Uzay Yolcuları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Passengers
Film afişi
YönetmenMorten Tyldum
YazarJon Spaihts
Oyuncular
MüzikThomas Newman[1]
Görüntü yönetmeni[2]
KurguMaryann Brandon[3]
Yapım şirketi
DağıtıcıColumbia Pictures
Çıkış tarih(ler)i14 Aralık 2016 (2016-12-14) (Regency Village Theatre)
21 Aralık 2016 (2016-12-21) (ABD)
13 Ocak 2017 (2017-01-13) (Türkiye)
Süre116 dakika[4]
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe110 milyon $[5]
Hasılat303.1 milyon $[5]

Uzay Yolcuları, Morten Tyldum tarafından yönetilen ve senaryosu Jon Spaihts tarafından yazılan 2016 yılı ABD yapımı bilimkurgu-macera filmi. Başrollerinde Chris Pratt ve Jennifer Lawrence yer almaktadır. Film, Columbia Pictures tarafından dağıtılarak 21 Aralık 2016 tarihinde gösterime girdi, eleştirmenlerden karışık yorumlar aldı ve dünya çapında 303 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıldız gemisi Avalon, derin uyku bölmelerinde 5.000 kolonist ve 258 mürettebatı taşıyan bir uyuyan gemidir ve 120 yıl sürecek bir yolculuk yapmaktadır. Yolcular ve tüm mürettebat hibernasyon kapsüllerinde uyumaktadır. Gemi, Dünya'dan Homestead II isimli gezegenine seyahat etmektedir. Yolculuğun otuzuncu yılında, asteroit kuşağından geçerken bir göktaşı çarpışması gemiye zarar verir (koruma kalkanlarına rağmen) ve bu, bir yolcu olan, makine mühendisi James "Jim" Preston'ın (Chris Pratt) uyanması gereken zamandan 90 yıl önce uyanacağı bir arıza ile sonuçlanır.

Bir yıllık bir yalnızlıktan sonra, yalnızca Arthur (Michael Sheen) adında bir android barmenle birlikte vakit geçiren Jim, umutsuzluğa kapılır ve bölmesinin içinde uyumakta olan, Aurora Lane (Jennifer Lawrence) adında güzel bir genç kadını fark edene kadar intiharı düşünür. Jim, Aurora'nın video dosyasını görüntüler ve ona aşık olur. Aurora'yı arkadaşlık için erken uyandırmanın ve böylece onun gelecekteki yaşamını çalmanın ahlaki etkisiyle mücadele ettikten sonra, Aurora'yı uyandırır ve derin uyku kapsülünün de arızalı olduğuna inanmasına izin verir. Jim, Arthur'dan, O, kendisine söyleyene kadar onu uyandırdığı sırrını saklamasını ister. Aurora, hayatını gemide yaşamak zorunda kaldığı için harap olur ve başarısız bir şekilde derin uyku durumuna yeniden girme yolları aramaktadır. İçinde bulunduğu duruma boyun eğen bir yazar ve gazeteci olan Aurora, deneyimi hakkında bir kitap yazmaya karar verir.

İlerleyen yıl boyunca Jim ve Aurora yavaş yavaş yakınlaşır ve sonunda birbirlerine aşık olurlar. Jim, Aurora'ya evlenme teklif etmek niyetindedir, ancak Arthur, Jim'in bir konuşmasında Aurora ile kendisi arasında "hiçbir sır olmadığını" söylediğini duyduktan sonra, yanlışlıkla bu gerçeği başka bir anda onunla paylaşır. Hayatını gemide geçirmek zorunda kaldığı için harap olan Aurora, Jim'in af dilemesini öfkeyle reddeder, ona fiziksel olarak da saldırır ve devamında onunla her türlü temastan kaçınır.

