Van Çay, Hong Kong

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Van Çay içindeki HKSAR lokasyonu

Van Çay, veya Wan Chai, Hong Kong'daki Hong Kong Adası'nın kuzey kıyısında, Wan Chai Bölgesi'nin batısında yer alan bir metropol alanıdır. Diğer sınırları doğuda Kanal Yolu, batısında Arsenal Caddesi ve güneyinde Bowen Yolu'dur . Gloucester Road'un kuzeyindeki bölgeye genellikle Kuzey Van Çay Wan Chai North denir.

Van Çay, birçok küçük ve orta ölçekli şirketin ofisi ile Hong Kong'un en yoğun ticari alanlarından biridir. Kuzey Van Çay'da ofis kuleleri, parklar, oteller ve uluslararası bir konferans ve sergi merkezi bulunmaktadır. Hong Kong'da geliştirilen ilk alanlardan biri olarak, yerel yerleşim yoğun bir şekilde doldurulmasına rağmen, kentsel çürüme ile karşı karşıya kalan göze çarpan yerleşim bölgeleri vardır. Kamuoyunda kayda değer kaygı uyandıran hükümet, son yıllarda birkaç kentsel yenileme projesi gerçekleştirdi. Bölgede, özellikle Hong Kong Kongre ve Sergi Merkezi (HKCEC), Central Plaza ve Hopewell Center gibi çeşitli simge yapılar ve gökdelenler bulunmaktadır.

Van Çay aslen Ha Van (Ha Wan) ( 下環 ) olarak başladı, kelimenin tam anlamıyla "bir alt halka" veya "alt devre" anlamına 下環 .[1] Boyunca Hong Kong erken gelişmiş bölgelerinden biri olarak Victoria Limanı, Orta, Şe'ung Van ( "üst halkası"), Şay Van ( "Batı halka") ve Van Çay topluca dört yüzük 四環 olarak bilinir yerliler. Van Çay, tam anlamıyla Kantonca'da kıyı şeridi şeklindeki "bir koy" anlamına geliyor. Bununla birlikte, bölge, sert şehir gelişimi ve sürekli arazi ıslahı nedeniyle artık bir koy değildir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Streets: Exploring Hong Kong Island. Hong Kong: Hong Kong University Press. 2002. ISBN 962-209-563-1.