Uyuyan Güzel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Uyuyan Güzel" - Edward Frederick Brewtnall

Uyuyan Güzel (FransızcaLa Belle au bois dormant, AlmancaDornröschen), yüz yıllık uykuya dalan güzel bir prensesin öyküsünü anlatan klasik bir Avrupa masalıdır.

1697’de Fransız yazar Charles Perrault’un ve 1812’de Alman masal derleyicisi Grimm Kardeşler'in yazıya geçirdiği masalı daha önce İtalyan şair Giambattista Basile Ay, Güneş ve Talia adıyla derlemiş ve şairin ölümünden sonra 1634’te yayımlanan kitabında yer almıştır.[1]

Masalın eski versiyonlarında kötü bir üvey anne figürü bulunur; ayrıca uyurken prensesi bulup “aşkın meyvelerini toplayan” ve onu bırakıp giden bir prens vardır ve prenses uyurken doğum yapar.[1] Üvey anne karakteri Perrault’nun versiyonunda kötücül bir periye dönüşür.[2] Perrault ayrıca hikâyeye, prensese laneti bozan öpücüğü veren yakışıklı bir prens karakteri de eklemiştir.[2]

1959 yılında Walt Disney tarafından uzun metrajlı bir çizgi filmi yapılmış; 1889’da Çaykovski tarafından bale olarak bestelenmiş; 2014 yılında ise Malefiz adıyla filme çekilmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Otto Kubel (1868 – 1951)

Güçlü bir hükümdarın bir kızı olur. Kral bebek prensesin doğum gününü kutlamak için perilerin de davetli olduğu büyük bir parti verir. Kutlamalarda tüm periler sırayla bebek prensese güzellik, sağlık, müzik yeteneği gibi hediyeler verir. Kutlamaya davet edilmeyen kötü kalpli bir peri ise gizlice saraya gelir ve herkes hediyesini sunduktan sonra ortaya çıkarak bebeği lanetler: Bebek, 16 yaşına geldiğinde eline batacak bir çıkrık iğnesiyle ölecektir.

Konuklar arasından iyi kalpli bir başka peri ortaya çıkar ve henüz hediyesini vermemiş olan bu peri laneti hafifletmeyi başarır. Prenses ölmeyecek, yüz yıllık bir uykuya yatacaktır ve tüm saray da onunla birlikte uyuyacak, böylece yüz yıl sonra uyandıklarına yaşam kaldığı yerden devam edecektir. Kral, kızını korumak için ülkede ne sivri uçlu iğne varsa toplatır ve iğne bulundurmayı yasaklar.

Tüm önlemlere rağmen prenses 16 yaşına geldiğine kehanet gerçekleşir; bizzat kötü kalpli peri gelip prensese iğne batmasını sağlar. Prenses ve tüm saray uykuya dalar. Yüz yıl kadar sonra bir prens büyülü sarayı bulur; uyuyan güzel prensesi görünce onu öper. Prenses, prens onu öptüğü anda uyanır ve lanet biter.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Yalçın, Cansu. "Uyuyan Güzel'in orijinalinde prens, prensesi öpmenin bayağı bir ötesine geçiyordu". Nolm.us. Nolm.us sitesi 21 Ocak 2015. 19 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2016. 
  2. ^ a b Gençalp, Berna. "Söz Kötünün:Malefiz". bernagencalp.wordpress.com. 3 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2016.