Uluslararası Astronomi Yılı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Uluslararası Astronomi Yılı (IYA2009), Galileo Galilei tarafından teleskopla kaydedilen ilk astronomik gözlemlerin ve Johannes Kepler'in Astronomia Nova adlı kitabının 13 Ocak 1609'da yayınlanmasının 400. yıldönümüne denk gelen 2009 yılında gerçekleşen ve bir yıl süren astronomi kutlaması yılıdır. 17. yüzyıl.[1] Yıl, Birleşmiş Milletler 62. Genel Kurulu tarafından ilan edilmiştir.[2] Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) tarafından ortaya konan küresel bir plan, aynı zamanda eğitim, bilim ve kültür konularından sorumlu BM organı olan UNESCO tarafından da onaylandı.[3]

IAU, 2009 yılında Uluslararası Astronomi Yılı'nın koordinatörü olmuştur. Bu girişim, Dünya vatandaşları için astronominin tüm insan kültürlerini zenginleştirmedeki rolüne dair daha derin bir kavrayış kazanmaları için bir fırsattı. Ayrıca, astronominin bilim eğitimindeki temel rolünü vurgularken, halkı en son astronomik keşifler hakkında bilgilendirmek için bir platform görevi gördü. IYA2009, Celestron ve Thales Alenia Space sponsorluğunda gerçekleşti.

1609'un Önemi[değiştir | kaynağı değiştir]

25 Eylül 1608'de Middelburg'lu bir gözlük yapımcısı olan Hans Lippershey, Hollanda hükûmetine patentini almaya çalıştığı yeni bir cihazı göstermek için Hollanda'nın başkenti Lahey'e gitti: bir teleskop. Hans'a patent verilmemesine rağmen, Galileo bu hikâyeyi duydu ve "Hollanda perspektif camı"nı kullanmaya ve onu gökyüzüne doğrultmaya karar verdi.

1609'da Galileo Galilei teleskoplarından birini ilk kez gece gökyüzüne çevirdi ve insanlığın dünya görüşünü değiştiren şaşırtıcı keşifler yaptı: Ay'daki dağlar ve kraterler, çıplak gözle görülemeyen çok sayıda yıldız ve Jüpiter'in etrafındaki uydular.[4] Dünyanın dört bir yanındaki astronomik gözlemevleri, gezegenlerin ve yıldızların nasıl oluştuğunu, galaksilerin nasıl bir araya geldiğini ve geliştiğini ve Evrenimizin yapısının ve şeklinin gerçekte ne olduğunu ortaya çıkarmayı vaat etti. Aynı yıl Johannes Kepler, gezegen hareketlerinin temel yasalarını tanımladığı Astronomia nova adlı çalışmasını yayınladı.

Ancak Galileo, Ay'ı teleskopla gözlemleyen ve onun çizimini yapan ilk kişi değildi. Thomas Harriot, Galileo'dan birkaç ay önce Ay'ı gözlemledi ve detaylandırdı.[5][6] "Her şey tanıtımla ilgili. Galileo, insanları huzursuz etmekte ve ayrıca öğrendiklerini insanları düşündürecek şekilde iletmek için yaratıcı yazıları kullanmakta son derece iyiydi” diyor Pamela Gay, 2009'da Skepticality ile yaptığı röportajda.[7]

Uluslararası Astronomi Yılı anısına Endonezya Posta İdaresi tarafından basılan blok pul.

Kullanım amacı[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD Başkanı Barack Obama, 2009 Beyaz Saray Astronomi Gecesi sırasında 8" Schmidt-Cassegrain teleskopu aracılığıyla Lyra takımyıldızındaki bir çift yıldızı izliyor.

