V. Mihail

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(V. Mikhail sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
V. Mikhail Kalafates
Μιχαήλ Ε΄ Καλαφάτης
Histamenon nomisma-Micael V-sb1776.jpg
Üzerinde Mikhail'in tasviri olan bir sikke.
Bizans İmparatoru
Hüküm süresi 1041–1042
Taç giymesi 10 Aralık 1041
Önce gelen IV. Mikhail Paflagonyalı
Sonra gelen IX. Konstantin Monomakos
Hanedan Makedon Hanedanı
Doğum 1015
Ölüm 24 Ağustos 1042

V. Mihael Kalafates (Yunanca: Μιχαήλ Ε΄ Καλαφάτης) (d. 1015 - ö. 24 Ağustos 1042), 1041-42 yıllarında Bizans imparatoru.

Kalafatçı Stefan'ın oğlu olup lakabını babasının mesleğinden almıştır. Sarayın güçlü adamı hadım Yannis Orfanotrofos'un çabaları sonunda amcası IV. Mikhail'in karısı Zoe tarafından 1035'te evlat edinildi ve “kayser” unvanı ile tahtın varisi yapıldı. IV. Mikhail'in ölümünden üç gün sonra Zoe'ye bağlılık yemini ederek tahta çıktı (10 Aralık 1041). V. Mihael ilk iş olarak kendisine ikbal yollarını açmış olan akrabası Orfanotrofos'u azletti ve onun muhalifi Konstantinos Dalassenos'u serbest bıraktı. Zoe'yi saf dışı etmeyi kafasına koyan yeni imparator, paskalyada ve bunu izleyen pazar ayinlerinde kendine gösterdiği ilgiyi fazla abarttı ve velinimeti Zoe'yi iktidardan uzaklaştırarak Prinkipo'ya (Büyükada) sürerek manastıra kapattı. Fakat Zoe taraftarlarının 19 Nisan 1042'de başlattığı isyan sırasında Konstantinopolis [İstanbul] baştan başa tahrip edildikten sonra Büyük Saray kuşatıldı. Mikhail amcası Konstantinos'un ve kumandan Katakalon Kekaumenos'un yardımlarına rağmen isyanı bastıramadı.

V. Mikhail, Zoe'yi manastıra kapatması üzerine patlak veren ayaklanmayı durdurabilmek için imparatoriçeyi hemen geri çağırdı. Ama karşıtları tarafından tahttan indirildi; Adamlarıyla beraber, 21 Nisan 1042'de Studios Manastırı'na sığınmak zorunda kaldı. Zoe'nin yandaşlarınca yakalandı ve gözlerine mil çekilerek kör edildikten sonra Kios (Sakız) Adası'na sürüldü. Yerine Zoe'nin olaylar sırasında alelacele evlendiği üçüncü kocası IX. Konstantinos Monomahos geçirildi.

Dış kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
IV. Mikhail Paflagonyalı
Bizans İmparatoru
1041–1042
Sonra gelen:
IX. Konstantin Monomakos