Ardelos ailesi isyancıların yeni hedefi haline gelir. Oscar ve askerleri Ardelos ailesinin güvenliğini sağlamakla görevlendirirler. Oscar bölüğünü teftiş ederken askerlerden birinin silahının olmadığını görür. Asker silahını kaybettiğini söyler. Saint Just Ardelos ailesini katletmeyi aklına koymuştur ve bunu gerçekleştirmek için önce Oscar'ın kumanda ettiği bölükteki casusunu kullanacaktır. Oscar casusu etkisiz hale getirir fakat onu sorgulayamadan Alain ve André casusu vururlar. Saint Just'ün adamları Ardelos ailesinin kaldığı şatoyu ateşe verir. Saint Just tam aileyi köşeye sıkıştırmışken Oscar yetişir. Saint Just kaçar ve aile kurtulur. Oscar, André ve Alain, Saint Just'ün adamlarını kovalarken büyük bir patlama meydana gelir ve Saint Just'ün adamları kaçarlar. Oscar, André ve Alain patlamadan yara almadan kurtulurlar. Daha sonra, General de Bouille, Oscar'a bir tefecide B bölüğüne ait bir silah bulunduğunu söyler ve silahın kayıtlı olduğu askeri bildirmesini rica eder. Zira asker, LaSalle, silahını satarak suç işlemiştir. Alain LaSalle'in tutuklandığını öğrenince küplere biner ve bu işin arkasında Oscar'ın olduğundan emin bir şekilde onu düelloya davet eder.
32 "Fırtınanın başlangıcı"
"araşi no prelude" (嵐のプレリュード)
18 Haziran 1980
Alain, Oscar'a karşı zorlu bir rakiptir ve düelloda onu silahsız bırakır. Fakat önce Oscar onu yaralamayı başarmıştır. Alain Oscar'a birçok askerin silahlarını, kılıçlarını, hatta üniformalarını sattığını ve bunu sadece ailelerinin karnını doyuracak parayı bulmak için yaptıklarını söyler. Bu sözlerden çok etkilenen Oscar, General de Bouille'yi LaSalle'i bırakmaya ikna eder ve LaSalle serbest bırakılıp görevinin başna döner. Böylece Oscar Güvenlik Muhafızlarının gözünde ayrı bir yer edinmiş olur. Diane, ağabeyi Alain'i ziyaret eder ve yakında evleneceğini açıklar. Oscar, André'yle birlikte General Bouille'ye teşekkür etmek için Paris'e giderken yolda isyancıların saldırısına uğrar. André'yi soylu zanneden isyancılar onu yaka paça faytondan çıkarıp darağacına doğru götürürler. Oscar isyancıların altında ezilirken umutsuzca André'nin soylu olmadığını haykırır. Tam bu sırada Fersen çıkagelir ve Oscar'ı kurtarır. Oscar dehşet içinde Fersen'e "André'm tehlikede!" diye bağırır ve sözlerinin farkına varıp şaşkınlıkla donakalır. Fersen André'yi kurtarmak için havaya ateş ederek isyancıların dikkatini çeker. Böylece Oscar ve André kurtulur ve sağ salim Jarjeyes malikanesine dönerler. Oscar, Fersen'e değer vermesine rağmen ona artık aşık olmadığını fark eder ve André için sarf ettiği sözleri aklından çıkaramaz. Bu sırada Alain hala izninden dönmemiştir. Oscar ve André, Alain'in maaşını götürmek için evi gittiklerinde Alain'i Diane'in cesedinin başında yas tutarken bulurlar. Diane'ın evleneceği adam, onu zengin bir kadın için terk edince zavallı kızcağız kederinden intihar etmiştir.