Vizyon[değiştir | kaynağı değiştir]

IYA2009'un vizyonu, insanların gökyüzü aracılığıyla Evrendeki yerlerini yeniden keşfetmelerine ve böylece kişisel bir merak ve keşif duygusuyla meşgul olmalarına yardımcı olmaktı. IYA2009 faaliyetleri yerel, ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeyde gerçekleştirilmiştir. 2009 için faaliyetler hazırlamak için her ülkede Ulusal Düğümler oluşturuldu. Bu düğümler, profesyonel ve amatör gök bilimciler, bilim merkezleri ve bilim iletişimcileri arasında işbirlikleri kurdu. 100'den fazla ülke ilgilendi ve sonunda 140'tan fazla ülke katıldı. Bu devasa küresel programı koordine etmeye yardımcı olmak ve katılımcı ülkeler için önemli bir kaynak sağlamak amacıyla, İAÜ, kamu, profesyoneller ve medya için ana IYA2009 kaynağı olarak merkezi bir Sekreterlik ve IYA2009 web sitesini kurdu.[8]

Amaçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Belki de tarihin en eski bilimi olan astronomi, çağlar boyunca kültürlerin hepsinde olmasa da çoğunda önemli bir rol oynamıştır. Uluslararası Astronomi Yılı 2009 (IYA2009), astronominin ve topluma ve kültüre katkılarının küresel bir kutlaması olarak tasarlanmıştı, dünya çapında ilgiyi sadece astronomiye değil, genel olarak bilime ve özellikle gençlere yönelik bir ilgi uyandırdı.

IYA2009, Galileo'nun astronomik gözlemler için ilk teleskobu kullanmasını takip eden anıtsal atılımı işaret etti ve astronomiyi, amatör ve profesyonel astronomları, bazı sorulara cevap bulmak için birlikte çalışan uluslararası ve çok kültürlü bir ailede birleştiren barışçıl bir küresel bilimsel çaba olarak tasvir ediyor. insanlığın şimdiye kadar sorduğu en temel sorulardan biri. Yılın amacı, "Keşfedilecek Evren" ana teması altında dünya çapında astronomi ve bilime ilgi uyandırmaktı.

Yerel, bölgesel ve ulusal düzeylerde dönen IYA2009 etkinliklerinin (planetaryumlarda ve halka açık gözlemevlerinde "kaldırım astronomi" etkinlikleri) büyük çoğunluğunu denetlemek için birkaç komite kuruldu. Bu komiteler, profesyonel ve amatör gök bilimciler, bilim merkezleri ve bilim iletişimcileri arasındaki işbirlikleriydi. IAU, etkinliğin küresel ölçekte koordinatörü ve katalizörü olarak hareket ederken, ülkeler tek tek kendi inisiyatiflerini üstleniyor ve kendi ulusal ihtiyaçlarını değerlendiriyordu. IAU'nun planı, amatör astronomlar tarafından organize edilenler de dahil olmak üzere, dünya çapında devam eden sosyal yardım ve eğitim çabalarıyla mümkün olduğu kadar çok sayıda irtibat kurmak ve onları dahil etmekti.

Hedefler[değiştir | kaynağı değiştir]

IYA2009'un ana hedefleri şunlardı:

 1. Bilimsel farkındalığı artırmak;
 2. Yeni bilgi ve gözlem deneyimlerine yaygın erişimi teşvik etmek;
 3. Gelişmekte olan ülkelerde astronomik toplulukları güçlendirmek;
 4. Örgün ve yaygın bilim eğitimini desteklemek ve geliştirmek;
 5. Bilim ve bilim adamlarının modern bir görüntüsünü sağlamak;
 6. Yeni ağları kolaylaştırmak ve mevcut ağları güçlendirmek;
 7. Her düzeyde bilim insanlarının cinsiyet açısından dengeli temsilini geliştirmek ve yeterince temsil edilmeyen azınlıkların bilim ve mühendislik kariyerlerine daha fazla katılımını teşvik etmek;
 8. Kentsel vahalar, milli parklar ve astronomik alanlar gibi yerlerde dünyanın kültürel ve doğal mirası olan karanlık gökyüzünün korunmasını ve korunmasını kolaylaştırmak.