Bir süre sonra, gemide birbiri ardına birden fazla arıza oluşur ve başka bir kapsül arızası, güverte şefi Gus Mancuso'yu (Laurence Fishburne) uyandırır. Gus, geminin bilgisayarı bunlara neyin sebep olduğunu açıklamasa da, geminin sistemlerinde oluşan birden fazla arızayı keşfeder. Tamir edilmezse, gemi kritik sistem arızalarına maruz kalmaya devam edecek ve görev başarısızlıkla sonuçlanacak, bu da kış uykusundaki tüm yolcuların ve mürettebatın hayatına mal olacaktır. Gus, Jim ve Aurora'nın yardımıyla gemiyi onarmaya çalışır, ancak Gus, kısa bir süre sonra, modülünün yaşam desteğinin başarısızlığından kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle kritik bir şekilde hastalanır. Geminin otomatik tıbbi teşhis ve tedavi kapsülü olan Autodoc, bir teşhis yaparak, Gus'ın yaşamak için sadece saatleri olduğunu söyler ve pansistemik nekrozdan muzdarip olduğunu ortaya çıkarır. Ölmeden önce Gus, Jim ve Aurora'ya, sadece mürettebata has alanlara erişmelerine ve gemiyi onarmaya çalışmalarına yarayacak güverte şefi kimliğini verir.

Gus'ın ölümünden sonra araştırmalara başlayan Jim ve Aurora, iki yıl önce bir asteroit çarpışmasından kaynaklanan bir dizi gövde ihlali keşfederler. Diğer tüm sistemler hesaplama gücünü reaktörü korumaya çalışmaya yönlendirdiği için, bu gemiye güç sağlayan füzyon reaktörünü yöneten bilgisayar modülünün kritik hasar görmesi sonucunu ortaya çıkarmış ve dolayısıyla geminin kademeli arızalarına neden olmuştur. Jim ve Aurora hasarlı modülü değiştirir, ancak bilgisayar kaçak bir plazma reaksiyonunu söndürmek için reaktörü havalandırmaya çalışınca, dış havalandırma kapağı arızası oluşur. Jim, havalandırma kapağı kontrollerini elle çalıştırıp havalandırma çıkışından uzay yürüyüşü yaparak plazmanın uzay ortamına vakumlanmasını sağlamaya çalışır. Oluşan bir arıza yüzünden, Jim'i kapağı manuel olarak açık tutmak için çıkış tünelinin içinde kalmaya çalışırken, Aurora havalandırmayı geminin içinden başlatır. Jim'e, onu kaybetmekten (onu hala sevdiği için) ve yalnız kalmaktan korktuğunu itiraf eder. Jim söktüğü bir kapıyı kalkan olarak kullanır ama oluşan vakumlamanın basınç etkisiyle uzaya fırlar ve onu gemiye bağlayan bağlantı halatı kopar. Hasarlı uzay giysisi oksijen kaybeder ve dolayısıyla bilincini kaybeder. Aurora kalbi duran Jim'i uzaydan kurtarır, onu Autodoc kapsülüne koyarak hayata döndürmeyi başarır.

Daha sonra Jim, Gus'ın güverte şefi kimliğinin sayesinde Autodoc'un bir kişi için geçici bir derin uyku bölmesi olarak işlev görebileceğini öğrenir. Yolculuğun geri kalanında Aurora'yı tekrar derin uykuya yatırabilir ve ona Homestead II'ye gitme ve arzu ettiği hayatı yaşama şansı sunar ve bunu yapmak için tekrar yalnız kalmaya da isteklidir. Jim'i bir daha asla göremeyeceğini anlayan ve Jim'in onu uyandırdığında hissettiklerini gerçekten anlayan Aurora, Jim'le birlikte uyanık kalmayı seçer ve Jim'e yaptığı yüzüğü sunar, ki Jim de bunu kabul eder.

