Valon Bölgesi'ndeki Ana Maden Sahaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Valon Bölgesi'ndeki Ana Maden Sahaları*
UNESCO Dünya Mirası
Bois du Cazier 2.jpg
Bois du Cazier
Resmî adı Valon Bölgesi'ndeki Ana Maden Sahaları
Ülke  Belçika
Tür Kültürel
Kriter ii, iv
Referans 1344
Bölge** Avrupa ve Kuzey Amerika
Tescil bilgisi
Tescil 2012 (36. Oturum)

Valon Bölgesi'ndeki Ana Maden Sahaları, Belçika'nın güneyindeki Valon Bölgesi'nde 19. ve 20. yüzyıllardaki Belçika kömür madenciliği endüstrisiyle bağlantılı dört maden içeren UNESCO Dünya Mirası alanıdır.[1]

Siteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlık Fotoğraf Konum Açıklama
Grand-Hornu Bâtiments du Grands Hornu.jpg Hornu, Hainaut 19. yüzyılın başlarına tarihlenen kömür madenciliği ile ilişkili sanayi binaları kompleksi. Şehir planlamasının ilk örneklerinden biriydi ve dünyanın en eski şirket şehirlerinden biridir.
Bois-du-Luc Bois-du-Luc 08.JPG Houdeng-Aimeries, Hainaut Belçika'daki en eski kömür madenlerinden biri olan maden, 1973'te kapanmıştır. Site, en iyi bir şirket şehri olarak bilinen bir ecomuseum olarak korunmaktadır.
Bois du Cazier Charbonnage du Bois du Cazier 02.JPG Marcinelle, Hainaut 1822'den 1967'ye kadar aktif bir kömür madeni olan Bois du Cazier, 1956'da çoğunluğu İtalyan göçmen işçilerden olmak üzere 262 madencinin öldüğü büyük maden faciasının yaşandığı yer olarak biliniyor.
Blegny-Mine Blegny-Mine - 10.jpg Blegny, Liège Doğu Belçika'da büyük bir maden olan Blegny-Mine 1980'de kapandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "UNESCO Adds Wallonia Mining Sites in Belgium to World Heritage List". Travel Pulse. 17 Temmuz 2012. 23 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2012.