Programın bir parçası olarak, IYA2009, gelişmekte olan dünyadaki daha az köklü kuruluşların daha büyük kuruluşlarla ilişki kurmasına ve katkılarını devasa bir küresel ağ aracılığıyla birbirine bağlamasına yardımcı oldu. Bu girişim aynı zamanda dünya genelinde ekonomik olarak dezavantajlı çocuklara ulaşmayı ve onların dünyayı daha iyi anlamalarını sağlamayı amaçladı.[9]

Sekreterlik[değiştir | kaynağı değiştir]

IAU'nun IYA2009 faaliyetlerinin merkezi merkezi, IYA2009 Sekreterliği idi. Yılın planlaması, yürütülmesi ve değerlendirilmesi sırasındaki faaliyetleri koordine etmek için kurulmuştur. Sekreterlik, Almanya'nın Münih yakınlarındaki Garching kasabasındaki Avrupa Güney Gözlemevi merkezinde bulunuyordu. Sekretarya, IYA2009'un her düzeyde ilerlemesini sağlamak için Ulusal Bağlantı Noktaları, Görev Grupları, Ortaklar ve Örgütsel Ortaklar, medya ve genel halkla sürekli olarak irtibat kuracaktı. Sekreterlik ve web sitesi, tüm katılımcı ülkeler için, ancak özellikle büyük olayları tek başına düzenleyecek ulusal kaynaklara sahip olmayan gelişmekte olan ülkeler için başlıca koordinasyon ve kaynak merkezleriydi.

Mihenk taşı projeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Astronomi Yılı 2009, on bir Köşe Taşı projesi tarafından desteklendi. Bunlar, belirli temalara odaklanan küresel faaliyet programlarıdır ve İYA2009'un ana hedeflerine ulaşmasına yardımcı olan projelerden bazılarıdır; ister astronomide kadınların desteklenmesi ve terfisi olsun, ister dünya çapındaki karanlık gökyüzü alanlarının korunması, ister Evrenin işleyişini milyonlara eğitmek ve açıklamak olsun, on bir Köşe Taşı, IYA2009'un başarısındaki kilit unsurlardı.

100 Saat Astronomi[değiştir | kaynağı değiştir]

100 Hours of Astronomy (100HA),[10] 2-5 Nisan 2009 tarihlerinde düzenlenen ve 2009 Uluslararası Astronomi Yılı'nın programlanmış küresel etkinliklerinin bir parçası olan dünya çapında bir astronomi etkinliğidir. 100HA'nın ana hedefi, Galileo'nun 400 yıl önce ilk kez yaptığı gibi, dünya çapında mümkün olduğunca çok insanın teleskopla bakmasını sağlamaktı. Etkinlikte özel web yayınları, öğrenci ve öğretmen etkinlikleri, bilim merkezleri, planetaryumlar ve bilim müzelerindeki etkinliklerin bir takvimi ve 24 saat boyunca kaldırım astronomisi yer aldı ve bu da mümkün olduğu kadar çok kişiye halka açık gözlem seansları yapma fırsatı verdi.

Galileoskop[değiştir | kaynağı değiştir]

Galileoscope,[11] 2-5 Nisan 2009 tarihlerinde düzenlenen, programın dünya çapında mümkün olduğunca çok sayıda insanla pratik astronomik gözlemlerle ilgili kişisel bir deneyimi paylaşmak olduğu dünya çapında bir astronomi etkinliğiydi. Milyonlarca kişi tarafından dağıtılabilen basit, erişilebilir, montajı kolay ve kullanımı kolay bir teleskop geliştirmek için ABD IYA2009 Ulusal Düğümü ile işbirliği yapıyordu. Teoride, bir IYA2009 etkinliğine katılan her katılımcı, Galileo'nunkine benzer bir aletle gözlem yapmalarını sağlayan bu küçük teleskoplardan birini eve götürebilmelidir.

