V (karakter)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
V
VCostume.jpg
Yayım bilgileri
Yayımcı Vertigo
İlk görünüm Mart 1982
Yaratan Alan Moore
David Lloyd
Hikâyedeki bilgileri
Yardımcıları Yok
Önemli takma adları V, sıklıkla sadece "terörist" veya "Kodadı V".
Güçleri Yüksek seviyede fizyolojik güçler, refleksler ve zihin kapasitesi; silahlı veya yakın dövüşte üstün yetenek, silah ve patlayıcı uzmanlığı.

V, Alan Moore ve David Lloyd tarafından yaratılan V for Vendetta isimli çizgiroman serilerinde yer alan bir kurgu karakterdir. Sürekli giydiği Guy Fawkes maskesi ve koyu renkli kıyafetleri ile gizemli bir anarşist devrimcidir. Moore'a göre bir amaç için dövüşen bir kahraman ya da sadece delilik yapan birisi olup olmadığına okuyucuların karar verebilmesi için aynı anda hem kötü hem de iyi bir karakter olarak tasarlanmıştır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelişim[değiştir | kaynağı değiştir]

V'nin kimliğinin arka planı neredeyse tamamen bilinmemektedir. Geçmişine dair kesin olarak bilinen tek şey, İngiltere'nin yeni faşist yönetimi olan Norsefire'ın denetiminde olan, politik tutukluların, eşcinsellerin, Yahudilerin, Pakistanlıların, Müslümanların ve muhtemelen Avrupalı olmayan tüm etnik kökenli insanların sistematik şekilde yok edildiği kamplardan bir tanesi olan "Larkhill Yerleştirme Kampı"nda bir zamanlar tutuklu olduğudur. Tutuklu iken Dr. Delia Surridge'in yönetiminde yapay bir hormonun test edildiği tıbbi deneyin deneklerinden biridir. Kampın yöneticisi Lewis Prothero'dur ve bir pedofolik olan Peder Lilliman da tesiste "ruhani destek" için görevlendirilmiş bir din adamıdır. Yapay hormonun denediği hemen hemen tüm denekler korkunç şekilde ölmektedir. Tek istisna "beş numaralı odadaki adam" dır ( "V", Romen rakamı olarak beş sayısını temsil eder). Bu süreçte, V çok sınırlı şekilde yan hücresindeki tutuklu ile tek yönlü bir iletişim içindedir; Valerie Page, lezbiyen olduğu için "dört numaralı odada" tutulan eski bir oyuncudur ve otobiyografisini tuvalet kağıdına yazıp, ortak duvarlarındaki bir delikten "V" ile paylaşmaktadır.

Fiziksel olarak herhangi bir kusuru olmamasına karşın, Surridge deneyin bir sonucu olarak zihinsel sapmalar gösterdiğini söylemiştir. Davranışları kamp yöneticilerine ve doktorlarına çarpık bir mantığın ürünü olarak gelmektedir. Deneylerin bazı getirileri de olmuştur: refleksleri olimpik atletler seviyesine çıkmış, hızı ve özellikle akıl kapasitesi artmıştır (çizgiromanda sürekli gösterildiği üzere V, patlayıcılar, dövüş sanatları, filozofi, edebiyat, politika, bilgisayar korsanlığı ve kimya gibi dallarda dahi seviyesindedir).

Zaman içinde, mahkûmun kamp görevlileri için gül (violet carson türü) ve ekin yetiştirmesine izin verilir. Bunun üzerine mahkûm amonyak bazlı gübre fazlalarını hücresine götürmeye başlar ve hücresinin tabanına garip desenler halinde yayar. Daha sonra bahçelerden yağ çözücü (solventi) toplar. Gizli olarak bu iki bileşenden zehirli hardal gazı ve napalm yapmayı başarır. Fırtınalı bir gecede, (5 Kasım günü) el yapımı napalm bombasını patlatır ve hücresinden kaçar. Kampın büyük bölümü alevler içinde kalır ve hücreyi incelemeye gelen pek çok gardiyan hardal gazı yüzünden ölür. Kısa süre içinde kamp boşaltılır ve ardından kapatılır. Yeni kimliği olan "V" 'ye bürünerek Guy Fawkes maskesi ve kıyafeti edinir. V, sonraki beş yıl boyuca Norsefire hükümetinden alacağı intikamı planlayarak geçirir ve kendine "Gölge Galerisi" dediği bir üs yapar. Larkhill'in hayatta kalan son 40 görevlisini de hepsine kaza süsü vererek öldürür. Kendi üstünde yapılan deneylerin asıl sorumluları olan Prothero, Lilliman ve Surridge'i en sona bırakır. İçlerinden sadece Surridge'i uykusunda, zehir enjekte ederek acısız şekilde öldürür.

