Uzun namlulu silah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dünya Savaşı sırasında Birleşik Devletler ordusu tarafından kullanılan tüfekler, karabinalar, hafif makineli tüfekler ve av tüfekleri de dahil olmak üzere çeşitli uzun silahlar. Buna karşılık, sol tarafta kısmen görülebilen çeşitli tabancalar.

Uzun namlulu silah, uzun namlulu ateşli silahlar kategorisidir. Küçük silahlarda, uzun silah veya uzun kol, tek elle tutularak ateş edilebilen bir tabancanın aksine, genellikle iki elle tutulacak ve omuza dayandırılacak şekilde tasarlanmıştır. Toplar ve yuvalı ateşli silahlar bağlamında, bir topçu uzun silahı, bir sahra topu veya obüs ile karşılaştırılabilir.[1][2]

Küçük silahlar[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD Ordusu Tuğgenerali Claudius Miller Easley bir M1 Garand ile pratik yapıyor.

Uzun namlulu silahların namlularının gerçek uzunluğu, birçok ülkede, bazen belirli bir pozisyonda veya konfigürasyonda ölçülen minimum uzunlukla ilgili çeşitli yasalara tabidir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Ulusal Ateşli Silahlar Yasası, tüfek namluları için minimum 16 inç (41 cm) ve av tüfeği namluları için 18 inç (46 cm) uzunluk belirler. Kanada ise her ikisi için de minimum 18,5 inç (47 cm) olarak belirlemiştir. Buna ek olarak, Kanada sökülebilir veya katlanabilir dipçikli uzun silahlar için minimum ateşlenebilir uzunluğu 26 inç (66 cm) olarak belirlemiştir.[3] Amerika Birleşik Devletleri'nde, sökülebilir veya katlanabilir dipçikli uzun silahlar için minimum uzunluk, dipçik uzatılmış konumdayken 26 inçtir (66 cm).

Genel olarak uzun silah olarak kabul edilen çeşitli küçük silah sınıflarına örnek olarak av tüfekleri, kişisel savunma silahları, hafif makineli tüfekler, karabinalar, saldırı tüfekleri, belirlenmiş nişancı tüfekleri, keskin nişancı tüfekleri, anti-materyal tüfekler, hafif makineli tüfekler, orta makineli tüfekler ve ağır makineli tüfekler verilebilir, ancak bunlarla sınırlı değildir.

Avantajları ve dezavantajları[değiştir | kaynağı değiştir]

Neredeyse tüm uzun silahların ön kabzaları (ön kollar) ve omuz dipçikleri vardır, bu da kullanıcıya ateşli silahı bir tabancadan daha sabit tutma yeteneği sağlar. Buna ek olarak, uzun bir silahın uzun namlusu genellikle ön ve arka nişangahlar arasında daha uzun bir mesafe sağlayarak kullanıcıya nişan alırken daha fazla hassasiyet sağlar. Dipçiğin varlığı, teleskopik nişangah veya kırmızı noktalı nişangah kullanımını tabancaya göre daha kolay hale getirir.

Uzun bir silahın kütlesi genellikle bir tabancanınkinden daha fazladır, bu da uzun silahı taşımayı daha pahalı ve taşımayı daha zor ve yorucu hale getirir. Artan eylemsizlik momenti, uzun silahı daha yavaş ve daha zor hareket ettirir ve yükseltir ve bu nedenle nişan almayı ayarlamak daha yavaş ve daha zordur. Ancak, bu aynı zamanda nişan almada daha fazla istikrar sağlar. Uzun bir tabancadaki daha fazla malzeme miktarı, diğer faktörler eşit olduğunda, üretimi daha pahalı hale getirme eğilimindedir. Daha büyük boyut, gizlenmesini zorlaştırır ve daha büyük depolama alanı gerektirmesinin yanı sıra kapalı alanlarda kullanımını daha elverişsiz hale getirir.[4]

Uzun namlulu silahlar omuza dayalı bir dipçik içerdiğinden, ateşleme sırasındaki geri tepme doğrudan kullanıcının vücuduna aktarılır. Bu, dipçik içermeyen tabancalara göre daha iyi nişan kontrolü sağlar ve bu nedenle tüm geri tepmelerinin kullanıcının kollarına aktarılması gerekir. Ayrıca, hasar veya kontrol kaybı olmadan daha büyük miktarlarda geri tepmeyi yönetmeyi mümkün kılar; uzun silahların daha yüksek kütlesi ile birlikte, bu daha fazla itici gazın (barut gibi) kullanılabileceği ve böylece daha büyük mermilerin daha yüksek hızlarda ateşlenebileceği anlamına gelir. Bu, tabancalar yerine uzun silahların kullanılmasının ana nedenlerinden biridir - daha hızlı veya daha ağır mermiler daha uzun mesafelerde penetrasyon ve isabetliliğe yardımcı olur.

Av tüfekleri çok sayıda küçük mermiyi aynı anda ateşlemek üzere tasarlanmış uzun silahlardır. Bu onları yakın mesafelerde çok etkili kılar, ancak uzun mesafelerde kullanışlılıkları azalır, av tüfeği saçmalarıyla bile çoğunlukla sadece yaklaşık 100 yd'ye (91 m) kadar etkilidirler.

Deniz uzun namlulu silahları[değiştir | kaynağı değiştir]

Toulon'daki Denizcilik Valiliği önünde sergilenen uzun namlulu silahlar.

Tarihsel donanma kullanımında uzun top, yelkenli bir gemiye monte edilen standart top tipiydi ve çok daha kısa olan karronadlardan ayırt etmek için bu şekilde adlandırılırdı. Gayriresmi kullanımda uzunluk, merminin ağırlığıyla birleştirilerek 9 kiloluk yuvarlak mermi atan tam boy toplara atıfta bulunan "long 9s" gibi terimler ortaya çıkmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "SAAMI Glossary, shoulder arm". 31 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2007. 
  2. ^ "SAAMI Glossary, gun, long". 18 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2007. 
  3. ^ "Canadian Criminal Code and Regulations". 18 Ekim 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2007. 
  4. ^ Cunningham, Anne C. (15 Temmuz 2017). Guns: Conceal and Carry (İngilizce). Greenhaven Publishing LLC. ISBN 978-1-5345-0073-0.