33 "Alacakaranlıkta çalan cenaze çanları"
"tasogare ni çōşō wa naru" (たそがれに弔鐘は鳴る)
2 Temmuz 1980
Halkın yoksulluğu ve memnuniyetsizliği doruk noktasına ulaşmıştır. Baskıya dayanamayan kral, din adamları, soylular ve halktan oluşan bir meclis olan Etats Generaux'yu toplamak zorunda kalır. André, Rosalie'yle Bernard'ın evlendiğini ve Robespierre için çalıştıklarını öğrenir. Bu sırada, ağır hasta olan yedi yaşındaki veliaht prens Joseph'in isteği üzerine Oscar, Meudon şatosuna gelir ve prensi atıyla gezmeye çıkarır. Genç yaşına rağmen olgun ve sorumluluk sahibi bir çocuk olan prens bir gün kral olmayı dört gözle beklemektedir. Fersen İsveç'e gitmek için yola çıkar. Alain görevine geri döner ve B bölüğündeki askerler Etats Generaux'nun açılışında delegeleri korumakla görevlendirilirler. Açılış töreninde kral tüm delegelerden büyük alkış alırken Marie Antoinette salona girdiğinde tek bir alkış sesi bile duyulmaz. Mecliste halk ve soylular arasında oldukça tartışmalı bir ay geçer. Oscar, André'nin sağ gözüyle ilgili bir şeylerin ters gittiğinden şüphelenir. Bir gece Notre Dame'ın çanları veliaht prensin durumunun ağırlaştığını duyurmak için çalar. 40 saat süren duaların ardından prens hastalığa yenik düşer.
34 "`Tenis Kortu Yemini´"
"ima `tenisu kōto no çikai´" (今「テニスコートの誓い」)
9 Temmuz 1980
Etats Generaux'da halk ve soylular arasındaki tartışmalar giderek büyümektedir. Oscar, B bölüğüyle birlikte meclis binasının dışında devriye gezdiği sırada öksürüp kan kusar. Halkı temsil eden delegeler saoylu ve din adamlarından bazı kişilerle işbirliği yaparak Ulusal Meclis'i (Assemblée Nationale) kurarlar. Kral halkın isteklerine sıcak bakan kişilerin sayısının arttığını görünce halkı temsil eden delegelerin meclis binasına girişini yasaklar. Oscar istemeye istemeye bu emri yerine getirir. Bunun üzerine delegeler bir tenis kortuna giderek burada Fransız İhtilali'ni başlatan Tenis Kortu Yemini'ni (Serment du Jeu de Paume) ederler. Kral kargaşayı önlemek için halkı temsil eden delegeleri meclise tekrar kabul eder ancak delegeler giriş için sadece arka kapıyı kullanabileceklerdir. Oscar emirlere karşı gelerek bütün kapıları açtırır. Ulusal Meclis'in gücünden korkan kral soylulardan aldığı kötü tavsiyeye uyarak Ulusal Meclis'i dağıttığını ilan eder. Fakat delegeler meclis binasını terk etmeyi reddeder. Oscar ve askerleri General de Bouille tarafından delegeleri zorla binadan çıkarmakla görevendirilir. Oscar bu emre uymayı reddedince o sırada Oscar'ın yanında olan André hariç B bölüğündeki 12 asker tutuklanıp yargısız infaz edilmek üzere Abbey hapishanesine götürülür. Olanlara inanamayan Oscar, André'nin yardımıyla güç bela de Bouille'un ofisinden kaçmayı başarır.
35 "Oscar kendi yolunu çizer"
"Oscar, ima, subanare no toki" (オスカル、いま、巣離れの時)
23 Temmuz 1980
Oscar, Girodelle'in kumanda ettiği Kraliyet Muhafızlarının delegelere ateş açmalarını engeller. Bu yaptığını krala ittatsizlik olarak gören General de Jarjeyes, kızını kendi başına cezalandırmaya karar verir. Önce Oscar'ı öldürecek sonra da intihar edecektir. André son anda generali durdurmayı başarır ve gerekirse onu öldürüp Oscar'la birlikte kaçacağını söyleyerek generali tehdit eder. André'nin Oscar'a karşı duygularını ilk kez öğrenen general sinirden köpürür. Tam ikisini de öldürecekken Marie Antoinette'in gönderdiği bir haberci çıkagelir ve kraliçenin Oscar'ı affettiğini duyurur. Böylece Oscar da André de kurtulmuş olur. Oscar 12 askerin tutuklanması protesto etmek için Bernard'dan 5000 kişi toplamasını rica eder. Bir kargaşa olması veya insanların ölmesi durumunda Bernard'a hayatının sonuna kadar hizmet etme sözü verir. B bölüğü protesto gösterisini kontrol edecek ve Oscar'ın emri üzerine ne olursa olsun kimseye ateş etmeyeceklerdir. Saint Just bu gösteriyi bir kan gölüne çevirmek için Oscar'ı hedef alır. Zira onsuz düzen sağlanamayacaktır. Uzun ve zorlu bir dövüşten sonra Oscar rakibinin maskesini düşürür. Saint Just gerçek kimliğini ele vermemek için kaçar. Kral ve danışmanları askerleri bırakıp bırakmama konusunda tereddüt etmektedir. Bu durum karşısında sinrlenen Marie Antoinette şehrin güvenliğini sağlamak için emir verir ve 12 asker serbest bırakılır.
