Vadideki Zambak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vadideki Zambak (roman) sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Vadideki Zambak
BalzacLilyValley01.jpg
Édouard Toudouze'un ilüstrasyonu
Yazarı Honoré de Balzac
Orijinal ismi Le Lys dans la vallée
Çevirmen Nahid Sırrı Örik (1941)
Cemal Süreya
Tahsin Yücel
Kapak tasarımı Édouard Toudouze
Ülke Fransa
Dili Fransızca
Seri ismi İnsanlık Komedisi
Konu(lar) Aşk
Yayınevi Edmond Werdet
Türkçe
basım tarihi
1941
Anadilinde
basım tarihi
1835
Önceki eser Le Curé de village
Sonraki eser La Peau de chagrin

Honoré de Balzac'ın en bilinen kitaplarından biridir. Kocasıyla mutlu olmayan Henriette'le, kendisinden çok daha genç olan Felix'in imkânsız aşkını anlatan kitap, MEB'in 100 Temel Eser'i arasındadır. Eser 18 yy. Fransa'sındaki, devrim sonrası, toplumsal hayat hakkında da ipuçları içermekte, duygusal bir yakınlaşmayı anlatmaktadır. Yeşil vadiler, sık ormanlar arasındaki güzel şatolar tüm gerçekçiliği ile tasvir ediliyor.

Ustanın, yeteneğini tümüyle gösterdiği romanı olarak da bilinir. Balzac, acı ve ızdırabı en hissedilir şekilde romanına yansıtmıştır. Başka bir gözden aşkın ızdıraplı yüzünü, roman severlere çok iyi yansıtmış ve de özgün anlatımıyla okuyucuların gözüne girmiştir. Ayrıca kişi ve yer tasvirlerinde büyük ustalıkla okuru olayın kurgusunun içine sürüklemiştir.

Romanda, 18. yy. ailesi tarafından çeşitli itilişlere maruz kalan bir gencin zamanla hayatında olan değişimleri ve ilerde tanıştığı bir kadına olan bağlılığı anlatılıyor.

Vadideki Zambak kitabı Balzac'ın kendi hayatından kesitlere yer verdiği bilinmektedir. Balzac tarzı harikulade tasvirlerle kitabı okurken, o dönemi bire bir yaşıyorsunuz.