Valdés Yarımadası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20.24, 5 Eylül 2016 tarihli sürüm (düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Valdés Yarımadası uydu fotoğrafı(Peninsula Valdés)
Valdés Yarımadası'nda deniz aslanları
Yarımada önlerinde Katil balinalar yaşar

Valdés Yarımadası (İspanyolca: Peninsula Valdés), Arjantin 'de yaklaşık 3625 km2 büyüklükde bir yarımada. Chubut eyaleti'nde, Atlas Okyanusu kıyısındadır.

Yarımada, bir doğal koruma bölgesi olup, 1999 yılında UNESCO tarafından Dünya mirası listesine alınmıştır. Valdes'in büyük bir kısmı mütevazı bir doğadan ve birkaç küçük tuz gölünden oluşur. Bunlardan en büyüğü deniz seviyesinin 35 m altında olup, Arjantin 'in en alçak noktasıdır.

Yarımadanın özel anlamı sahillerinde oyalanan deniz memelileridir. Bunlar, deniz aslanları ve deniz filleridir. Güney Balinalarına, yarımada ve Patagonya anakarasının çıkıntısı ile oluşan Golfo Nuevo 'da (Yeni Körfez) rastlanır. Bu Çubuklu balina türü buraya, körfezin suyu açık denizin suyundan daha sakin ve daha sıcak olduğundan yılın ikinci yarısında, yavrulamak için gelir. Açık denizde, yani yarımada sahilinin önünde katil balinalar yaşar.

Yarımadanın iç kısımlarında heşeyden önce deve kuşu benzeri nandular, guanakolar, maralar göz önüne gelir.

Valdes Yarımadası'ndaki tek yerleşim merkezi Puerto Pirámide köyüdür.

Birkaç yıl öncesine kadar yarımadada Arjantin ordusunun üsleri bulunuyordu. Bugün hala Punta Norte 'de bir uçuş pistinin kalıntıları vardır. Burasının bulunma amacı Falkland Adaları uyuşmazlığıydı.

Galeri

Dış bağlantı

Puerto Pirámide

Kaynak