36 "Son söz `au revior´"
"ai kotoba wa `sayonara´" (合言葉は「サヨナラ」)
30 Temmuz 1980
Robespierre, Maliye Bakanı Necker'den kralı Ulusal Meclis'i tanımaya ikna etmesini rica eder; çünkü Paris'teki kanlı çatışmaları önlemenin tek yolu budur. Fakat Marie Antoinette Ulusal Meclis'e sıcak bakmamaktadır. Fransa'nın dört bir yanından isyanları bastırmak için 100.000 asker çağrılmıştır ve Oscar'a yakında Güvenlik Muhafızlarının da onlara katılacaklarını söyler. Bu sırada Oscar akciğerlerinde bir problem olduğunu anlamıştır ve hastalığı gittikçe kötüye gitmektedir. Daha önce gelen teklifleri hep geri çevirmesine rağmen, kendi başına bir ressam çağırıp portresini yaptırmaya başlar. Paris'in dışından gelen birlikler şehrin açlık problemini artırmanın yanı sıra halkla çatışmaya başlar. Buna karşılık halk hızla silahlanır. Dük d'Orléans, XVI. Louis'nin yerine taç giymeyi önerir fakat teklifi yeterince insan tarafından desteklenmez. Necker, Robespierre'in istediği gibi kralı Ulusal Meclis'i tanıma konusunda ikna etmeye çalışır fakat kraliçe buna engel olur. Robespiere, Saint Just'ün kraliyet ailesini öldürme fikrine karşı çıkar ve Bernard'ı peşinden onu kontrol etmesi için gönderir. Bunu fark eden Saint Just, Bernard'ın Robespierre'in sadece güç peşinde olduğunu söyleyerek Bernard'ın ona olan güvenini sarsmaya çalışır. Marie Antoinette, Necker'i görevinden alır. Robespierre de bunu halkı kraliyet ailesine karşı silahlandırmak için bir bahane olarak kullanır. Bunun üzerine Bernard, Saint Just'ün haklı çıktığını görür fakat önemli olanın halkın örgütlenebilmesi olduğuna karar verir. Oscar, kraliçeye Paris dışından gelen birlikleri geri göndermesi için yalvarır fakat o bunu reddeder ve Oscar'a zamanı geldiğinde onu koruyup korumayacağını sorar. Oscar artık Kraliyet Muhafızlığında olmadığını söyler. Böylece iki arkadaş sessiz bir anlaşmaya varır ve bir daha görüşemeyeceklerini bilerek birbirlerine "au revoir" derler.
