Uluslararası Güvenlik Destek Gücü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Uluslararası Güvenlik Yardım Gücü
ISAF-Logo.svg
ISAF logosu.
Etkin Aralık 2001 –
Ülke Birleşik Krallık, Türkiye, GE/NL, NATO
Parçası Brunssum Müşterek Kuvvet Komutanlığı, Brunssum, Hollanda
Merkez Kabil, Afganistan
Slogan Peştuca yazımı: کمک او همکاری (Komak aw Hamkari) anlamı "Yardım ve İşbirliği"
Savaşları Afganistan Savaşı
Komutanları
Mevcut
komutan
General John R. Allen, USMC

International Security Assistance Force ya da ISAF, Afganistan Savaşı sonrasında, NATO önderliğinde Afganistan'da kurulmuş; amacı güvenliği sağlamak ve insani yardımlarda bulunmak olan örgüttür.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekim 2008'de 50,700 ISAF gücü Afganistan'da konuşlanmıştır.[1] Bunlardan 26'sı NATO üyesi, 10 tanesi, NATO partneri ve 5 tanesi NATO üyesi ve partner olmayan ülkelerdir.[2]

ISAF ilk iş olarak Kabil'deki güvenliği sağladı, ardından Taliban ve El-Kaide bölgelerine ve hizipçi savaş liderlerine karşı operasyonlara girmiştir. Bu operasyonların amacı Hamid Karzai liderliğinde bir Afganistan yönetimi kurmaktı.[3] Ekim 2003'te, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ISAF güçlerinin Afganistan'da genişlemesine izin vermiştir.[4] 2006'dan beri ISAF, güney Afganistan'da birçok operasyon yapmıştır. Bu eğilim 2007 ve 2008'de sürmüştür.

Türkiye'nin ISAF'ta 1.790 askeri bulunmaktadır.Türkiye'nin görevi Kâbil'i ve Vardak'ı korumaktır.Türkiye şu ana kadar neredeyse hiç çatışmaya girmemiştir.ABD'nin 30.000 daha asker yollayacağını ve diğerlerinin de yollamasını istemesine karşın dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tek bir asker dahi yollanmayacağını söylemiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]