Seksen sekiz yıl sonra, yıldız gemisi Avalon'un kaptanı Norris (Andy García) ve mürettebatı, Homestead II'ye varmadan kısa bir süre önce programa uygun olarak uyandırılır. Geminin ana yolcu salonunda sarmaşıkları, yemyeşil bitki örtüsünü, uçan kuşları ve bir kabini olan devasa bir ağaç ile karşılaşırlar. Aurora'nın dış sesi ile, Aurora'nın Jim'le Avalon'da birlikte geçirdikleri harika hayatı anlatan hikâyesini okuduğunu duyuyoruz.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin Jon Spaihts tarafından yazılan özgün senaryosu 2007'de Kara Liste'ye (Hollywood'un en beğenilen ama yeşil ışık verilmemiş senaryolarının yıllık sıralaması)[7][8] girmesi dahil yıllardır Hollywood'un etrafında dönüyordu. Film Sony Pictures'de durmadan önce bir yerden bir yere zıplıyordu. Weinstein Company filmi Keanu Reeves ve Reese Witherspoon ile tasarladığında 35 milyon $ kadar mütevazı bir bütçe ayarladı.[8] Aslında Brian Kirk ilk yönetmelik denemesini yapmak için Reeves'in başrolüyle beraber ayarlanmıştı[9] ve Wayfare Entertainment filme para sağlayacak ve yapımcı olacaktı.[10] 5 Aralık 2014 tarihinde Sony Pictures Entertainment'ın filmin haklarını almak için yapılan açık artırmayı kazandığı açıklandı.[11] 27 Ocak 2015 tarihinde Sony'nin, Morten Tyldum ile filmin başına geçmesi için görüşmelerde olduğu açıklandı.

Filmin oyuncu kadrosu Şubat 2015 ile Ocak 2016 arasında açıklandı. Lawrence'a, film kârının %30'una karşılık 20 milyon dolar ödendi ve Pratt'a 12 milyon dolar ödendi.[12]

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana çekimler Eylül 2015'te Atlanta, Georgia'da başladı.[13][14] Çekimler bazen tüm gün boyunca sadece iki başrolün etrafında gerçekleşti. Çekimler 12 Şubat 2016'da tamamlandı.[15]

Önemli ödülleri ve adaylıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

89. Akademi Ödülleri

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Film Music Reporter (9 Eylül 2016). "Thomas Newman to Score Morten Tyldum's 'Passengers'". Film Music Reporter. 19 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2016. 
 2. ^ Christopher Hooton (17 Mart 2016). "Passengers: Following Gravity, Interstellar and The Martian, what you need to know about this year's big space movie". The Independent. 17 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2016. 
 3. ^ Jack Moulton (9 Mart 2016). "2016 Awards Profile: 'Passengers' from Morten Tyldum". Awards Circuit. 20 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2016. 
 4. ^ "Passengers (12A)". British Board of Film Classification. 8 Aralık 2016. 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2016. 
 5. ^ a b "Passengers (2016)". Box Office Mojo. 5 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017. 
 6. ^ a b James Rainey (April 12, 2016).
 7. ^ Sara Vilkomerson (August 12, 2016).
 8. ^ a b Masters, Kim (16 Haziran 2015). "Jennifer Lawrence and Chris Pratt's Sci-Fi 'Passengers' Nears Green Light After Sony Behind-the-Scenes Drama". hollywoodreporter.com. The Hollywood Reporter. 16 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2016. 
 9. ^ "Keanu Reeves Sci-Fi Film 'Passengers' Gets a 'Game of Thrones' Director" 30 Mayıs 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. screenrant.com.
 10. ^ "Sci-Fi Pic 'Passengers' t Star Keanu Reeves, with Brian Kirk Directing and Wayfare Entertainment Producing" 29 Ekim 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 11. ^ Fleming Jr, Mike (December 5, 2014).
 12. ^ "Hollywood Salaries 2016: Who Got Raises (and Who Didn't), From Movie Stars to Showrunners". The Hollywood Reporter. 29 Eylül 2016. 2 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2016. 
 13. ^ "Jennifer Lawrence and Chris Pratts' Latest Film "Passengers" Has Started Filming In Atlanta; JLaw Spotted In A Freshly Bleached Blonde Locks" 13 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 14. ^ "Hard at work! 4 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 15. ^ "Director James Gunn and Actor William H. Macy added to ATLFF lineup". CW69 (İngilizce). 6 Nisan 2016. 6 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]