37 "Tutkulu yeminlerin gecesi"
"atsuki çikai no yoru ni" (熱き誓いの夜に)
6 Ağustos 1980
Doktor Oscar'ın hastalığına verem teşhisi koyar ve hastalığı yenmesinin tek yolunun askeriyeden ayrılıp dinlenmesi olduğunu söyler. Aksi takdirde Oscar'ın altı aylık ömrü kalmıştır. Doktorla görüşmesi sırasında Oscar, André'nin giderek kör olduğunu öğrenir. Ertesi gün isyancılara müdahale etmek için A Bölüğü harekete geçer ve B bölüğü de hazır bekletilir. Bu sırada Oscar'ın portresi bitmiştir. Ressam Armand Oscar'ı savaş tanrısı Mars olarak resmetmiştir. André portreyi göremediği için Oscar'ı kendi bildiği şekilde Arras'ta beyaz güllerle çevrili, saf ve masum olarak tanımlar. André'nin gözünde nasıl göründüğünü duymak Oscar'ı çok duygulandırır. O gün Jarjeyes alikanesine gelen Alain, B bölüğüne hareket emri geldiğini bildirir. General de Jarjeyes ayrılmadan André'ye eğer soylu olsaydı Oscar'la evlenmesine izin vereceğini söyler ve sağ salim dönmesini diler. Hava kararırken Oscar ve André, Paris'e doğru çıkarlar fakat yolda isyancıların saldırısına uğrarlar ve yakında bulunan bir ormana sığınmak zorunda kalırlar. Oscar, André'ye gitgide kör olduğunu bildiğini söyler ve Jarjeyes malikanesine dönmesi için yalvarır. André her zaman Oscar'ın yanında olduğunu ve bunun hiçbir zaman değişmeyeceğini söyler. Bunun üzerine Oscar nihayet André'ye duygularını açar ve iki sevgili aşklarını tamamına erdirirler.
38 "Kaderin kapısı önünde"
"unmei no tobira no mae de" (運命の扉の前で)
20 Ağustos 1980
B bölüğü, Tuileries meydanında kalabalığı kontrol etmek ve ayaklanma çıkması halinde ateş ederek isyanı bastırmakla görevlendirilmiştir. Fakat Oscar ve André'yle birlikte tüm askerler hep beraber halkın yanında savaşma kararı alırlar. Paris'te insanlar meydanlara doluşmaya başlamıştır. Alman Süvari Birliğinden bir askerin kazara bir çocuğu vurmasıyla halk galeyana gelir ve devrim başlar. İnsanların silahları vardır fakat iyi organize olamadıkları için çok kurban vermektedirler. B bölüğü meydana geldiğinde ortalık kan gölüne dönmüştür. Oscar, Alman Süvari Birliğinin komutanını ateş açmakla tehdit eder ve birlik geri çekilir. Fakat halk hala B bölüğüne güvenememektedir. Bernard'ın Oscar'a arka çıkmasıyla halk onları bağrına basar ve hep birlikte savaşmaya başlarlar. Alman Süvari Birliği tekrar saldırdığında B bölüğü askerleri saldırıya geçerek sivillere barikat kurmak için zaman kazandırırlar. Tam bu sırada André'nin sağ gözü görme yetisini tamamen kaybeder. Kumandan Oscar ve 50 adamının isyancılarla işbirliği yaptığı haberi yayılmış ve tüm birliklere onları etkisiz hale getirme emri verilmiştir. B bölüğünün yerini tespit eden düşman bir bölük ateş açınca Oscar adamlarına geri çekilme emri verir. Pusuya düşen B bölüğü adamlarının yarısını kaybeder. Kalanlar bir su kemerinin aldında toplanmışken Oscar kemerin üstünde yürüyen bir düşman askeri görür. Tam silahına davranmışken asker de onu görüp ateş eder. Asker oracıkta ölür fakat attığı kurşun Oscar'ı ıskalayıp André'nin tam kalbine isabet etmiştir.
39 "Gülümsemesi sonsuza dek gitti!"
"ano bişō wa mō kaeranai" (あの微笑はもう還らない!)