Kozmik günlük[değiştir | kaynağı değiştir]

Kozmik Günlüğü,[12][13] 2-5 Nisan tarihlerinde gerçekleşen dünya çapında bir astronomi etkinliği, astronomi bilimi hakkında değil, bir astronom olmanın nasıl bir şey olduğu hakkındaydı. Profesyoneller, yaşamları, aileleri, arkadaşları, hobileri ve ilgi alanlarının yanı sıra çalışmaları, en son araştırma bulguları ve karşılaştıkları zorluklar hakkında metinler ve resimler halinde blog yazacaktı. Blogcular, dünyanın her yerinden çalışan gök bilimcilerin canlı bir kesitini temsil ediyordu. Beş kıtadan birçok farklı dilde yazdılar. Ayrıca uzmanlık alanları hakkında web sitesinde vurgulanan "açıklamalar" başlıklı makaleler de yazmışlardır. NASA, ESA ve ESO'nun hepsinin Kozmik Günlüğü Köşe Taşı'nın bir parçası olarak alt blogları vardı.

Evrene Açılan Portal[değiştir | kaynağı değiştir]

Evrene Açılan Portal (PTTU),[14] çevrimiçi astronomi içerikleri için küresel, tek noktadan bir portal sağlamak ve bir dizin, toplayıcı ve bir sosyal ağ sitesi olarak hizmet vermek üzere 2-5 Nisan 2009 tarihlerinde düzenlenen dünya çapında bir astronomi etkinliğiydi. astronomi içerik sağlayıcıları, sıradan insanlar, basın, eğitimciler, karar vericiler ve bilim adamları için. PTTU, haber, görüntü, olay ve video toplamaya yer verecekti; kapsamlı bir gözlemevleri, tesisler, astronomi dernekleri, amatör astronomi toplulukları, uzay sanatçıları, bilim iletişimi üniversiteleri; ve astronomi multimedya topluluğu içinde etkileşimi teşvik etmek için farklı hizmetlerin popülerliğe göre sıralanması gibi Web 2.0 işbirliği araçları. Ek olarak, mevcut "canlı verilerden" yararlanmak için bir dizi "widget" (küçük uygulamalar) geliştirilecekti. Modern teknoloji ve meta verilerin standardizasyonu, bu tür bilgilerin tüm tedarikçilerini tek, yarı otomatik olarak güncellenen bir portal ile birbirine bağlamayı mümkün kıldı.

O bir Astronom[değiştir | kaynağı değiştir]

Cinsiyet eşitliğinin teşvik edilmesi ve kadınların güçlendirilmesi, Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedeflerinden biridir. She Is an Astronomer,[15] 2-5 Nisan 2009 tarihlerinde, astronomide (ve genel olarak bilimde) toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik etmek, cinsiyet dengesi ve bunlarla ilgili bilgi ve bağlantıların bulunduğu bir web platformu sağlayarak önyargı sorunlarıyla mücadele etmek için düzenlenen dünya çapında bir astronomi etkinliğiydi. kaynaklar toplanır. Projenin amacı, kadın profesyonel ve amatör astronomlara, öğrencilere ve bilimde cinsiyet eşitliği sorunuyla ilgilenenlere tarafsız, bilgilendirici ve erişilebilir bilgiler sağlamaktı. Bu bilgilerin sağlanması, genç kızların astronomi alanında eğitim görme ve kariyer yapma konusundaki ilgisini artırmaya yardımcı olmayı amaçlamıştır. Projenin bir diğer amacı da, coğrafi konumdan bağımsız olarak insanların konuyu okuyabileceği, soru sorabileceği ve cevaplar bulabileceği, İnternet tabanlı, kullanımı kolay bir forum ve veritabanı oluşturmak ve sürdürmekti. Gözlem saatleri ve aile görevleri gibi astronomi sektörüne özgü sorunları tartışma seçeneği de vardı.

