VIII. Ptolemy

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ptolemy VII Neos Philopator (Yunanca: Πτολεμαῖος Νέος Φιλοπάτωρ, Ptolemaĩos Néos Philopátōr "Babasının Yeni Sevgilisi Ptolemy"), Ptolemaios döneminin Mısır kralıydı. Hükümdarlığı tartışmalı ve hüküm sürmemiş olması, ancak ölümünden sonra kraliyet onuru verilmiş olması mümkündür. Ptolemy VI Philometor ve Mısırlı Kleopatra II'nin oğluydu.

Kimlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Ptolemy VII'nin kimliği belirsizdir. Bir rekonstrüksiyona göre, Ptolemy VI Philometor ve Mısırlı Kleopatra II'nin oğluydu, M.Ö. 145'te babasıyla kısa bir süre hüküm sürdü ve bundan kısa bir süre sonra amcası Ptolemy VIII Physcon tarafından öldürüldü. Alternatif olarak, bazı bilim adamları Ptolemy Neos Philopator'u, annesi Physcon'u devirmeye ve oğullarını kral ilan etmeye çalıştıktan sonra babası tarafından MÖ 132/131 civarında öldürülen Ptolemy VIII ve Cleopatra II'nin oğlu Ptolemy Memphites ile özdeşleştirdiler; hanedanı gelenek olduğu gibi Ptolemy seçildiler hepsi – Yine de diğerleri, hanedanlığın geleneği gibi hepsine Ptolemy adı verilen bir dizi küçük eş-naiplere işaret ediyor. Gelenek gereği, Ptolemaiosların numaralandırması bozulmadan tutulur.

Bazen, numaralandırma tersine çevrilir ve Ptolemy VIII Physcon, bir erkek kral ile Ptolemy VII olarak numaralandırılır – Ptolemy Memphites, büyük olasılıkla – numaralı Ptolemy VIII; bazı eski kaynaklarda, Ptolemy VII tamamen ihmal edilmiştir. Bu, Caesarion Ptolemy XV Caesar olana kadar sonraki Ptolemaiosların sayısını düşürür; takma adlar etkilenmez.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]