Unutulma hakkı (internet hakları)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Unutulma hakkı (internet hakları) statüsünde kişinin daha önce bilerek veya isteyerek ya da farkında olmadan, kişisel bilgilerini internet üzerinde paylaşması sonrası girilmiş olunan verilerin daha sonraları kamuya açık bir şekilde görülmesi sonucu kişinin daha sonraki hayatında sosyal açıdan zarar görmesine sebep olduğu gerekçesi ile silinmesini talep etme hakkı dır.

bu yasanın Türk hukuk sistemindeki karşılığı, kişinin özel hayatının korunması anayasa'nın ilgili maddesinin genel kapsamı gereği uygulanmalıdır. aksi halde bu işlemi yapmayan site yönetimi hakkında Bilişim suçları ceza hüküm ve yaptırımlarına tabi olunur.

tarihsel örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

geçmişte dönemsel olarak herhangi bir ülkenin zorunlu dikta yönetimi alında yapılan siyasi politikalarına uymak zorunda kalan ve bu konuda açıklamalar yapmak zorunda kalan birçok kişi mevcut rejimin zamanla değişmesi sonrası geçmişte yapmış olduğu ( yapmak zorunda olduğu ) açıklamalar sonucu cezalandırıldıkları hakkında birçok tarihi belge bulunmaktadır.

Konu ile ilgili kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakçalar;

  1. ^ http://www.ntvmsnbc.com/id/25317066/
  2. ^ http://gundem.milliyet.com.tr/internet-kullanicisi-icin-unutulma-hakki-/gundem/gundemdetay/28.01.2012/1494828/default.htm
  3. ^ http://www.dw.de/unutulmak-herkesin-hakk%C4%B1/a-16166145
  4. ^ http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2012/01/120126_eu_data_protection.shtml