İçeriğe atla

Uyvar Kalesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uyvar Kalesi'nin 1680 yılındaki hali

Uyvar Kalesi (Macarca: Ujvár), Slovakya'nın Nové Zámky kentinde yer alan günümüze kadar ulaşamamış bir kaledir.

Çeşitli dönemlerde Macaristan Krallığı, Osmanlı Devleti ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun elinde kalmıştır.

Kale 1573-1581 yılları arasında Macaristan'ı Osmanlı ordularına karşı savunmak amacıyla inşa edilmiştir. Kale İtalyan mimar Ottavio Giulio Baldigara tarafından 6 uçlu bir yıldız biçiminde inşa edilmiştir. Osmanlılar Uyvar Kalesini 6 defa kuşattılar. 1663 yılında, IV. Mehmet döneminde Köprülü Fazıl Ahmed Paşa'nın kumandasındaki bir ordu kaleyi ele geçirdi.[1][2] Avusturya Vasvar Antlaşması ile kaleyi Osmanlılar'a vermek zorunda kaldı. Kale ve kalenin etrafındaki şehir Osmanlılar tarafından Uyvar Eyaleti olarak örgütlendi. Kale 22 yıl boyunca Osmanlılar'ın elinde kaldı. 1685 yılında Lorraine Dükü V. Charles'ın komutasındaki Avusturya ordusu tarafından ele geçirildi. 1699 yılında imzalanan Karlofça Antlaşmasıyla kale resmen Osmanlılar'ın elinden çıktı.

Uyvar Kalesi'nin 1685 yılında Kutsal İttifak tarafından kuşatılması

Bu tarihten sonra kalenin önemi azaldı. 1724-1725 yılları arasında Kutsal Roma İmparatoru VI. Karl Protestanlar tarafından sığınak olarak kullanılmasını engellemek için kalenin büyük bir bölümünü yıktırdı. Kalenin geri kalan bölümleri de Bu kent II. Dünya Savaşı sırasında 1944 yılında müttefik uçakları tarafından bombalanarak yıkıldı. Günümüzde Uyvar Kalesi'nin çok küçük bir bölümü ayaktadır.

Bugün birçok batı dilinde kullanılan "Türk gibi güçlü" (Fr: Fort comme un Turc) deyimi, bu kalenin fethinden doğmuş olup, tam hali "Uyvar önünde bir Türk gibi güçlü" (Fr: Le front d'Uyvar est fort comme un Turc) şeklindedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "UYVAR". 25 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2020. 
  2. ^ Murphey 1999, s. 9.