Ust-Nera

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ust-Nera
Ust-Nera
Ust-Nera Görünümü
İdari merkez Oymyakonsky Bölgesi
Alt idari birimler Oymyakonsky Belediye Alanı
Nüfus
 • Toplam 6.463
Alan kodu 41154

Ust-Nera, Rusya Yakutistan'da Oymyakonsky Bölgesinin idari merkezi, Sakha cumhuriyetinin başkenti Yakutsk'un yaklaşık 870 kilometre (540 mi) kuzeydoğusunda, Dünya'daki en soğuk kent yerleşimidir. Rusya 2010 nüfus sayımına göre nüfusu  6.463 kişi idi.[1]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ust-Nera, Nera ve Indigirka Nehri'nin kavşak kısmındadır ve adını rusça: ust- “kısmı” Rusça'da nehir ağzı anlamındadır. Ust-Nera, kuzey yarımküredeki en soğuk iki yerleşim yerinden birisi olduğu iddia edilen Sakha'daki Oymyakon'unselonun kuzeyinden yaklaşık 200 kilometre (120 mi) uzağındadır diğeri ise Verkhoyansk’dır.

Tas-Kystabyt ve Nera Platosu ilçede bulunur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Ust-Nera, kuru kışları olan aşırı soğuk subarktik iklim Köppen iklim sınıflandırması (Dwd)’ye sahiptir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1959‘daki Ust-Nera seli

Ust-Nera, 1937 yılında Indigirka ve Kolyma bölgelerinde altın madenciliği ve keşifleriyle birlikte kuruldu. Sovyet döneminde gulag'ın zorunlu çalışma kampları için üs olarak hizmet verdi. 1950 yılında Ust-Nera'ya Kent tipi yerleşim statüsü verildi.

İdari ve belediye durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

İdari bölümler çerçevesinde, Ust-Nera'nın kentsel tipteki yerleşimi[2], Oymyakonsky Bölgesi'nin yönetim merkezi olarak hizmet vermektedir. İdari bölüm olarak Oymyakonsky Bölgesi içinde Ust-Nera yerleşimi olarak kurulmuştur. Belediye bölümü olarak, Ust-Nera yerleşimi Oymyakonsky Belediye Bölgesi içinde Ust-Nera Kentsel Yerleşim yeri olarak kurulmuştur.[3]

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Altın madenciliği ana iş koludur. Kolyma Otoyolu 1937'de kuzeybatı Ust-Nera'ya kadar genişletildi; bu bölüm artık Yakutsk ve Magadan arasındaki ana yoldur. Ust-Nera Havaalanı hava trafiğine hizmet verir. Indigirka'daki nehir trafiği aşağı akımdaki 100 kilometre (62 mi) Rapids ile sınırlıdır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Ust-Nera'da küçük bir müze vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Rusya-Taslak

  1. ^ a b Russian Federal State Statistics Service (2011). "Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1" [2010 All-Russian Population Census, vol. 1]. Всероссийская перепись населения 2010 года [2010 All-Russia Population Census] (Russian). Federal State Statistics Service. 
  2. ^ According to Article</nowiki> 7 of the Law #77-I, lower-level administrative divisions with the status of a settlement have their administrative centers in an inhabited locality with the status of an urban-type settlement. According to the Registry of the Administrative-Territorial Divisions of the Sakha Republic, Ust-Nera is the administrative center of the Settlement of Ust-Nera.
  3. ^ Law #173-Z #353-III