V düzeni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
V düzeninde uçan turnalar.

V düzeni kaz, ördek ve diğer göçmen kuşların uçarken kullandığı simetrik V şeklinde uçuş düzenine verilen addır. V düzeni uçakların yakıt tasarrufu sağlamasına yarar ve askerî uçaklar tarafından uçuş düzeni olarak da kullanılır.

Aerodinamik[değiştir | kaynağı değiştir]

V düzeni özellikle kuşların uzun göç yollarında uçarken enerjilerini korumalarına yardımcı olabilmektedir.[1] En öndeki hariç diğer kuşlar bir önceki kuşun gerisinde ve solunda ya da sağında dizilerek uçarlar. Öndeki kuşun kanatlarında geriye gelen hava hareketi aynı bir planörün hava akımı ile yükselmesine yardım etmesi gibi uçan kuşun kendi ağırlığını havada tutmaya yardımcı olur. 1970 yılında yazılmış bir makaleye göre 25 üyeden oluşan bir V düzeninde her bir kuş indüklenmiş sürüklemeyi azaltarak uçuş mesafelerini %71 kadar artırabilmektedir.[2] En önde uçan kuşlar uçuş yorgunluğunu sürü içinde dağıtmak için düzenli olarak değişir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ USA Today: "Why birds fly in a V-formation" by Traci Watson 2 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. January 15, 2014
  2. ^ Lissaman, P.B.S. & Shollenberger, C.A. (1970). Formation flight of birds. Science 168(3934): 1003–1005 24 Eylül 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (same on JSTOR 26 Kasım 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.)