Karanlık Gökyüzü Farkındalığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dark Skies Awareness,[16] 2-5 Nisan 2009 tarihleri arasında gerçekleşen dünya çapında bir astronomi etkinliğiydi. IAU, ABD Ulusal Optik Astronomi Gözlemevi (NOAO), Uluslararası Karanlık Gökyüzü Derneği (IDA), Yıldız Işığı Girişimi ve diğer ulusal ve uluslararası ortaklarla karanlık gökyüzü ve çevre eğitiminde çeşitli ilgili konularda işbirliği yaptı. Yerel ışık kirliliği seviyelerini ölçmek için üç ana vatandaş-bilim insanı programına odaklanıldı. Bu programlar "yıldız avı" veya "yıldız sayımı" şeklini alacak ve insanlara gece gökyüzünün ilk elden gözlemleri yoluyla ışık kirliliği hakkında yüksek farkındalık kazanmaları için eğlenceli ve doğrudan bir yol sağlayacaktı. Üç program birlikte, 2009 Uluslararası Astronomi Yılı'nın tamamını, yani GLOBE at Night (Mart ayında), Great World Wide Star Count (Ekim ayında) ve Kaç Yıldız (Ocak, Şubat, Nisan-Eylül, Kasım ve Aralık).

UNESCO ve IAU, UNESCO'nun tematik girişimi olan Astronomi ve Dünya Mirası[17] kapsamında, yine 2-5 Nisan 2009 tarihlerinde düzenlenen dünya çapında bir astronomi etkinliği olarak bir araştırma ve eğitim işbirliğini uygulamak için birlikte çalışıyorlardı. Temel amaç, astronomi ile bağlantılı varlıkların kültürel ve bilimsel değerlerini kabul etmeyi amaçlayan araştırmalar temelinde bilim ve kültür arasında bir bağlantı kurmaktı. Bu program, dünyanın dört bir yanında bulunan astronomi ile ilgili özellikleri tanımlama, hafızalarını koruma ve aşamalı bozulmadan kurtarma fırsatı sunar. Bu etkinliği uygulamak ve bilimdeki önemli başarıları kutlayan sitelerin aday gösterilmesi yoluyla astronomik bilginin tanınmasını teşvik etmek için uluslararası toplumun desteğine ihtiyaç vardır.

Galileo Öğretmen Yetiştirme Programı[değiştir | kaynağı değiştir]

Galileo Öğretmen Yetiştirme Programı (GTTP): 2009 Uluslararası Astronomi Yılı, dünya çapında sınıflarda fen öğretimini geliştirmek için bir araç olarak örgün eğitim camiasını astronomik keşif heyecanına dahil etme fırsatı sağladı. Öğretmenlerin etkili astronomi iletişiminde eğitilmesine yardımcı olmak ve IAU 2009 mirasını sürdürmek için Ulusal Düğümler ve Küresel Uygulamalı Evren projesi, ABD Ulusal Optik Astronomi Gözlemevi ve Astronomi Topluluğu gibi alandaki liderlerle işbirliği içinde of the Pacific – Galileo Öğretmen Eğitim Programını (GTTP) geliştirerek öğretmenleri güçlendirmek için benzersiz bir küresel çabaya girişti.[18]

GTTP hedefi, 2012 yılına kadar dünya çapında bir sertifikalı "Galileo Elçileri" ağı oluşturmaktı. Bu Elçiler, astronomi eğitim araçlarının ve kaynaklarının etkin kullanımı ve sınıf fen müfredatına aktarılması konusunda "Galileo Usta Öğretmenleri" yetiştirecekti. Galileo Öğretmenleri, diğer öğretmenleri bu metodolojiler konusunda eğitmek için donatılacak ve her yerdeki sınıflarda IYA2009'da başlatılan çalışmadan yararlanılacaktı. Atölye çalışmaları, çevrimiçi eğitim araçları ve temel eğitim kitleri aracılığıyla, bu program tarafından geliştirilen ürün ve teknikler, kendi kaynakları az olan yerlere ve ayrıca robotik optik ve radyo erişiminden yararlanabilecek bilgisayar bağlantılı alanlara ulaşmak için uyarlanabilir. teleskoplar, web kameraları, astronomi çalışmaları, disiplinler arası kaynaklar, görüntü işleme ve dijital evrenler (web ve masaüstü planetaryumları). GTTP ortakları arasında Global Hands-On Universe projesi liderdi.

