Uluslararası Paralimpik Komitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) ; 22 Eylül 1989 yılında kurulan ve Parlimpik Oyunlarını düzenleyen komitedir.

Sir Ludwig Guttmann'ın, 1948'de İngiltere Stoke Mandeville'de, II. Dünya Savaşı'na katılmış olan omurilik zedelenmesinden muzdarip gaziler için düzenlediği spor karşılaşmalarından dört yıl sonra, Hollanda'lı sporcuların katılımıyla, bugün 'Paralimpik Oyunları' adıyla bilinen uluslararası hareket doğmuştur. Zaman içinde hızla gelişen bu hareketi daha etkin ve verimli bir biçimde yönetmek ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne (IOC) tek vücut olarak seslenebilmek için 1982'de "Uluslararası Dünya Engelliler Spor Organizasyonları Koordinasyon Komitesi" (ICC) kurulmuş ve sadece beş yıl sonra bu komitenin yerini Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) almıştır.

1989'da Almanya'nın Düsseldorf kentinde kurulan Uluslararası Paralimpik Komitesi bünyesindeki en yüksek organ, Milli Paralimpik Komiteler, beş kuruluş ve özel bir statüye sahip olan sporların temsil edildiği Genel Kurul'dur. En başından beri IPC'nin başkanlığını Dr. Robert D. Steadward yürütmektedir.

Lillehammer'da 1994'te yapılan Kış Paralimpik Oyunları IPC'nin yürüttüğü ilk organizasyon olmasına rağmen şu anda 160'ın üstünde ülkenin üye olduğu komite, deneyim eksikliğini büyük bir hızla gidermiştir. 11 yıllık bir geçmişi olan Paralimpik hareketin ne denli büyüdüğü en iyi Paralimpik Oyunlarınn yükselişiyle örneklenir. Sidney 2000 Yaz Paralimpik Oyunları, katılan 125 ülke ve 4000 sporcuyla 1972 Münih Olimpiyat Oyunları'nı geride bırakmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]