Kimlik[değiştir | kaynağı değiştir]

V'nin gerçek kimliği bilinmemektedir ve tüm hikâye boyunca maskesini Surridge'in isteği üzerine sadece bir defa çıkartmıştır, bu karede de sırtı okuyucuya dönüktür. V hücresinde kalan adamın çirkin olduğunu yazdığı kişisel notlarının aksine, Surridge "(yüzü için) güzel" olduğunu söyler.

V'yi ismi olarak değerlendirmez, ismi için "İsmim yok. Bana V diyebilirsin" demiştir. V'nin geçmişine dair tek açıklama Surridge'in günlüğüdür, "Finger" 'ın (Norsefire'ın gizli polis teşkilatı) bulması için, Surridge'i öldürdükten sonra yanına bırakmıştır. Dedektif Finch, Londra Polis Departmanının başı ve Norsefire'ın en güçlü isimlerinden biri, günlüğü okur ve V'nin günlüğü okumaları istediğini anlar. V pek çok sayfayı günlükten yırtmıştır. Bu sayfalar muhtemelen kampa gelmeden önceki kimliğine dair ipuçları içermektedir. Finch daha sonra polisi şaşırtmak için Surridge'in günlüğünü V'nin yazdığını iddia eder.

Çizgiromanda Delia Surridge, günlüğünde V'nin çirkin ve muhtemelen sakat olduğunu yazmasına rağmen, "Fiziksel olarak herhangi bir bozukluk taşımadığını, hücresel anomalilik olmadığını" yazar. Yoldaşı Evey Hammond, çizgiromanda V'nin politik suçlu olarak hapsedilen kendi babası olabileceğini ima eder; V bunu yalanlar, ayrıca çizgiromanın yazarı Moore da V'nin Evey'in babası olmadığını bir röportajında söylemiştir. Başka bir spekülasyona göre V, aslında her şeye rağmen devam etmesini sağlayan mektupları veren yan hücredeki Valerie'dir. Ancak, Prothero ve Surridge V'den "beş numaralı hücredeki adam" olarak bahsederler. Ayrıca V Valerie'nin "dört numaralı odadaki kadın" olduğunu belirtir, zaten mektupları da kendi yazmamıştır. Dolayısı ile bu spekülasyon doğru görünmemektedir.

Finch, Surridge'in günlüğünden V'nin koparttığı sayfalar için "Kayıp sayfalarda ne vardı ki? Adı? Yaşı? Yahudi, homoseksüel, zenci ya da beyaz olduğu mu?" der. Daha sonra V'nin bir "bir fikir" olduğunu söyleyecektir. Hikâyenin sonunda, Evey selefinin ölümü sonrası kimliğini devraldığında, V'nin fiziksel olarak maskeyi takan bireyin ötesine geçtiğini söyler, tıpkı nesiller boyu değişik kişilerin üstlendiği Kızılmaske gibi. Sonuçta V "herkes" dir, potansiyel olarak hükûmet tarafından baskı altına alınmış herhangi bir birey öç arayan bir devrimci olabilir.

Cani[değiştir | kaynağı değiştir]

Larkhill'den kaçışından dört yıl sonra 5 Kasım Guy Fawkes gününde V, hükümete karşı olan kan davasını Parlamento binasını havaya uçurarak başlatır. Daha sonra artık hükümetin propaganda radyosunda "Kaderin Sesi" görevini üstlenen Prothero'yu kaçırır ve Larkhill'deki infazlara atfen bebek koleksiyonunu yok ederek aklını kaçırmasını sağlar. Artık Piskopos olan Lilliman'ı ise içine siyanür koyduğu vaftiz suyunu içererek öldürür. Bu eyleminden sonra, Norsefire söylemlerine dini sapkınlığa dair öğeler ekler. V daha sonra Larkhill'de yaptıkları yüzünden üzüntü duyan Surridge'i acı vermeyen bir zehir ile öldürür.