Evren Farkındalığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Evren Farkındalığı (UNAWE),[19] 2-5 Nisan 2009 tarihleri arasında, ayrıcalıklı olmayan ortamlardaki çok küçük çocukları Evrenin ölçeği ve güzelliğiyle tanıştırmak için uluslararası bir program olarak düzenlenen dünya çapında bir astronomi etkinliğiydi. Evren Farkındalığı, çocukların zihinlerini genişletmek, bilime olan meraklarını uyandırmak ve küresel vatandaşlığı ve hoşgörüyü teşvik etmek amacıyla modern astronominin çok kültürlü kökenlerine dikkat çekti. UNAWE, gökyüzünü ve çocukların gökyüzüne olan doğal hayranlığını ortak payda olarak kullanarak, onların Evrendeki yeri ve Dünya'daki yeri hakkında uluslararası bir farkındalık yaratmaktı.

Dünyadan Evrene[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyadan Evrene Film Posteri[20]

Köşetaşı projesi Dünyadan Evrene (FETTU)[21] Haziran 2008'de başlayan ve 2011'e kadar devam eden dünya çapında bir halk bilimi etkinliğidir. Bu proje, astronomi görüntülerini ve bilimlerini, geleneksel olmayan gayri resmi öğrenme mekanlarında daha geniş bir kitleye ulaştırmak için çaba sarf etti. Bu astronomi sergilerinin halka açık parklara, metro istasyonlarına, sanat merkezlerine, hastanelere, alışveriş merkezlerine ve diğer erişilebilir yerlere yerleştirilmesinde, normalde astronomiyi veya genel olarak bilimi görmezden gelebilecek hatta sevmeyen kişilerin meşgul olacağı umulmaktadır.

Astronomiyi Küresel Olarak Geliştirmek[değiştir | kaynağı değiştir]

Küresel Olarak Astronomi Gelişiyor,[22] 2-5 Nisan 2009 tarihleri arasında, astronominin üç temel alanda geliştirilmesi gerektiğini kabul eden bir Köşe Taşı projesi olarak düzenlenen dünya çapında bir astronomi etkinliğiydi: profesyonel olarak (üniversiteler ve araştırma); halka açık (iletişim, medya ve amatör gruplar) ve eğitimsel olarak (okullar ve yaygın eğitim yapıları). Odak noktası, halihazırda güçlü astronomik topluluklara sahip olmayan bölgelere odaklanmaktı. Uygulama, bu üç kilit alanın her birinde eğitim, geliştirme ve ağ oluşturmaya odaklanacaktı.

Bu Köşe Taşı, dünya çapında astronominin gelişimi üzerinde çalışan bölgesel yapıların ve ağların kurulmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmak için IYA2009'un ivmesini kullanıyordu. Bu ağlar, IAU'nun ve diğer programların mevcut ve gelecekteki kalkınma çalışmalarını desteklemek ve ayrıca gelişmekte olan bölgelerin IYA2009'dan ve diğer Cornerstone projelerinin çalışmalarından faydalanmasını sağlamaktı. Aynı zamanda astronominin gelişmeye katkısı sorununu da ele almaktı.

