Bu proje sayfası yarı korumaya alınmıştır. Uygulanan süresiz korumayla, süregelen yüksek vandalizm riskine karşı önlem alınması amaçlanmıştır.

Vikipedi:Seçkin içerik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(VP:Sİ sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara


Vikipedi'deki seçkin içerik

Seçkin içerik yıldızı

Seçkin içerik Vikipedi'nin en başarılı çalışmalarını örnekler. Bunlar, Vikipedi'nin başarısının arkasında yatan ortaklaşa çabaların sonucu olan madde, resim ve diğer katkılardır. Tüm seçkin içerik çeşitleri detaylı bir inceleme sürecinden geçirilir ve yüksek standartları karşıladığından ve nihai amaçlarımıza örnek teşkil ettiğinden emin olunur. Sayfaların sağ üst köşelerine koyulan küçük altın bir yıldız (Cscr-featured1.png), içeriğin seçkin olduğunun işaretidir.

Bu sayfa Vikipedi'de seçkin içeriğin tamamına bağlantılar içerir ve her türden bir örnek sergiler. Sergilenen sayfalar, seçilmiş seçkin materyallerden rastgele seçilerek sergilenir. Aşağıda farklı seçkin içerik örneklerini görüntülemek için tıklayın.

Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin madde: 27. Hafta 2008

Jim Thorpe olympic.png
Jim Thorpe, Jacobus Franciscus "Jim" Thorpe (Sac ve Fox Ulusu: Wa-Tho-Huk) (d. 28 Mayıs 1887 – ö. 28 Mart 1953. Modern spor dünyasının çok yönlü atletlerinden birisi sayılmaktadır. Olimpiyatlarda pentatlon ve dekatlon dallarında altın madalya sahibi olan, Amerikan futbolu’nda kolej ve profesyonel liglerde yıldız oyunculuk, Amerika Ulusal Beyzbol Ligi’nde (Major League Baseball) oyunculuk ve basketbolda kariyer yapmış bir sporcudur. Olimpiyatlarda yarışmadan önce, İkinci Beyzbol Liginde iki sezon profesyonel olarak oynadığı ortaya çıkınca amatör yarışma kurallarına aykırı olması nedeniyle madalyalarını kaybetmiştir. Ancak ölümünden otuz yıl sonra 1983’te bu madalyalar tekrar verilmiştir.

Ulusal anlamda ilk olarak 1911 yılında okulunun futbol takımında farklı pozisyonlarda oynayarak dikkati çekti. Carlisle’ın Harvard takımını yendiği 18-13’lük maçta takımının tüm sayılarını Thorpe yapmıştır. Sezonu 11-1 tamamlayan Carlisle sonraki sezon Thorpe’un 25 "touchdown" ve 198 sayısıyla (12 maçta) ulusal kolej şampiyonasına katılmıştır. Carlisle'ın 1912 yılındaki karşılaşmaları içinde, West Point karşısındaki etkileyici 27-6’lık galibiyet dikkat çeker. Thorpe’un yaptığı 92 yardalık touchdown takım arkadaşının yapmış olduğu penaltı yüzünden iptal edilmiş ancak Thorpe bir sonraki oyunda 97 yardalık bir touchdown yapmayı başarmıştır. Thorpe 1911 ve 1912 yıllarında Amerikan ulusal karmasına seçilmiştir.(Devamı...)

Seçkin portal

Portal:SimpsonlarSimpsonlar
Simpsonlar

Seçkin resim: 9 Aralık 2011

Kunstformen der Natur
Ernst Haeckel'in Kunstformen der Natur adlı eserinden Yarasalar. 1. ve 2. Plecotus auritus, 3. Nyctophilus geoffroyi, 4. Megaderma spasma, 5. Chrotopterus auritus, 6. ve 7. Lonchorhina aurita, 8. Natalus stramineus, 9, Mormoops blainvillii, 10. Anthops ornatus, 11. Phyllostomus hastatus, 12. Furipterus horrens, 13. Rhinolophus ferrumequinum, 14. Centurio senex, 1842, 15. Vampyrum spectrum (1904).

