İçeriğe atla

Varsayılan ağ geçidi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ağ geçidi, bilgisayar ağlarında, başka bir ağa erişim noktası olarak hizmet veren TCP\IP ağında bir düğümdür (bir yönlendiricidir). Varsayılan ağ geçidi ise bilgisayar ağında bulunan, bir IP adresi, yönlendirme tablosunda herhangi bir hatla eşleşmediği zaman kullandığı bir düğümdür.

Ev bilgisayarları yapılandırmalarında, İSS genellikle İnternete yerel donanımı bağlayan fiziksel bir aygıt sağlar ve bir ağ geçidi olarak hizmet verir. Bu tür aygıtlar DSL modemleri ve kablolu modemleri içerir.

Kurumsal sistemlerde ağ geçidi başka bir ağ segmenti için bir iş istasyonundan trafiği yönlendiren bir düğümdür. Varsayılan ağ geçidi genellikle iç ağa ve dış ağa(internete) bağlanır. Böyle bir durumda, ağ geçidi düğümü bir Proxy sunucusu ve güvenlik duvarı(Firewall) olarak hareket edebilir. Ağ geçidi paketlerin gönderildiği yerleri belirlemek için başlıkları ve yönlendirme tablolarını kullanan bir yönlendirici ile ve ağ geçidi içinde ve dışında paket için gerçek yolu sağlayan bir switch ile ilişkilidir.

Diğer bir deyişle, varsayılan bir ağ geçidi bir ağ içerisinde bir giriş noktası ve bir çıkış noktası sağlar.

Dipnot[değiştir | kaynağı değiştir]

TCP/IP paketinin yönlendirildiği router’ların kendi yerel alan ağımıza bağlı portlarına varsayılan ağ geçidi denir. Biz kendi network segmentimizde var olmayan bir bilgisayara veri göndermeye kalkıştığımızda, bu veri paketleri (eğer tanımlanmışsa) bir Gateway adresine ve dolayısıyla bu gateway adresinin sahibi olan router ya da bilgisayara gidecektir. Bu paketler, bir başka network segmentine, diğer bir deyişle başka bir Subnete aktarılırlar.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]