Valentin Filatyev

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Valentin Ignatyevich Filatyev
Doğum 21 Ocak 1930(1930-01-21) Tümen Oblastı
Ölüm 15 Eylül 1990 (60 yaşında) Oryol, Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti, SSCB
Ülkesi Sovyetler Birliği
Meslek Kozmonot
Ödülleri Seçkin Emek Madalyası

Valentin Ignatyevich Filatyev (RusçaВалентин Игнатьевич Филатьев; 21 Ocak 1930 - 15 Eylül 1990) disiplin sorunları nedeniyle Sovyet uzay programından çıkarılan Sovyet kozmonottur.

Kıdemli Yüzbaşı Filatyev, 30 yaşında, 7 Mart 1960'ta Yuri Gagarin ile birlikte programa seçilen 20 kozmonottan biri oldu.

27 Mart 1963 tarihinde Filatyev, Grigori Nelyubov ve İvan Anikeyev, Chkalovskiy istasyonunda milisler tarafından sarhoş ve düzensiz davranışlarından dolayı tutuklandılar. Haberlere göre, onları tutuklayan güvenlik devriyesi memurları, kozmonotların özür dilemesi durumunda olayları görmezden gelmeyi kabul etmişlerdi; Filatyev ve Anikeyev kabul etti ancak Nelyubov reddetti, ve mesele yetkililere bildirildi. Bununla birlikte Nelyubov ve Anikeyev, sarhoşken askeri devriyeye direndiler. Daha önce kazalar yaşandığından dolayı, üç kozmonot resmi olarak 4 Mayıs 1963, fiilen ise 17 Nisan 1963 tarihinde görevden alındı. Filatyev asla bir uzay görevi tamamlayamadı. Görevden alınmasının ardından, öğretmen oldu.[1]

Uzay programının imajını korumak için, Filatyev'in görevden alınma sebebini örtbas etmek için çok yoğun bir çaba gösterildi. Onun fotoğrafları kozmonotların toplu fotoğraflarından kaldırıldı. Bu sansürleme, gerçek sebebi dünyevi olmasına rağmen, "kayıp kozmonotlar" hakkında spekülasyonlara yol açtı.

Troitskoy, Orel kasabasındaki mezarlığa gömüldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Asif A. Siddiqi, Sputnik and the Soviet Space Challenge, 2003, p. 375

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]