Upper Norwood

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Upper Norwood
Upper Norwood'un havadan görünümü
Birleşik Krallık Greater London konumunda Upper Norwood
Upper Norwood
Upper Norwood
Ülke İngiltere İngiltere
Bölge Greater London
Borough Bromley
Croydon
Lambeth
Southwark
Alan kodu 020

Upper Norwood, Birleşik Krallık İngiltere ülkesinde başkent Londra'nın güneyinde olup Greater London bölgesindeki Bromley, Croydon, Lambeth ve Southwark borough'larının sınırları dahilinde bulunan bir alan. Croydon'un kuzeyinde bulunmaktadır.

Upper Norwood jeolojik olarak Londra kilinden oluşmuş "Beulah Hill" adli bu uzun tepenin sırtında ve iki yamacında konumlanmıştır. Arazileri Londra'nın rakım olarak en yüksek arazilerinden biridir. Yüzyıllarca bu arazi "Great North Wood" adli doğal olarak meşe ağaçları ile kapalı "Great North Wood" adı verilen geniş bir ormanlık bölgede idi. Bu ormanlık bölge devamlı genişlemekte olan Londra şehrinin güney kenarında bulunmakta idi. Bu arazi içinde bulunan "Beulah Hill" sırtının en yüksek taraflarından, kuzeye doğru merkezi Londra ve güneye doğru Croydon merkezi ve Sussex'de bulunan "North Downs" tepelerinin güzel manzaraları görülmektedir.

Norwood ismi "North Wood (Kuzey Koru)" isminden kişiltilmiş olarak ortaya çıkmıştır.

Yerel bilgilere göre bu bölge daha meşe ormanlığı iken İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in döneminde Kraliyet beratı ile Karayipler ve Latin Amerika'ya İngiliz korsan filosu ile saldırılarda bulunan ve ilk dünyanın etrafını çevreleyen deniz seferini yapan Francis Drake adli İngiliz korsan amiralin komutanlık gemisi olan "Golden Hind" yapımı için kullanılan meşe tahtaları bu ormandan kesilmiştir.

19. yüzyıla kadar bu ormanlık araziler Londralılar için piknik ve eğlence mevkileri olmuştu. Bu ormanlık arazi göçebe İngiltere Çingeneleri'nin de kalıp kamp yaptıkları bölgelerden en popüleri idi. Bu çingenelerin kaldıkları mevkilerde sonradan açılan bazı sokaklar ve pub'ların isimleri onların anısına durmaktadır ve özellikle nispeten yüksek olan "Gıpsy Hill" çingenelere atıfla isimlendirilmiştir. 19. yüzyıl başlarında büyüyen Londra şehri büyüyünce boş arazilerdeki ormanlar kaldırılıp evler yapılmaya başlandı. Upper Norwood 19. ve 20. yüzyılda büyüyen Londra'nın bir parçası olarak evlerde doldu ve tam bir şehirsel nitelik aldi. Bu dönemde yapılan evlerden büyük ve bağımsız evler Beulah Hill sırtında bulunmaktadır ve bu sırtın yamaçlarında daha küçükçe olan iki-ev-birlikte-bitişik iki katlı ("semi-detached") evler ve birbirine bitişik ("terraced)" iki-katlı evler bulunmaktadır. Bunlardan başka bazı kısımlarda 1970'li yıllarda daha modern yerel idare sahipliğinde yapılmış ama günümüzde çoğu özel kişiler eline iskontolu satışlarla geçmiş olan sosyal ikametgahlar evleri bulunmaktadır. Buna rağmen şehirselleşmiş Upper Norwood birçok ağaçlıklı arazi parçaları da ihtiva etmektedir.

Upper Norwood'un en doğu kısmına yakın bulunan Sydenham Tepesi üzerine, 1854 Londra Merkezi Hyde Park'ta 1851 "Büyük Sergi (Great Exhibition)" için camdan ve şerit dökme demirden yapılmış 564 m. uzunlukta ve en yüksek yeri 39 m olan büyük sergi evi sökülüp yeniden kurulmuştur. Bu eski camdan sergievine "Kristal Saray (Crystal Palace)" adı verilmiştir ve çeşitli etkinlikler için kullanılır olmuştur,. Ama 1936'da büyük bir yangın bu camdan "kristal saray" tamamyle tajhrip olmustur. Buna atıfla Upper Norrwood'un doğu kısmına da "Crystal Palace (Kristal Saray)" ismini verilmektedir. Bu Upper Norwood'a dahil olan kısımında "Triangle" adı verilen Upper Norwood'un alışveriş ve ticaret merkezi bulunmaktadır. Upper Norwood'un en batı kısmlarına "Crown Point (Taç Noktası)" adı verilmiştir. Eskiden Upper Norwood'un merkezi bölgeleri "Norwood New Town (Norwood Yeni Şehri)" adı ile anılmakta iken modern çağlar bu isim kullanılmamakta ve yalnızca eski haritalarda görülebilmektedir.

Upper Norwood'da iki tane "akademi" tıp enstitüsü şeklinde ikinci derece eğitim okulu bulunmaktadır. "St. Joseph Koleji" 1835'te kurulmuş olup günümüzde "akademi" statüsündedir. Katolik Kilisesi idaresi altında erkek kız karışık eğitim vermekte ve öğrencilerini üniveristeye girişe imkân veren "A-Level imtihanalarına hazırlayan "6. Form Koleji" bulunmaktadır. 1958'de bir yerel idareye bağlı okul olarak kurulan ama günümüzde "Carpetright" hali satım şirketinin ve direktörü Phil Harris'in sponsorluğu altında "Akademi" statüsü bulunan "Harris Akademisi" işe sadece kız öğrencilere açıktır ve bu okulun da yeni bir "6.Form Koleji" bulunmaktadır.

Upper Norwood'da (77,000 metrekare alanında ) büyük bir park olarak "Norwood Reskreasyon Alanı" bulunmaktadır. "Westwood Tepesi"'nde bulunan "Upper Norwood Kütüphanesi" İngiltere'de bulunan tek bir yerel idareye bağlı olmadan bağımsız halka açık kütüphanedir.

Kamu ulaşımı Upper Norwood'da otobüslerle yapılmaktadır. Arazi yüksek ve arızalı olduğu için genellikle 19. yüzyılda metro ve demiryolu yapılmamıştır. Eskiden Crystal Palace'a gelen bir tren yolu bulunmakta olup burada "Crystal Palace High Level" adli bir istasyon bulunmakta idi ama bu istasyon 1958'de kapatıldı. Modern "Crystal Palace" tren istasyonu Upper Norwood sınırları dışında bulunmaktadır. Upper Norwood'un başkentin tren ve metro ulaşım sistemine bağlı olmaması, bu mahallede özel ev alım-satım fiyatlarının nispeten daha düşük olmasına neden olduğu iddiasını ortaya çıkartmıştır.

Upper Norwood yakınlarındaki yüksek arazide Londra bölgesi için iki önemli TV yayım anteni kulesi bulunmaktadır: "Croydon Yayım Anteni" bve "Crystal Palace Yayım Anteni". Bu anten kuleleri Londra'nın birçok kısmından görülebilmektedir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]