V'nin bir sonraki adımı, hükümetin propaganda yayınlarını yaptığı istasyon olur; vücuduna sardığı bombaları patlatma tehdidi ile binayı ele geçirir. Bir mesaj yayınlayarak insanlara kendi hareketlerinin sorumluluğunda olduklarını ve hükümete başkaldırmalarını telkin eder. Ardından hükümetin kapalı devre televizyon sistemini de içeren gözetleme binalarını yokeder, hükümetin İngiliz vatandaşlarını kontrol etmelerini zorlaştırır. Ancak sonunda V'yi vurarak ölümcül şekilde yaralar, Gölge Galerisine çekilen V, Evey'in kollarında ölür. V'nin son isteği üzerine Evey, V'yi zambaklar ve patlayıcı maddelerle çevrelendiği bir metro vagonuna koyar. Vagon, İngiltere Hazine Bakanı ve Başbakanın yaşadığı 10 Dowing Street'in hemen altındaki engellerde durur ve patlar. V'nin son dileği bir Viking cenazesidir. Nihayetinde Evey, "V" kimliğini devralır.

Film uyarlaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Çizgiromanın 2006 tarihli uyarlamasında V rolünü Hugo Weaving oynamıştır. Filmde V için anarşist bir teröristten daha çok karizmatik bir özgürlük savaşçısı portresi çizilmiştir. Ayrıca çizgiromana zıt olarak hükûmet ile işbirliği yapanlara karşı çizgiromandaki kadar acımazsız değildir.

Fimin doruk noktalarında V, Evey'e aşık olduğunu itiraf eder. Orijinal hikâyede bahsedilmeyen Count of Monte Cristo ve The Phantom of the Opera'dan esinlenmeler ve etkileşimler filmin güçlü bileşenleridir. V'nin eylemleri öncesindeki hikâye de değişiktir. Güçleri hormon deneyinin etkisi sonucu değil, biyolojik silah araştırmaları sonucu ortaya çıkmıştır.

Karakterin biyografisine eklenen bir diğer öğe de, Larkhill'den kaçışının öncesindeki hayatına dair geçmişini tamamen unuttuğudur. Böylelikle "herkes" kişiliğine daha uyumlu hale gelmiştir. Finch Surridge'in günlüğünü bulduğunda kopartılmış herhangi bir sayfa görülmez.

Çizgiromandaki gibi onlarca kişiyi kaygı duymadan öldürmesine rağmen, filmde sadece planlarına tehdit oluşturan ve intikam almak istediği kişileri öldürür. Film boyunca sadece İngiltere Merkez Adalet Sarayını ve Parlamento'yu yok eder.

V'nin ileri seviyede yanıklara maruz kaldığı gösterilir, çizgiromanda ise Larkhill'den yara almadan kaçtığı anlatılır (yine de Dr. Surridge V'yi "çirkin" olarak tanımlar). Tanımlamalarında ise V'nin gözleri hakkında "değişik" kelimesini kullanır.

Filmin sonunda, Creedy ve adamları V'yi otomatik silahlar ile vurur, çizgiromanda ise Finch vurmaktadır. V kendisine ateş edildiğinde tepki vermez, askerlerin şarjörleri bittiğinde ise V saldırır ve hepsini bıçakları ile öldürerek Peter Creedy'nin boynunu kırar. Sahnenin sonunda ise V'nin kalın bir zırh giydiği görülür, ancak V'yi bazı kurşunlar yine de ağır şekilde yaralamıştır.

V, Evey'in kollarında ölür. Evey, V'yi Dowing Street yerine Parlamento binasının altında patlayacak olan metro vagonuna patlayıcılar ve güller arasına koyar.

Çizgiromanın tersine, Evey V rolünü üstlenmez.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Warrior[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Warrior #1 - 16, 18 - 23

DC[değiştir | kaynağı değiştir]

 • V for Vendetta
  • Vol. I of X V for Vendetta September 1988
  • Vol. II of X V for Vendetta October 1988
  • Vol. III of X V for Vendetta November 1988
  • Vol. IV of X V for Vendetta December 1988
  • Vol. V of X V for Vendetta December 1988
  • Vol. VI of X V for Vendetta December 1988
  • Vol. VII of X V for Vendetta January 1989
  • Vol. VIII of X V for Vendetta February 1989
  • Vol. IX of X V for Vendetta March 1989
  • Vol. X of X V for Vendetta May 1989

Çizgi roman[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]