Ustam ve Ben

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ustam ve Ben
Ustam ve Ben kapak.jpg
Kitabın kapağı
Yazar Elif Şafak
Çevirmen Omca Korugan
Ülke  Türkiye
Dil İngilizce
Konu Mimar Sinan ve öğrencilerinin yaşamı
Tür Roman
Yayım Aralık 2013
Yayımcı Doğan Kitap
Sayfa 480
ISBN 978-605-09-1803-8

Ustam ve Ben, Elif Şafak'ın 2013'te Doğan Kitap Yayıncılık tarafından yayımlanan tarihi romanıdır. İngilizce olarak yazılan roman, Türkçeye Omca Korugan tarafından çevrilmiştir. Kitap, Osmanlı döneminde yaşayan ünlü Türk sanatçısı Mimar Sinan ve çevresine odaklanmaktadır.[1]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Roman, 16. yüzyılda İzmir'den bir gemiyle yola çıkan roman kahramanı Cihan’ın, İstanbul'a gelip Topkapı Sarayı’nda hem Kanuni Sultan Süleyman’a Hindistan Şahı’nın hediye ettiği Çota adlı beyaz bir filin bakıcısı, hem de Mimar Sinan’ın çıraklarından birisi olarak yaşadığı maceraları anlatır. Masalsı, fantastik bir dilde kaleme alınmıştır.[2]

Roman karakterleri olarak 16. yüzyılda Osmanlı topraklarında yaşamış olan derviş, köle, fahişe, aslan terbiyecisi, çingene babası ve taş ustaları, yeniçeri askerleri gibi şahsiyetlere yer verilmiştir. Genellikle üçüncü bir ağızdan anlatılan hikâye, zaman zaman Cihan'ın ağzından da dillendirilmektedir.

Kitabın yazarı Elif Şafak'ın yaptığı açıklamalara göre kitap, gerçek ve hayalî karakterlerin harmanlanmasıyla oluşturulmuştur. Kitaptaki olayların ve kişilerin yaşadığı dönemlerin gerçek zamanla çelişkiye girdiği de görülmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bilgicik.com (2018-12-25). "Ustam ve Ben Roman Özeti (Elif Şafak) | Bilgicik.Com" (Turkish). Erişim tarihi: 2021-10-07. 
  2. ^ Ustam ve Ben - Elif Şafak.