VATSIM

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
VATSIM Logo

VATSIM veya Virtual Air Traffic Simulation Network, dünya çapında internet üzerinden çalışan kâr gütmeyen uçuş organizasyonu. Havacılığı tüm bileşenleriyle gerçeğe en yakın şekilde bilgisayar ortamında simule etmeye çalışılır. Bu ortamda ayrıca ATC servisi de simule edilmektedir.VATSIM şimdiye kadarki en büyük online uçuş simulatörü ağıdır.VATSIM'in amacı , simülasyonu olabildiğince, gerçek hayatla benzer tutmak ve gerçek havacılık prosedürlerini belli kurallar çerçevesinde uygulatmak. 209,000'den fazla kullanıcısı vardır ve herhangi bir zamanda yüzlerce kullanıcı online durumdadır.VATSIM'de 6 ayrı bölüm vardır.Bazıları FIR , bazıları vACCS ve bazıları da ARTCCs'dir.

Bu 6 bölüm şöyledir :

  1. Afrika ve Ortadoğu
  2. Asya
  3. Avrupa
  4. Kuzey Amerika
  5. Okyanusya
  6. Güney Amerika

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1997 yılında ilk SquawkBox programı Microsoft Flight Simulator 95 için yapılmıştır. Aynı yıl ATC programı olan ProController da yapıldı. Aralık 1998 yılında IVAO(International Virtual Aviation Organization)'nun oluşturulmasıyla sanal havacılığın temeli atıldı. VATSIM ise resmi olarak 2001 yılının Temmuz ayında açıldı. 2009 yılında popüler uçuş simülatörü olan FlightGear için SquawkGear geliştirildi ve FlightGear simülatör yazılımını kullanan pilotların VATSIM Network'üne erişebilmeleri sağlandı. Yabancı havayollarında uçan Türk pilotlar da vardır.

Programlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Online uçuş yapabilmek için Microsoft Flight Simulator (FSX, FS2004, FS2002), X-Plane veya FlightGear kullanıcısı olmanız gerekmektedir. Sunucularına SquawkBox, FSInn ve SquawkGear gibi programlar vasıtasıyla bağlanılır.Bu programlar ATC ve pilot arasındaki iletişimi sağlar.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]