İçeriğe atla

VIII. Edward'ın tahttan çekilmesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Edward VIII ve üç erkek kardeşi Albert, Henry ve George tarafından imzalanan tahttan çekilme belgesi, 10 Aralık 1936

1936 yılında Kral-İmparator VIII. Edward'ın ilk kocasından boşanmış, ikinci kocasından boşanmaya çalışan ve Amerikalı bir sosyete olan Wallis Simpson'a evlilik teklif ettiğinde Britanya İmparatorluğu'nda anayasal bir kriz gündeme geldi.

Birleşik Krallık, Dominyonlar ve İngiliz Milletler Topluluğu hükûmetleri evliliğe karşı çıktı. Dini, hukuki, siyasi ve ahlaki itirazlar yapıldı. İngiliz hükümdarı olarak Edward, İngiltere Kilisesi'nin başkanıydı. Kilise, eski eşleri hala hayattaysa, boşanmış kişilerin kilisede yeniden evlenmelerine izin vermezdi.[a] Bu nedenle, Edward'ın Simpson'la evlenip tahtta kalabileceğine inanılmıyordu. Daha önce iki evlilik yapmış olan Simpson, muhtemel bir konsort kraliçe olarak hem siyasî hem de sosyal açıdan uygunsuz olarak algılanıyordu. Simpson'ın Kral'a olan sevgisinden ziyade Kral'ın parası ya da mevkine olan sevgisi tarafından yönlendirildiği yaygın olarak inanılıyordu. Müesses nizamın bu ilişkiye yönelik gösterdiği karşıtlığa rağmen, Edward, Simpson'ı sevdiğini ve Simpson'ın ikinci boşanması tamanlanır tamamlanmaz onunla evlenmeyi planladığını açıkladı.

Hem Simpson'ın potansiyel Kral eşi olması konusundaki yaygın karşıtlık hem de Edward'ın Simpson'dan vazgeçmemekte ısrar etmesi, Edward'ın Aralık 1936'da tahttan çekilmesine yol açtı. Kardeşi Albert, ardıl olarak VI. George ismiyle tahta çıktı. Edward'ın tahttan çekilmesinin ardından ona Windsor Dükü [en] unvanı ve "Royal Highness" statüsü verildi. Ertesi yıl, Edward ile Simpson evlendi. Edward'ın 35 yıl sonraki ölümüne kadar ikisi birbiriyle evli kaldı.

Başlangıç[değiştir | kaynağı değiştir]

Edward wearing a top hat and bow tie
1932'de Edward

Edward, bir Amerikan vatandaşı ve İngiliz denizcilik yöneticisi Ernest Aldrich Simpson'ın eşi olan Wallis Simpson ile, 10 Ocak 1931'de Edward Galler Prensi iken Lady Furness tarafından tanıştırılmıştı. Ernest Simpson, Wallis'in ikinci kocasıydı; ABD Donanması pilotu Win Spencer ile olan ilk evliliği 1927'de boşanmayla sona ermişti.

Açıklayıcı notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 2002'de İngiltere Kilisesi, boşanmış kişilerin belirli koşullar altında kilisede yeniden evlenmelerine izin vermeye karar verdi.[1]

Alıntılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Divorce in Christianity, BBC, 23 Haziran 2009, 25 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 15 Mayıs 2021 

Genel referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]