Uzunçayır, Akkışla

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 38°57′09.42″N, 36°07′50.92″E

Uzunçayır
—  Köy  —
Kayseri
Kayseri
Koordinatlar: 38°57′09.42″K 36°07′50.92″D / 38.9526167°K 36.1308111°D / 38.9526167; 36.1308111
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Kayseri
İlçe Akkışla
Rakım 1.525 m (5.003 ft)
Nüfus
 - Toplam Ortalama 120
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 352
İl plaka kodu 38
İnternet sitesi: [1]

Uzunçayır Köyü (ya da Manavuz Köyü); Kayseri'ye ortalama 72 km uzaklıkta olup Kayseri'nin Akkışla ilçesine bağlıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzunçayır Köyü'nün halkı Orta Asya'dan gelip yerleşen Türklerdendir. Eski adı Manavuz'dur bu ismin manasının şöyle olduğu söylenmektedir; Manav asil Uz ise soy anlamına gelmektedir. Manavuz ismi Cumhuriyet'ten sonra yerleşim yerleri isimleri Türkçeleştirme çalışmalarından dolayı Uzunçayır olmuştur. Manavuz'un Ermenice'den geldiği de başka bir söylentidir. Ancak sahiplenilmiş ve Türkçeleşmiş bu isim herkes tarafından bilinmektedir. Köye ne zaman yerleşildiğine dair net bir bilgi olmasa da ortalama 200 yıllık bir tarihi olduğu söylenmektedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Halkı geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Çoğu emekli olan yaşlı kesim köyün şu an çoğunluğunu oluşturmaktadır.

Hayvancılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde eskiden hemen herkesin büyükbaş veya belli sayıda küçükbaş hayvanı bulunmaktaydı ise de günümüzde daha çok emekli hayatı yaşandığından hayvancılık eskiye göre çok düşüşe geçmiştir.

Tarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Köylülerin emeklilik hayatında yaptıkları en önemli işlerden birisi de bostan veya bahçe işidir.

Günümüzde tarım adına buğday, arpa, yonca gibi ekimler kalmışsada hayvancılığın bitişe geçmesi zamanla tarımıda yıpratmıştır. Köy Karasal iklim etkisinde olduğu için çok çeşitli ürün elde edimi söz konusu değildir. Ağaç ve çalı bitkilerinde elma, ceviz, armut, girebolu, vişne ve kiraz başı çekmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfusu eskiden kalabalık olan köy, bugünlerde kente göç sebebiyle bir hayli azalmıştır. Seçim zamanlarında oy kullanma için kentte yaşayıpta köydeymiş gibi beyan verenlerin olması sebebiyle resmi sayımların da pek gerçeği yansıtmadığı sanılmaktadır. Ancak köyde ortalama 120 kişinin yaşadığı tahmin edilebilir.

Köylü nüfusu ise köy nüfusuna oranla hayli fazladır. Türkiyenin dört bir yanına dağılan köylülerin en büyük nüfusu Kayseri ilinde yaşamaktadır. Ankara, İstanbul başta olmak üzere büyük kentlerde de birçok köylülerimiz yaşamaktadır. Gurbetçilerimiz Almanya, Hollanda, Fransa, Avustralya gibi Dünya'nın birçok yerinde ikamet etmektedirler. Bu yaşayan nüfusu göz önüne alırsak köydeki nüfusa oranı çok fazla olacaktır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy karasal iklim görmektedir. Yazları kurak kışları kar yağışlı geçer.

Yaylacılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün Kababel isimli dağının arkasında yaylası bulunmaktadır. Eskiden köyün önemli bir bölümü yazları göç ediyorduysa da günümüzde birkaç aileden başka göç gerçekleştirilmemektedir. Yayla bilhassa yaşça büyüklerin maziyi anımsamaları için bir uğrak yeri haline gelmiştir. 19 Temmuz 2009 da Manavuz Yayla Şenliği adıyla gerçekleştirilmiş olan bir şenlik tertip edilmiştir.

İletişim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün 2007 yılında kurulan bir internet sitesi vardır. (www.uzuncayirkoyu.tr.gg) Köy telefon numaraları Kayseri alan kodu (0 352)ile başlayıp devam eden numaralardan oluşmaktadır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulaşım Kayseri Doğu Terminalinden günün belirli aralıklarıyla hareket eden Akkışla dolmuşlarıyla sağlanmaktadır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilkokul vardır ancak öğrenci sayısı az olduğundan taşımalı eğitim yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün bir adet çeşmesi, iki adet mezarlığı, bir adet yaylası vardır. Sağlık ocağı yoktur. Yolları 2010-11 de yapılan asfalt kaldırım ile yapılmıştır. Kanalizasyon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

www.uzuncayirkoyu.tr.gg