Ventriküler sistem

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ventriküler sistem, medulla spinalis içindeki canalis centralis ile devam eden, beyin omurilik sıvısı ile dolu, beyindeki bir grup yapıdan oluşur.

Bileşenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sistem dört ventrikülü kapsar:

Bu ventriküllerden başlayan birkaç ara bağlantı kanalı vardır fakat genelde bunlardan yalnızca ilk ikisi ventriküler sistemin bir parçası olarak kabul edilir:

İsim (Eponim İsim) Nereden Başlar Nereye Açılır
sağ ve sol foramen interventriculare (Monro) ventriculus lateralis ventriculus tertius
aquaductus cerebri (Sylvius) ventriculus tertius ventriculus quartus
apertura mediana (Magendie) ventriculus quartus spatium subarachnoideum/cisterna magna
sağ ve sol apertura lateralis (Luschka) ventriculus quartus spatium subarachnoideum/cisterna venae magnae cerebri

Her ventrikül, beyin omurilik sıvısı üreten plexus choroideus içerir. Liquor cerebrospinalis, kendilerini sınırlayan kemik yapının içindeki beyin ile omurliği çevreleyen ve bir yastıkçık gibi koruma görevi yapan sıvıdır.

Dört adet beyin ventrikülü vardır: sağda ve solda bir çift ventriculus lateralis, orta hatta ise ventriculus tertius ve ventriculus quartus. Cerebrum içinde yer alan şekil itibarıyla C harfine benzeyen lateral ventriküller, diğer ventriküllere göre daha büyüktür ve basal ganglionların dorsal yüzünü sararlar. Lateral ventiküller cornu frontale (anterior), cornu temporale (inferior) ve cornu occipitale (posterior) aracılığıyla sırasıyla beynin frontal, occipital ve temporal loblarına uzanırlar.İki lateral ventrikül, foramen interventriculare aracılığıyla, diencephalon'un ortasında bulunan üçüncü ventrikül (ventriculus tertius) ile bağlıdır. Üçüncü ventrikül de aquaductus cerebri aracılığıyla, rhombencephalonda bulunan dördüncü ventrikül ile bağlantılıdır. Subarachnoid boşluğa açılarak ventriküllerde üretilen beyin-omurilik sıvısının beyincik ve beyin korteksini kuşatmasını sağlayan üç delik dördüncü ventrikülde bulunur. Dördüncü ventrikül, omurilikteki canalis centralis ile devam eder ve beyin-omurilik sıvısının omuriliğin iç yüzüne de akmasına izin verir.