Galile Geceleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Galilean Geceleri,[23] dünya çapında hem amatör hem de profesyonel astronomları dahil etmek, teleskoplarını sokaklara çıkarmak ve Galileo'nun 400 yıl önce yaptığı gibi onları işaret etmek için 2-5 Nisan 2009'da düzenlenen dünya çapında bir astronomi etkinliğiydi. İlgi kaynakları Jüpiter ve uyduları, Güneş, Ay'ımız ve diğer birçok gök harikasıydı. Etkinliğin 22-24 Ekim 2009'da gerçekleşmesi planlanıyordu. Gök bilimciler, mümkün olduğu kadar çok insanı gezegen komşularına bir teleskopla bakmaya teşvik ederek uzay hakkındaki bilgilerini ve heveslerini paylaşacaklardı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Uluslararası Astronomi Yılı hatıra parası
 • Uluslararası Astronomi Yılı hatıra pulları
 • Uluslararası Astronomi Birliği (IAU)
 • Teleskobun tarihi
 • 365 Gün Astronomi
 • Teleskopun 400 Yılı (belgesel)
 • Galileoskop
 • Küresel Uygulamalı Evren
 • Ulusal Astronomi Haftası (NAW)
 • StarBarış Projesi
 • Geceleri Dünya (TWAN)
 • Dünya Fizik Yılı 2005
 • Beyaz Saray Astronomi Gecesi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Johannes Kepler: His Life, His Laws and Times". NASA: Kepler Mission. 27 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2015. 
 2. ^ "2009 to be International Year of Astronomy, UN declares". CBC News. 21 Aralık 2007. 24 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2009. 
 3. ^ "International Year of Astronomy 2009". Sky & Telescope. 1 Ocak 2009. 2 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2009. 
 4. ^ "Looking Through Galileo's Eyes". ScienceDaily. 8 Ocak 2009. 13 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2009. 
 5. ^ "Harriot Moon". Skepticality. 23 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2015. 
 6. ^ "Celebrating Thomas Harriot, the world's first telescopic astronomer". Royal Astronomical Society. 12 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2015. 
 7. ^ "International Year of Astronomy". Skepticality. 8 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2015. 
 8. ^ "About IYA2009". IAU/IYA2009. 1 Ocak 2009. 14 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2009. 
 9. ^ "IYA2009 Goals & Objectives". IAU/IYA2009. 1 Ocak 2009. 21 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2009. 
 10. ^ "Global Cornerstone projects – 100 Hours of Astronomy". IAU/IYA2009. 1 Ocak 2009. 21 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2009. 
 11. ^ "Global Cornerstone projects – Galileoscope". IAU/IYA2009. 1 Ocak 2009. 17 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2009. 
 12. ^ "Global Cornerstone projects – Cosmic Diary". IAU/IYA2009. 1 Ocak 2009. 18 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2009. 
 13. ^ "Cosmic Diary". Welcome to Cosmic Diary. 5 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2015. 
 14. ^ "Global Cornerstone projects – Portal to the Universe". IAU/IYA2009. 1 Ocak 2009. 21 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2009. 
 15. ^ "Global Cornerstone projects – She is an astronomer". IAU/IYA2009. 1 Ocak 2009. 21 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2009. 
 16. ^ "Global Cornerstone projects – Dark Skies Awareness". IAU/IYA2009. 1 Ocak 2009. 12 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2009. 
 17. ^ "Global Cornerstone projects – Astronomy and World Heritage". IAU/IYA2009. 1 Ocak 2009. 21 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2009. 
 18. ^ "Global Cornerstone projects – Galileo Teacher Training Program". 21 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 19. ^ "Global Cornerstone projects – Universe Awareness". IAU/IYA2009. 1 Ocak 2009. 21 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2009. 
 20. ^ "First Free Downloadable Planetarium Show". 12 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2015. 
 21. ^ "Global Cornerstone projects – From Earth to the Universe". IAU/IYA2009. 1 Ocak 2009. 29 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2009. 
 22. ^ "Global Cornerstone projects – Developing Astronomy Globally". IAU/IYA2009. 1 Ocak 2009. 21 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2009. 
 23. ^ "Global Cornerstone projects – Galilean Nights". IAU/IYA2009. 1 Ocak 2009. 2 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]