Umberto Agnelli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Umberto Agnelli (d. 1 Kasım 1934, Lozan, İsviçre - ö. 27 Mayıs 2004, Torino, İtalya), İtalyan girişimci ve siyasetçi. Fiat SpA'nın kurucusu Edoardo Agnelli'nin oğlu, Gianni Agnelli'nin kardeşidir.

Edoardo Agnelli - Virginia Bourbon del Monte çiftinin yedinci ve en küçük çocuğu olan Umberto Agnelli, 1 Kasım 1934'te İsviçre'nin Lozan kentinde dünyaya geldi. Bir yaşındayken, babasını bir uçak kazasında ve onbir yaşındayken de, annesini bir trafik kazasında yitiren Agnelli, Torino Üniversitesi'nde hukuk öğrenimi gördükten sonra ailenin otomotiv şirketi Fiat'a girdi. 1965'te Fransa'daki Fiat kuruluşlarının yöneticiliğini üstlenerek bu ülkedeki satışları beş yıl içinde iki katına çıkardı. Şirketin uluslararası yatırımlarını denetleyen Fiat International'ın başkanlığına getirildiğinde de satışlardaki artışı sürdürüp Fiat'ı Avrupa'nın en tutulan otomobili durumuna yükseltirken, ABD'deki satışları da iki katına çıkardı. Bu başarıları onu 13 yıldan beri tüm şirketler grubunun yöneticiliğini yapmakta olan ağabeyi Giovanni'nin az da olsa gölgesinde kalmaktan kurtardı.

Agnelli, Fiat grubunun genel müdürü olduktan sonra, o dönemde İtalya'yı saran sendika grevleri ve protestolarla karşı şirket işçilerine yönelik bir dizi reforma girişti. İşçilere, belirli iş saatini doldurmak koşuluyla kendi çalışma saatlerini belirleme olanağını tanıdı. 1970'lerde, merkezi Torino'da bulunan tüm şirketlerin grubun yönetim kurulu başkan yardımcılığı (1976-93) ve CEO'su (1970-76) görevlerine, ayrıca Fiat SpA'nın da başkanlığına (1980-90) getirildi. Bütün bu başarılarına rağmen Fiat yönetiminde abisi Gianni Agnelli'nin gölgesinde kaldı.[1] Ocak 2003'te ölen ağabeyinin ardından Umberto Agnelli ailesinin ve Fiat imparatorluğunun başına geçti. Bu dönemde hızlı aldığı kararlarla herkesi şaşırttı. Başa geçer geçmez ailenin eski mesleği olan oto yapımına dönülmesini, diğer sektörlerin bırakılması gerektiğini söyledi. Yaptığı şok tedavi sonucunda, bir yılda grubun zararları yarıya düşürüldü. Ancak 18 aylık bu son yöneticiliği, 27 Mayıs 2004'te İtalya'nın kuzeyindeki Torino yakınlarındaki evinde akciğer kanserinden ölmesiyle ani biçimde sona erdi.

İş yaşamı dışında, 1976-79 arasında senatörlük de yapan Agnelli, ünlü futbol kulübü Juventus'un 1956–61 arasında başkanlığını, 1970-2004 arasında da onursal başkanlığını yürüttü.

Umberto Agnelli önce Piaggio motosikletlerinin varisi Antonella Piaggio ile evlenmiş ve bu evlilikten 1997 yılında kanserden 33 yaşında ölen Giovanni doğmuştu.[2] İkinci evliliğini yaptığı ağabeyinin eşinin kuzeni Donna Allegra Caracciolo di Castagneto'dan bir oğlu (Andrea Agnelli) ve bir kızı oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]