Uluslararası Atatürk-Alatoo Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Uluslararası Atatürk-Alatoo Üniversitesi
Kuruluş 1996
Eğitim dil(ler)i İngilizce
Rektör Osman Gökalp
Konum Bişkek, Kırgızistan
Web sitesi www.iaau.edu.kg/tr/

Uluslararası Atatürk-Alatoo Üniversitesi, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te bulunan bir üniversite. 1996 yılında Sebat Eğitim Kurumları ile Kırgızistan Eğitim ve Kültür Bakanlığı arasındaki ikili anlaşmaya dayalı olarak kurulmuştur. Eğitim ve Öğretim faaliyetlerine 1997-1998 ders yılında başlamıştır.

Rektörü Osman Gökalp'tir [1]

Üniversiteye, Kırgızistan vatandaşlarını Merkezi Sınav Sisteminin yaptığı sınav sonucuna göre kabul ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı her sene geçiş puanını açıklar ve bu puana göre öğrenci alınır. Diğer ülkenin vatandaşlarının kabul şartları daha farklıdır. Halen 3 fakülte bulunmaktadır:

1) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

- İşletme

- Uluslararası İlişkiler

- Ekonomi

- Finans ve Bankacılık

- Hukuk

2) Yeni Teknolojiler Fakültesi

- Bilgisayar Mühendisliği

- Elektronik Mühendisliği

- Endüstri Mühendisliği

- Uygulamalı Matematik

3) Sosyal Bilimler Fakültesi

- Mütercim Tercümanlık

- İngiliz Dili

- Çin Dili

- Türkoloji

- Pedagoji

- PDR

- Gazetecilik

Eğitim dili İngilizce olup, Türkçe, Kırgızca ve Rusça zorunlu, Fransızca ve Almanca ise seçmeli ders olarak öğretilmektedir. Başarılı öğrencilere üniversite ücretlerinde indirim uygulanmakta, ödüller verilmektedir. Hocalarının yakın ve sıcak ilgisi, şirin ve güvenli kampüs alanı, tüm açık-kapalı mekanlarda wifi internet erişimi, zengin kütüphanesi, yurtları, lezzetli yemekleri, kantin ve kafeteryaları, temizliği, halı sahası, voleybol, basketbol, tenis kortları ve kapalı spor salonu ile öğrencilerin tercih ettiği bir üniversitedir.

  1. ^ http://www.iaau.edu.kg