Uykusuz Her Gece

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"O Benim Dünyam"
Süperstar III
The Best of Ajda
albümünden Ajda Pekkan şarkısı
Yayımlanma Mayıs 1983
Tarz Pop
rock
Yazar Fikret Şeneş
Besteci Mario Geosy Capuano

Uykusuz Her Gece, Ajda Pekkan'ın Mayıs 1983'te yayınladığı Süperstar III albümünde yer alan şarkıdır. Şarkı, Amerikan şarkıcı Amii Stewart'ın 1983 yılında kendi adıyla yayınladığı albümünde yer alan, müziği Mario Capuano tarafından bestelenen "Working Late Tonight" parçasının Türkçe aranjmanıdır. Şarkının sözleri, Fikret Şeneş tarafından orijinaliyle hemen hemen aynı anlamlara gelecek şekilde çevrilmiştir.

Şarkı Ajda Pekkan'ın Süperstar III albümünden çıkan en büyük hittir. Pekkan'ın kariyerindeki en önemli şarkılardan biri sayılır.

Versiyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı 1987 yılında yalnızca TRT televizyonuna özel bir düzenlemeyle, öncekine göre temposu arttırılmış bir rock şarkısı haline getirilmiş ve bir klip çekilmiştir. Klipte bir makyaj masasında ve farklı kıyafetlerle fotoğraf çektirirken görülen Ajda Pekkan, bu versiyonla tamamen 80'ler havası yaratmıştır. Bu klipte Erol Atar rol almıştır.

Şarkı, Ajda Pekkan'ın 1998 yılında yayınladığı The Best of Ajda albümünde yeni bir düzenlemeyle yorumlanmıştır.

Cover[değiştir | kaynağı değiştir]

Uykusuz Her Gece, Türk rock müzik şarkıcısı Teoman'ın 2000 yılında yayınladığı albümü Onyedi'de rock müzik soundu ile düzenlenerek yeniden yorumlanmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]