Unity Mitford

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Unity Valkyrie Mitford
Doğum 8 Ağustos 1914
Londra, İngiltere
Ölüm 28 Mayıs 1948
Oban, İskoçya
Eğitim St. Margaret Okulu, Bushey

Unity Valkyrie Mitford (8 Ağustos 1914 – 28 Mayıs 1948), Yahudi karşıtı olan, tutkunluk derecesinde Adolf Hitler hayranı bir Britanyalı. Hitler'in politikalarına sadece Almanya'da değil diğer ülkelerde de sempati ile bakılıyordu. Hitler sayesinde trenlerin zamanında geldiği, çekingen insanları toplama kamplarında çalışmaya teşvik ettiğinden bahsediliyordu.

Bu gibi faktörler diğer ülkelerdeki aristokrat sınıfı memnun ediyordu. Bu aristokrat ailelerden birisi de Unity'di. Uzaktan Winston Churchill'in akrabasıydı. Ablasıyla kendisi koyu faşistti. Ablası Diana, Britanya Faşistler Birliği başkanı Oswald Mosley'le birlikteydi. Unity ablasından etkileniyordu. Ve daha önemli, daha büyük bir lider bulabileceğini göstermek istiyordu. 1934 yılında Münih'e giderek Hitler'in sürekli olarak öğlen yemeğini yediği bir restoran keşfetti. Sürekli olarak oraya giderek Hitler'in dikkatini çekti. Sonunda Hitler onun masasına adam yollayarak birlikte kahve içmek istediğini belirtti. Unity bunu kabul etti.

Hitler ona ari ırkın en önemli örneği olarak bakıyordu. Sarışın, iri yapılı ve uzun boyluydu. Hitler, Unity vasıtasıyla Britanyalı çevrelerinde sempati ve anlayış uyandırabileceğini düşünüyordu.

Unity, sürekli olarak parti programlarına katılır, konuşmalar yapardı. Ancak bir Britanyalının bu kadar etkin olmasından şüphelenen Gestapo onu sürekli takip etti ve temiz olduğu kanaatine vardı. Şüpheli konumdan çıkan Unity, Almanlar tarafından Mitford lakabını aldı. Anlamı Almancada "birlikte yürümek"ti.

Sonraları Hitler'in yakın arkadaşı Julius Streicher (Der Stürmer genel yayın yönetmeni) ile Hesselberg'de katıldığı Nazi gençliği festivalinde Yahudi karşıtı bir konuşma yaparak Hitler tarafından altın bir svastika nişanı ile ödüllendirilir.

Hitler ile Unity Mitford'u bir araya getiren en önemli şeyse Yahudi karşıtlığıydı. Bu, Unity Mitford'un Der Stürmer'de yayımlanan açık mektubunda görülebilir:

« Britanyalı toplumunun Yahudi tehlikesi hakkında hiçbir fikri yok. Çünkü bizdeki en kötü Yahudiler perde arkasında çalışıyor. Şu sözleri güç ve yetkinle sarf edebileceğimiz günleri iple çekiyoruz: "Birleşik Krallık Britanyalılarındır. Yahudiler gidin buradan!" »

3 Eylül 1939 yılında Birleşik Krallık'ın Almanya'ya savaş ilan etmesine dayanamadı ve kafasına ateş ederek intihar etme teşebbüsünde bulundu ancak başarılı olamadı. Münih'te hastaneye kaldırıldı, burada Hitler onu sık sık ziyaret etti. Faturalarını ödedi ve eve dönüşünü ayarladı. Hitler'in emri ile ilkin İsviçre'ye, oradan da Birleşik Krallık'a gönderildi. 1948 yılında kafasındaki merminin yol açacağı menenjit nedeni ile öldü. Swinbrook Churchyard'a gömüldü. Mezarlığında "Varolmayan mücadeleyi söyledi" şeklinde ibare yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Hitler's British Girl", Part 1, Channel 4 Documentary 2007 on YouTube. Accessed 26 August 2010
  • Yeoman, Fran (13 December 2007). "Did Unity Mitford have Adolf Hitler's love child?". London: The Times. Retrieved 18 May 2008.
  • Lovell, Mary. (2003) The Sisters: The Saga of the Mitford Family. Norton. p. 33; ISBN 0-393-32414-1
  • "Hitler's British Girl", Part Two. Channel 4 Documentary 2007. Video on YouTube. Accessed 26 August 2010
  • "Hitler's British Girl". Channel 4. 2007.
  • "Hitler's British Girl", Part 3. Channel 4 Documentary 2007 on YouTube. Accessed 26 August 2010
  • "Hitler's British Girl", Part four. Channel 4 Documentary 2007 on YouTube. Accessed 26 August 2010