Umudun Peşinde

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Umudun Peşinde
Philomena
YönetmenStephen Frears
Yapımcı
Yazar
Oyuncular
MüzikAlexandre Desplat
KurguValerio Bonelli
Stüdyo
Çıkış tarih(ler)i31 Ağustos 2013 (2013-08-31) (Venedik)
9 Mayıs 2014 (2014-05-09) ( Türkiye)
Süre98 Dakika
Ülke
Dilİngilizce

Umudun Peşinde, yönetmenliğini Stephen Frears'in üstlendiği 2013 yapımı Britanya dram filmi. Judi Dench'in başrolde oynadığı filmde, Filomena adlı yaşlı bir kadının Martin isimli bir gazeteci ile kaybolan oğlunu arayışı konu edinmektedir. Gerçek bir hayat hikâyesine dayanan film, Martin Sixsmith'in The Lost Child of Philomena Lee adlı kitabına dayanmaktadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Emekliye ayrılmış hemşire Filomena Lee, günün birinde aniden kızına 50 yıl önce evlenmeden hamile kaldığını ve bir erkek çocuğu dünyaya getirdiğini itiraf eder. O zaman çok katı katolik olan İrlanda'da evlilik dışında hamile kalan kadınlar doğum için magdelena yurduna gönderilmekte ve doğumdan sonra burada günahları için zorla çalıştırılmaktadırlar. Aradan geçen belirli bir zaman sonra, burada doğan çocuklar evlat edinilmektedir. Filomena'nın oğu Antoni de aynı bu şekilde onun isteği dışında başka bir aile tarafından evlat edinilmiştir. Magdelena yurdundan ayrıldıktan sonra defalarca oğlunu arayan Filomena, her seferinde başarısız olmuştur.

Filomena'nın kızı bir kutlamada gazeteci Martin Sixsmith ile tanışır ve ona annesinin hikâyesini anlatır. Martin konu ile ilk başta pek ilgilenmese de , Filomena'ya oğlunu bulmada yardım edeceğine söz verir. İlk olarak Filomena'nın oğlunu dünyaya getirdiği Magdelena yurduna giden ikili, burada sorularına yanıt bulamaz. Yurt, her ne kadar eskisi gibi değilse de, evlat edinme evraklarının bir yangında yok olduğu bilgisini vererek pek yardımcı olmamıştır. Martin, daha sonra bir bira içmek için gittiği bir barda, yurtta herhangi bir yangının çıkmadığını, aksine yakılan bir ateşle evrakları bilinçli bir biçimde ortadan kaldırıldığı bilgisini alır. Ayrıca burada dünyaya gelen çocuklar ABD'ye evlatlık olarak verilmektedir.

Filomena ile birlikte Washington'a uçan gazeteci Martin, Antoni'nin kimliğini tespit etmeyi başarır. Antoni, evlat edindikten sonra Michael A. Hess ismini almış, başarılı bir kariyer ile yükselerek Reagan ve Bush'a danışmanlık yapmıştır. Martin, ayrıca Antoni'nin eşcinsel olduğunu ve 1995'te AIDS'ten öldüğünü de tespit eder.