Uluslararası Sosyal Tarih Enstitüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uluslararası Sosyal Tarih Enstitüsü

Uluslararası Sosyal Tarih Enstitüsü (FelemenkçeInternationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis), Amsterdam'da bulunan bir tarih araştırma enstitüsü. 1935'te Nicolaas Posthumus tarafından kuruldu. Enstitü, Hollanda Kraliyet Bilim ve Sanat Akademisinin bir parçasıdır.

Enstitünün kuruluşunun temelinde, Nazilerin Almanya'da iktidar olmasının burayı güvenli bir yer olmaktan çıkarmasıyla birlikte, sosyal hareket, özellikle de işçi hareketinin tarihine ilişkin belgelerin saklanması için yeni bir mekân arayışı vardır. Moskova, özellikle Sovyetler Birliği'nin sosyalist rekabet anlayışı nedeniyle, güvenilir bir alternatif olarak değerlendirilmedi.

Enstitü sosyal tarih alanında dünyanın en geniş belge ve araştırma merkezlerinden biridir. Merkezde Karl Kautsky, Augustin Souchy, Georg von Vollmar, Friedrich Adler, Max Nettlau, Alexander Berkman, Emma Goldman, Leon Trotsky (6 metre uzunluğunda belgeler bütünü), Wolfgang Abendroth ve Wolfgang Harich ile Sosyalist Devrimci Partiye (1834-1934 arası) ait belgeler bulunmaktadır. Ayrıca burada İspanya İç Savaşı'ndaki anarşist ve Troçkistlere ilişkin çok sayıda parça bulunmaktadır. Bunlara ek olarak Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu arşivi (214 metre uzunluğunda belgeler bütünü) de burada bulunmaktadır.

Yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Enstitü diğerlerinin yanında, International Review of Social History (Cambridge University Press'le ortaklaşa), Social'naja istorija. Ezhegodnik, Tijdschrift voor Sociale en Economische Geschiedenis ve Jaarboek voor Vrouwengeschiedenis gibi dergiler yayımlamaktadır.

Konferanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

European Social History Conference bienalini düzenlemektedir.


Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]