Seçkin Liste: Lost (3. sezon)

Sıra no. Bölüm no. Bölüm adı Yönetmen Senarist(ler) Merkezî karakter(ler) ABD'li izleyici sayısı (milyonda) Orijinal yayın tarihi
50 1 "A Tale of Two Cities" Jack Bender Damon Lindelof (hikâye)
J.J. Abrams & Damon Lindelof (teleplay)
4 Ekim 2006
Jack, su altındaki Dharma istasyonlarından biri olan Hydra'da tutukludur ve iğerleri'nden biri olan Juliet'in gözetimindedir. Kate ile Sawyer ise aynı yerde olan kafeslerde tutulmaktadırlar. Gerçek adı Ben olan Henry Gale, Diğerleri'nin lideri olduğunu açıklar. Flashbacklerde Jack, eşinin kendisinden boşanmasından sonra birlikte olduğu kişiyi aramaya çalışır ve babasından suphelenir.
51 2 "The Glass Ballerina" Paul Edwards Jeff Pinkner & Drew Goddard 11 Ekim 2006
Ben, Jack'in kendisiyle işbirliği yapması durumunda adadan ayrılabileceğini söyler. Kate ile Sawyer'ın olduğu kafesler gizli kameralarla Ben tarafından izlenilmektedir. Yelkenli de ise Sun, Jin ve Sayid, Diğerleri tarafından pusuya düşürülürler. Sun, Diğerleri'nden Colleen'e ateş eder ve yelkenli Diğerleri tarafından ele geçirilir. Flashbacklerde Sun, Jin'i aldatır.
52 3 "Further Instructions" Stephen Williams Carlton Cuse & Elizabeth Sarnoff 18 Ekim 2006
Locke, Desmond ve Eko, ambarın patlamasından sonra sağ kalırlar. Locke, Charlie'yle birlikte Eko'yu kutup ayısından kurtarır. Hurley ise Desmond'ın geleceği gördüğünü fark eder. Flashbacklerde Locke, kazara bir polisi kenevir yetiştirdikleri yere getirir.
53 4 "Every Man for Himself" Stephen Williams Edward Kitsis & Adam Horowitz 25 Ekim 2006
Colleen'in ölümünden sonra eşi Pickett, Sawyer'a saldırarak sinirini ondan çıkarır. Diğerleri, Sawyer'ın kafeslerden kaçmasını engellemek için Sawyer'a kalbine kalp pili taktıklarını eğer nabzı 140'ı geçerse kalbinin patlayacağını söyler. Ben, Sawyer'a başka bir adada olduklarını ve kaçmasının faydasız olduğunu açıklar. Flashbacklerde Sawyer, hapisteyken bir kızı olduğunu öğrenir.
54 5 "The Cost of Living" Jack Bender Alison Schapker & Monica Owusu-Breen 1 Kasım 2006
Eko, kardeşinin görüntüsünü ormanda takip eder ve görüntü, canavara dönüşerek Eko'yu öldürür. Jack, kaçırılma nedeninin Ben'in omurgasındaki tümörü tedavi etmek olduğunu anlar. Juliet, Jack'e Ben'i öldürmesini ve kaza süsü vermesini gizlice söyler. Flashbacklerde Eko, kardeşi Yemi'nin yerine papaz olur ve kasabasına gelen çeteden bir kaç kişiyi öldürür.

Yeni seçkin sayfalar

Maddeler Resimler Listeler Portaller

Seçkin içerik prosedürleri ve kısayolları

Maddeler Resimler Listeler Portaller
Seçkin: 185 / T 1.814 / T 144 / T 7 / T
Kıstaslar: SM? / T SR? / T SL? / T SP? / T
Adaylar: SMA / T SRA / T SLA / T SPA / T
İhraç: SMİ / T SRİ / T SLİ / T SPİ / T
Eski: ESM ESR ESL ESP

Kategori:Vikipedi seçkin içerik

Önbelleği boşalt!