Veri yönetimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Veri yönetimi, önemli veri kaynakları ve yönetim arasında bağlantı kuran yönetimle ilgili tüm ilkeleri içerir.

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Veri Yönetimi Birliği (DAMA International) tarafından yapılan resmi tanıma göre profesyonel organizasyonlarda veri yönetimi uzmanlığı: ‘’Veri Kaynağı Yönetimi, bir işletmenin yaşam döngüsünün düzgünce ilerlemesi için gereken yapılar,politikalar,alıştırmalar ve prosedürlerin geliştirilmesi ve düzenlenmesidir. ‘’

Veri Döngüsü

 Uluslararası Veri Yönetimi Birliği (DAMA) tarafından yapılan bir diğer tanıma göre de Bilgi Tabanı Veri Yönetimi: ‘’ Veri yönetimi korunan,dağıtılan ve veri değeri,bilgi kazancı olarak geliştirilen planlar, programlar, politikalar ve uygulamaların ilerletilmesi, yürütülmesi ve değerlendirilmesidir.’’

Veri yönetimi kavramı 1980’lerdeki art arda işlenmeden rastgele işlenmeye geçerken ortaya çıktı. O zamandan şimdiye bir yerdeki bir olay tek normal bir erişim diski kullanılarak da depolanması teknik olarak mümkün olduğundan beri veri yönetimi işlem yönetiminden daha önemli hale geldi.

Şirkete ait veri kalitesi yönetimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirkete ait veri kalitesi yönetimi (Corporate Data Quality Management, CDQM) Avrupa Nitelik Yönetimi Kurumu ve Şirket Veri Niteliği Yönetim Becerisi Merkezi’ne (The Competence Center Corporate Data Quality, CC CDQ, St. Gallen Üniversitesi) göre şirketin veri niteliğini arttırmaya yönelik etkin ve önleyici aktiviler planlama işidir.

  • Şirket Veri Kalitesi Stratejisi: Şirkete Ait Veri Niteliği Yönetimi (Corporate Data Quality Management,CDQM)’e göre işletmeye yön veren çeşitli amaçlara yönelik pek çok bölümle ilgilenen bir organizasyon. 
  • Şirket Verileri Niteliği İçin Veri Yapılanması: Veri yapılanması kesin tanım ve şirketin kavramsal modelini içeren veri amacı kalıbından meydana gelir. 
  • Şirket Verileri Niteliği Uygulamaları Bilgisayar yazılım sistemli uygulamalar Şirkete Ait Veri Niteliği Yönetimi (Corporate Data Quality Management,CDQM) tarafından destekleniş olmalı. Onlar tarafından planlanan,izlenen,yönetilen ve sürekli geliştiriliyor olmalı.