27 Ağustos 1980
Oscar ve adamları André'yi derhal Bernard ve diğer sivillerin olduğu meydana götürürler. Sivillerin arasından ondan fazla doktor çıkar fakat artık André'yi kurtarmak için çok geçtir. André son nefesinde etrafında bu kadar çok başlangıç varken göçüp gitmeyeceğini söyler ve gözünde bir damla yaşla ölüme yenik düşer. Gece olunca ağlamaktan yorgun düşen Oscar, Alain'e ertesi gün adamları kumanda edecek gücünün olmadığını söyler ve kendi yerine bu görevi onun üstlenmesini ister fakat Alain bunu reddeder. Oscar atına binip Paris sokaklarında dolaşırken keder ve özlemle André'yle olan anılarını hatırlar. Bu sırada düşman bölüklerden birkaç asker onu tespit edip peşine düşer. Oscar önce onlara kılıcıyla karşılık verir. Sonra tam kaçarken askerler atını vurur ve Oscar yere yuvarlanır. Gecenin kalan kısmında amaçsızca gezinirken öksürük nöbetlerine yenip düşerek bir sokak arasında bayılır. Aynı esnada Bernard, Alain'e ertesi gün Bastille hapishanesini ele geçirmeyi düşündüklerini söyler. Çünkü önceki gün hapishaneye büyük miktarda mühimmat taşındığı ve hapishanenin toplarının halka döndürüldüğü görülmüştür. Ertesi sabah Alain, Oscar'ı bulur. Oscar Alain'i bir an André sansa da kendini toparlar ve görevinin başına geçer. Adamlarını topların başında toplayıp Bastille hapishanesine doğru ateş emri verir. Bir süre sonra hapishanedekiler emirleri onun verdiğini anlayıp Oscar'ın üzerine ateş açarlar.
40 "Adieu, canım Oscar"
"sayōnara vaga itoşî no Oscar" (さようならわが愛しのオスカル)
3 Eylül 1980
Ağır yaralanan Oscar'ı askerleri civarda bulunan sokaklardan birine taşır. Acı içinde kıvranırken top seslerinin kesildiğini fark eden Oscar adamlarına ateş emri verir. Askerler onun son arzusunu yerine getirmek için toplarının başına geçerler. Oscar 14 Temmuz 1789 günü hayata veda eder. Ölümünden bir saat sonra Bastille hapishanesinin tepesinde bir beyaz bayrak belirir ve zafer halkın olmuş olur. 5 yıl sonra Rosalie ve Bernard, Alain'i çiftliğinde ziyaret ederler ve birlikte devrimin başlangıcından o güne kadar olan olayları konuşurlar. Kral ve kraliçe halk tarafından zorla Paris'teki Tuileries sarayına getirilmiştir. Kontes de Polignac gibi pek çok soylu ülkeyi terk ederken Fersen İsveç'ten geri dönmüş ve kraliyet ailesini kaçırmak için bir plan yapmıştır. Ama plan suya düşmüş ve kral ve kraliçe yakalanmışlardır. Bu Marie Antoinette ve Fersen'in son görüşmesi olmuştur. Kraliyet ailesi Paris'e geri gönderilerek Le Temple'a götürülmüşlerdir. Yakalandığında yaşadığı dehşet yüzünden kraliçenin sarı saçları bir anda beyaza dönmüştür. Bu arada Ulusal Meclis'in yerine Milli Konvensyon Meclisi (Convention Nationale) getirilmiş ve monarşi resmi olarak kaldırılmıştır. Daha sonra kral idam edilmiş ve Marie Antoinette çocuklarından ayırılıp Conciergerie hapishane götürülmüştür. Burada ona yardımcı olan Rosalie'yi bir balodan hatırlamış ve ondan Oscar'dan bahsetmesini istemiştir. Böylece Rosalie Oscar'ın başından geçenlerin hepsini kraliçeye anlatmış ve son günlerinde huzur bulmasını sağlamıştır. Marie Antoinette idam edileceği gün Rosalie'ye zindanda bulduğu beyaz bez parçalarından yaptığı bir gül vermiş ve onu Oscar'ın en sevdiği renge boyamasını istemiştir. Fakat Oscar'ın en sevdiği rengi kimse bilmemektedir. Bunun üzerine Alain, Bernard ve Rosalie, Oscar'ın saf asaletini simgeleyecek şekilde gülü öylece beyaz bırakmaya karar verirler.
41 "Versay'ın gülleri ve kadınları"
"Berusaiyu no Bara to onnataçi" (ベルサイユのばらと女たち)
10 Eylül 1980
Bu bölüm tüm serinin özeti niteliğindedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]