Vikipedi:İş birliği projesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(VP:İBP sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Good Article collaboration.svg


İş birliği projesi

"Birlikten kuvvet doğar."

İş birliği projesi nedir?
Kısayol:

İş birliği projesi, Vikipedi topluluğunun her hafta belli bir konu üzerinde iş birliği yaparak çalışmasından meydana gelen bir projedir. Her haftanın ilk günü başlayan proje, haftanın son gününde tamamlanır ve proje kapsamında yapılan katkılar, proje sorumluları tarafından değerlendirilerek puanlanır. Yapılan puanlamalar sonucunda kullanıcılar, haftalık ve yıllık olarak Vikipedi içerisinde çeşitli ödüllerin sahibi olur.

İş birliği projesi'ne katılmak için katılımcılar ve sıralama kısmına kullanıcı adınızı eklemek yeterli olacaktır. Yeni kayıt olmuş veya herhangi bir konuda yardım isteyen kullanıcılar; projenin tartışma sayfasına veya proje sorumlusu olan Cem Rize, Mecnun112, Mukaddime ve ToprakM'nin mesaj sayfasına mesaj bırakabilirler. Diğer taraftan, siz de ilerisi için yeni proje adayı gösterebilir veya proje adayları için görüş belirtebilirsiniz.

Barnstar of Diligence Hires.png Ödüller (kazananlar/koleksiyon) Human-applications-office.svg Haftalık maraton GA candidate.svg Bir proje önerin! Gnome-applications-office.svg Arşiv
%0
İlerleme: 0/20 madde

2018'in 39. hafta İş Birliği Projesi: Her Vikipedi'de olması önerilen 1000 madde içinde yeralan yazar ve sanatçı maddelerini taslak düzeyinden başlangıç düzeyine getirme

Bu iş birliği projesi, 24 Eylül 2018 günü saat 03:00 (UTC+03:00)'da başlayacak ve 1 Ekim 2018 günü saat 02:59 (UTC+3)'da bitecektir.

Projenin amacı

  • Türkçe Vikipedi'de bulunan yazar ve sanatçı maddelerini güçlendirmek.
  • Her Vikipedi'de olması önerilen 1000 maddeyi başlangıç düzeyine getirmek.

Gerekçelendirme

Vikipedi'nin ilk dönemlerinde her Vikipedide olması önerilen 1000 madde Vikipedistler tarafından açılmış. Ancak bu listedeki maddeler daha derinlemesine gözden geçirildiğinde bir kısmının oldukça zayıf ve taslak düzeyinde kaldığı görülüyor. Bu maddelerden biyografi maddelerinin gelişmişlik seviyeleri Kullanıcı:Mukaddime/1K listesinden görülebilir.

Listeler

Aşağıda listelenen 31 maddeyi (en azından 20'sini) taslak düzeyinden başlangıç düzeyine getirmek projenin ana amacıdır. Bu maddelerle uğraşmak istemezseniz Vikipedi:Her Vikipedi'de olması gereken maddeler/Genişletilmiş/Kişiler listesinde bulunan yazar ve sanatçı maddeleriyle de ilgilenebilirsiniz. Bu listede henüz açılmamış maddeleri açabilir ya da taslak düzeyinde olan maddeleri geliştirebilirsiniz. Hedeflenen 31 madde aşağıdadır. Seçtiğiniz maddenin başına Şablon:çalışma şablonu koyarak rezerve edebilirsiniz.

Bu projeyi İngilizce'den madde çevirisi ve yeni madde açma projesi değil de zaten varolan çok sayıda Türkçe kaynaktan yararlanarak Vikipedi maddelerini geliştirme projesi olarak düşünmek daha iyi olur. Madde geliştirenlere yardımcı olmak için siz de bulduğunuz kaynakları listeye ekleyebilirsiniz. Birkaç temel kaynağı maddelerin yanına ekliyoruz.

Marlene Dietrich Le Corbusier Francisco Goya [1]
Hokusai [2][3] Peter Paul Rubens Andy Warhol
Ebu Nuvas Horace Miguel de Cervantes
Homeros Bashō Henrik İbsen
James Joyce Li Bai Necib Mahfuz [4]
Vladimir Nabokov Ovid José Saramago
Sappho [5] Virgil [6] Lev Tolstoy
Franz Schubert [7][8] Hector Berlioz Antonín Dvořák
Bedřich Smetana Walt Disney Federico Fellini
Alfred Hitchcock Stanley Kubrick Satyajit Ray
George Lucas

Puanlama

  • Yeni yapmaya başladığımız bir proje olduğu için sorumlular puanlamada insiyatif kullanabilirler.
  • Her 1000 baytlık ekleme için 10 puan verilir.
  • Mümkünse Türkçe kaynak tercih edilmeli. Kullanılan her Türkçe temel kaynak için 5 puan verilir. Diğer dillerdeki Vikipedilerden kopyalanan kaynaklar için 1 puan verilir.
  • Maddenin bilgi kutusu yoksa Bilgi kutusu eklemek için 5 puan verilir.
  • Eklenen resimler için 1 puan verilir.

Özel Ödüller

Projede en çok katkı yapan 3 kullanıcıya Sanat Yıldızı verilir.


Katılımcılar ve sıralama

Aşağıdaki tabloya kendi kullanıcı adınızı ekleyerek projeye katılımınızı gerçekleştirebilirsiniz.