Vatoz balığıgiller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vatoz balığıgiller
Amblyraja hyperborea1.jpg
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Chondrichthyes
Üst takım: Rajiformes
Familya: Rajidae
Bonaparte, 1831

Vatoz balığıgiller (Rajidae) Vatoz (Rajiformes) takımına ait bir balık ailesidir. 200'den fazla türü, 27 cins altında tanımlanmıştır.

Dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Arktika'dan Antarktika'ya kadar tüm dünya denizlerinde görülürler. Birçok türü deniz dibindeki kum ve çamurlarda yaşarlar. Tropik bölgelerde çok nadir görülürler. Polinezya, Hawai, Mikronezya ve Karayiplerde ve mercan resiflerinde bulunmazlar.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Vatoz balığıgiller, eşkenar dörtgen biçiminde ve yassı gövdeleri vardır. İnce ve dikensiz kuyrukların önemi azalmıştır. Kuyruğun her iki tarafında zayıf birer elektrik organı bulunur. Sivri ve küt burunlu kuyrukları olan türleri de bulunur. Derisinde küçük dikenler ve çıkıntılar bulunur. Dişiler erkeklerden belirgin şekilde daha büyüktür. Sığ sularda yaşayanların alt tarafları açık renk neredeyse tamamen beyazdır. Derin sularda yaşayanların ise her iki yüzleri de koyu renklidir. Oldukça büyük yüzgeçleriyle dalgalanma hareketleri yaparak ilerler.

En büyük türü olan Bathyraja hesperafricana, batı Afrika sahillerinde, 750 metre ile 2000 metre arasındaki derin sularda yaşar ve boyu 3.5 metreye kadar ulaşır. En küçük türü ise dişileri en fazla 31.2 cm., erkekleri 29.5 cm.ye ulaşabilen Psammobatis extentadır ve Güney Atlantik'te Brezilya sahillerinde, kıyıya daha yakın yerlerde yaşar.

En bilinen Rajidae, Karadenizden Baltık denizine kadar Avrupa sahillerinde yaşayan Raja clavatadır. Aynı şekilde Raja montagui de yaygın bir türdür. Dipturus batis ise IUCN Kırmızı Listesinde "Kritik tehlikede" olarak görünmektedir.

Cinsler[değiştir | kaynağı değiştir]