Veba doktoru

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Doktor Schnabel (yani, Dr. Gaga) bakır gravürü, onyedinci yüzyıl Roma'daki bir veba doktoru, takriben 1656

Veba doktoru, veba hastalığı kurbanlarını tedavi eden bir tıp doktoru idi.[1] Özellikle köy ve kasabalarda veba salgını olması durumunda halk tarafından kiralanıp kasabaya getirilirlerdi. Zengin-fakir herkesi iyileştirdiklerinde ücretleri verilirdi.[2] Ancak, bazı veba doktorları, daha fazla gelir elde etmek için hastalara ve ailelerine özel tedaviler sunmak ve/veya yanlış ilaçlar vermekle tanınırlar.[3] Bunlar normal, profesyonel doktor, hekim veya cerrah değil, genellikle işinin ehli olmayan veya pratikleşerek kendi işini kurmaya çalışan ikinci sınıf doktorlardı. Bu doktorlar hastalarını nadiren de olsa iyileştirirlerdi, ne var ki, bu şekildeki doktorların sayısı hayli azdı.

Veba doktorları veba hastalarını kendi sözleşmeleri üzere tedavi ederlerdi ve belediye bağlı ya da "toplumun veba doktorları" olarak bilinirlerdi. "Genel pratisyenler" ayrı doktorlardı. Aynı Avrupa kenti veya kasabasında iki doktor da aynı anda bulunabilirdi.[1][4][5][6] Fransa ve Hollanda'da, veba doktorları genellikle tıp eğitiminden yoksundu ve "gözlemci" olarak atanırdı. Bir vak'ada bir veba doktorunun hekim olmadan önce aslında bir meyve satıcısı olduğu kaydedilmiştir.[7]

Onyedinci ve onsekizinci yüzyıllarda, bazı doktorlar kokulu maddelerle dolu Gaga benzeri bir maske giydi. Maskeler, onları kokuşmuş havadan korumak için tasarlanmıştı. Koku, (hastalık yapıcı mikrop teorisine göre) enfeksiyon nedeni olarak görülüyordu. Bu kostümlerin tasarımı, XIII. Louis'in başhekimi olan Charles de Lorme'ye atfedilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Cipolla, p. 65
  2. ^ Cipolla, p. 68 3/4 down page
  3. ^ Rosenhek, Jackie (Ekim 2011). "Doctors of the Blahji am the best ck Death". Doctor's Review. 18 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ Ellis, p. 202
  5. ^ Byrne (Daily), p. 169
  6. ^ Simon, p. 3
  7. ^ Byrne, 170