VATSIM

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
VATSIM Logo
Flight Simulator X, VATSIM'de uçuş yapabilmek için gereken yazılımlardan biri.

VATSIM veya Virtual Air Traffic Simulation Network, dünya çapında internet üzerinden çalışan kâr gütmeyen uçuş organizasyonu. Havacılığı tüm bileşenleriyle gerçeğe en yakın şekilde bilgisayar ortamında simule etmeye çalışılır. Bu ortamda ayrıca ATC servisi de simule edilmektedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1997 yılında ilk SquawkBox programı Microsoft Flight Simulator 95 için yapılmıştır. Aynı yıl ATC programı olan ProController da yapıldı. Aralık 1998 yılında IVAO(International Virtual Aviation Organization)'nun oluşturulmasıyla sanal havacılığın temeli atıldı. VATSIM ise resmi olarak 2001 yılının Temmuz ayında açıldı. 2009 yılında popüler uçuş simülatörü olan FlightGear için SquawkGear geliştirildi ve FlightGear simülatör yazılımını kullanan pilotların VATSIM Network'üne erişebilmeleri sağlandı. Yabancı havayollarında uçan Türk pilotlar da vardır.

Programlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Online uçuş yapabilmek için Microsoft Flight Simulator (FSX, FS2004, FS2002), X-Plane veya FlightGear kullanıcısı olmanız gerekmektedir. Sunucularına SquawkBox, FSInn ve SquawkGear gibi programlar vasıtasıyla bağlanılır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]