Uzi Narkiss

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Uzi Narkiss

Uzi Narkiss (Kudüs, 6 Ocak 1925 - Kudüs, 17 Aralık 1997), İsrailli asker ve general. Altı Gün Savaşı sırasında Merkez Bölgesi'nde İsrail Savunma Kuvvetleri'nin komutanı olarak görev yaptı.

Narkis, Kudüs'ün Eski Şehir'inde, şehrin 1967 Altı Gün Savaşı sırasında Ürdün kuvvetlerinden alınması sonrasında çekilen; savunma bakanı Moşe Dayan'ın yanında Genelkurmay Başkanı İzak Rabin ve kendisinin bulunduğu ünlü fotoğrafta da yer almaktadır.

Erken Dönem Hayatı ve Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kudüs'te Polonya göçmeni bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Rehavia Gymnasium'da eğitim gördü ve askeri kariyerine 16 yaşında Palmach'a katılarak başladı.İngiliz mandasına karşı Filistin'de yürütülen Haganah operasyonlarında birçok görev alan Narkiss, bu çatışmalar sırasında bir Yahudi devleti fikrini benimsedi. Nisan 1948'de Katamon saldırısını yönetti ve önemli bir stratejik nokta olan San Simon'u ele geçirdi. İngilizlerin son geri çekilmesi ve İsrail'in bağımsızlık ilanından sonra Narkiss, Eski şehir'deki kuşatılmış Yahudi karargahına destek vermekle görevlendirildi. Narkiss'in birliği Sion Kapısı'nı aşmayı başararak kuşatma altındakilere malzeme ulaştırdı ve yaralıalrı tahliye etti. Ordunun desteği gelmeyince Narkiss geri çekilmeyi emretti ve Eski şehir Ürdün kuvvetlerine geçti.

İleri Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Narkiss İsrail'in kuruluş yılları boyunca uzun bir dönem Fransa'da kaldı. Fransız Ordu Akademisi École de Guerre'yi ikincilikle tamamladı ve İsrail ordu ataşesi olarak Fransız hükümetinden Légion d’honneur nişanını aldı. Narkiss ordu kariyerini devam ettirmek için 1965'te İsrail'e döndü ve İsrail Ulusal Savunma Koleji'nin ilk müdürü oldu.

Altı Gün Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Haziran 1967'de emri altında yedi tümenle Altı Gün Savaşı boyunca olası Ürdün saldırılarına karşı savaşmakla görevlendirildi. Eski Şehir'i ele geçirmek verilen görevler arasında yer almamaktaydı. İsrail birlikleri etkili biçimde ilerleyerek doğu Kudüs'te anahtar pozisyonları ele geçirdiler. Bu pozisyonlardan biri de Mühimmat Tepesi'ydi. Her ne kadar Narkiss katılmasa da, politikacılar Eski Şehir'in alınmasına hala karşı çıkmaktaydılar. BM ile bir acil durum toplantısı sonrasında ateşkesin yaklaşması üzerine Moşe Dayan Narkiss'e herhangi bir ateşkes bu şansı yok etmeden önce Eski Şehir'i de alarak tüm Kudüs'te kontrol sağlanması emrini verdi. Bu emir altında Narkiss'in birlikleri Eski şehir'i ele geçirerek Kudüs'ün İsrail egemenliğinde birleştirilmesini sağladılar. Narkiss'e göre bu ele geçiriş, 19 yaşında başladığı ve kariyeri boyunca yakasını bırakmayan fikrin başarılmasıydı.

Geç Dönem Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Narkiss İSK'dan 1968 yılında emekli oldu. Daha sonraları Yahudi Ajansı ve Dünya Siyonist Organizasyonu'nda önemli noktalarda bulundu. 1997 yılında Kudüs'te 72 yaşında öldü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • A Defender of Jerusalem, Jerusalem Post supplement by Greer Fay Cashman (partial interview with Narkiss).
  • General Uzi Narkiss - 7 Haziran'da, Altı Gün Savaşı'ndan bir gün sonra General Narkiss'le Kudüs'ün alınması hakkında yapılmış bir radyo söyleşisi
  • Uzi Narkiss'in posteri - Uzi Narkiss'in yeni alınmış Kudüs'ün Eski Şehri'nde Moşe Dayan ve İzhak Rabin ile çekilmiş resmi.
  • Husseini'nin Kuran'ı - Uzi Narkiss'in Filistinli komutan Abdülkadir Husseini'nin kuran'ını çalışı ve geri vermeyişi hakkında bir yazı