Vedomosti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Sankt-Peterburg Vedomosti (Rusça: Санкт-Петербургские ведомости, Sen Petersburg Levhalar) Çarlık Rusya'nın I. Petro tarafından 16 Aralık 1702 de kurulup, 3 Ocak 1703 de ilk kez basılan, ilk gazetesidir.

28 haziran 1711 taihli Vedomosti

Petro dönemi Vedomosti[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk başlarda gazete I. Petro tarafından doğrudan yazılan ya da Hollanda gazetelerinden onun tarafından seçilen askeri zaferler ve diplomatik ilişkileri aktaran az sayıda haber içermekteydi. Orijinal basım Moskova da yapıldı. 1710 da görsel ekler (çoğunlukla İsveç savaşı sırasında alınan ve St. Petersburg'un artan önemini vurgulayan Petro ve Paul kaleleri, Neva nehri resimleri gibi) eklenerek içerik zenginleştirildi. 1711 den sonra da baskıların çoğu Kuzey başkent St. Petersburg da yapılmaya başlandı.Son derece düzensiz olarak, çoğunlukla önemli bir gelişme olduğunda ve farklı tirajlarda basıldı.

Akademik Vedomosti[değiştir | kaynağı değiştir]

1725'te Petro'nun ölümüyle koruyucusunu yitiren gazete, o dönem serbest bir gazetecilik mümkün olmadığından, Rusya Bilimler Akademesi ne verilip ismi St. Petersburg Vedomosti olarak değiştirildi.

19. ve 20. Yüzyıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

1863 dan sonra liberal gazeteci Evgeny Korsh yönetiminde Avrupa yanlısı yenilikçi bir gazete ve tutucu yarı-resmi Moskovskie Vedomosti karşıtı olarak ülkenin siyasi tarihinde önemli bir yer edindi. Liberal görüşleri nedeniyle birçok kez sansürlenen Korsh, 1875'te yazarlıktan alındı ve gazete İmparatorluk Eğitim bakanlığının kontrolüne geçti.

Bundan sonra tirajı ve etkisi hızla düştü ve 1917 devriminde kapandı. 1991 de Sovyet Komünist partisi tarafında, haftada 5 gün ve 190.000 türajlı olarak tekrar açıldı

Günümüz gazetesi[değiştir | kaynağı değiştir]

28 Aralık 1995'te St. Petersurg valiliğince yeniden düzenlenip JSC Sankt-Peterburgskie Vedomosti nin bir parçası olarak halka açıldı.Vladimir Putin haziran 1997 ye kadar gazetenin Tavsiye Kurulu başkanlığını yapmıştır. [1][2]

2005'te the Rusya bankası, JSC nin %35 hissesine sahip olmuştur. [3][4]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]