Uluslararası İşletme Okulları Birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Uluslararası İşletme Okulları Birliği (Orijinal adı: The Global Alliance in Management Education, CEMS), Dünya'nın önde gelen işletme okulları ve üniversiteleri ile çokuluslu şirketler ve sivil toplum kuruluşlarının bir ortak çalışmasıdır. CEMS Küresel Topluluğu dünyanın dört bir yanından 4 sosyal ortak ve 70'ten fazla kurumsal ortağı ile 5 kıtada 29 akademik kuruma sahiptir.[1] CEMS, üye okullarında CEMS MIM diploması verir, CEMS Mezunlar Derneği'ni (CAA) destekler ve üyeleri arasında genel işbirliğine olanak sağlar.

CEMS MIM 2005'te kurulduğundan beri Financial Times Uluslararası İşletme Uzmanlığı Listesinde devamlı olarak ilk 10'da yer almaktadır.[2]

CEMS MIM[değiştir | kaynağı değiştir]

CEMS Uluslararası İşletme Uzmanlığı (CEMS MIM) CEMS işletme okulları ve üniversiteleri tarafından üye kurumlardan seçilen bir grup öğrenciye verilen bir yıllık bir yüksek lisans programıdır. Köln Üniversitesi, HEC Paris, ESADE ve Università Bocconi'nin kurucu üyelerince 1988'de kurulan CEMS MIM ilk uluslararası yüksek lisans programı olmuştur.[3] CEMS'in amacı küresel bağlamda girişimlerin geliştirilmesi ve yönlendirilmesinde öncü bir rol oynamak isteyen öğrencilere eğitim ve araştırma imkanları sunarak İşletmenin Biriminin Master programlarında bir ön-deneyim mükemmelliği ile küresel standardı oluşturmaktır. Bu bireyler şu konularda liderlik gösterirler:

 • yüksek akademik standartlar ve mesleki beceriler
 • hızlı değişen bir ortamda etkin şekilde verimli olma becerisi
 • farklı kültürler, değerler ve davranışlar ile empati kurabilme
 • toplum içinde sorumluluk alma isteği

CEMS MIM bir ana dönem (ana üniversitede genellikle standart derecenin bir parçası) ve ardından yurtdışında bir CEMS üye okulunda yapılan ikinci dönemden oluşur. Kişinin ana derecesini tamamlamasına ek olarak, CEMS'ten mezun olmak bir iş projesini başarılı bir şekilde tamamlamak, yetkinlik seminerleri, uluslararası bir staj ve 2 yabancı dil sınavı gerektirir. CEMS MIM yüksek kaliteli bir akademik derece olmakla birlikte, eşsiz karakteri pratik iş becerileri, dil yeterliliği ve uluslararası deneyime verdiği ekstra önemde saklıdır.

Her CEMS akademik üyesi, CEMS MIM öğrencisi alımı için kısıtlı kontenjana sahiptir, bu nedenle, seçim süreci zorludur ve birçok durumda, okullar seçim süreci için yüksek bir not ortalaması ve dil becerisi sertifikası gibi ön koşullar arayabilir.

Seçim süreci akademik üyeler arasında bazı farklılıklar gösterebilir, fakat genelde CEMS MIM'e başvurmadan önce üye bir üniversitede İşletme Master'ı için kayıtlı olma veya seçilme şartı aranır. Tüm CEMS mezunları hem temel kurumlarından hem de CEMS'den diploma alırlar, böylece CEMS MIM genellikle "çift diploma" olarak bilinir.

Sıralama[değiştir | kaynağı değiştir]

CEMS MIM 2005'te kurulduğundan beri Financial Times Uluslararası İşletme Uzmanlığı Listesinde devamlı olarak ilk 10'da yer almaktadır.[2]

2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005
Financial Times Ranking16 Ekim 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 4 5 7 3 2 2 1 3 2 2 3

CEMS Akademik üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

CEMS Uluslararası İşletme Master’ı (CEMS MIM) sunan okullar.[4]

ülke üniversite
 Avustralya The University of Sydney Business School
 Avusturya WU (Vienna University of Economics & Business)
 Belçika Louvain School of Management
 Brezilya Escola de Administração de Empresas de São Paulo-FGV
 Kanada Ivey Business School
 Şili Universidad Adolfo Ibáñez
 Çin Tsinghua University School of Economics and Management
 Çek Cumhuriyeti University of Economics, Prague
 Danimarka Copenhagen Business School
 Finlandiya Aalto University School of Business
 Fransa HEC Paris
 Almanya Köln Üniversitesi
 Hong Kong HKUST Business School
 Macaristan Corvinus University of Budapest
 Hindistan Indian Institute of Management Calcutta
 İrlanda UCD Michael Smurfit Graduate Business School
 İtalya Università Bocconi
 Japonya Keio University
 Hollanda Rotterdam School of Management, Erasmus University
 Norveç Norwegian School of Economics
 Polonya Warsaw School of Economics
 Portekiz Nova School of Business and Economics
 Rusya Graduate School of Management, St. Petersburg University
 Singapur National University of Singapore
 İspanya ESADE Business School
 İsveç Stockholm School of Economics
  İsviçre University of St.Gallen
 Türkiye Koç University Graduate School of Business
 Birleşik Krallık The London School of Economics and Political Science

CEMS Kurumsal Ortakları[değiştir | kaynağı değiştir]

CEMS şu anda yıllık bazda mali olarak ve insan kaynaklarıyla katkıda bulunan ve müfredatın kendisine veri sağlayan 70’ten fazla kurumsal partnere sahiptir. Bu da, yetkinlik kursları açtıkları, ders verdikleri ve CEMS öğrencilerini problem çözebilecekleri veya çeşitli kamusal uygulamaları tecrübe edebilecekleri şirket aktivitelerine davet ettikleri anlamına gelir. Öğrenciler gerçekten yaşanan sorunlar ve çözüm yaklaşımları hakkında fikirler edinirken bu bağlantılar öğrencilere şirket ortamını tanıtmak adına oldukça faydalıdır.[5]

CEMS Sosyal Ortakları[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk CEMS Sosyal Ortakları organizasyona 2010 yılının Aralık ayında katılmıştır. Bunlar Kurumsal Ortaklara benzer şekilde topluluğa katkı sağlayan ve kâr amacı gütmeyen sivil toplum örgütlerinin ilkleridir (öğrencilerin seçimi ve kabulü, yönetim, müfredat teslimi, staj ve istihdam olanağı sağlama). Bu yeni girişim, CEMS’in içindeki önemli sürdürülebilirliğinin bir parçasıdır. Aynı amaçlarla, CEMS, Sorumlu İşletme Eğitimi İlkeleri (PRME) beyanını imzalamıştır.[6]

CEMS Mezunlar Derneği (CAA)[değiştir | kaynağı değiştir]

CEMS Mezunlar Derneği (CAA), CEMS mezunlarının çoklu kültürel bir deneyimle yollarında ilerlemelerine olanak tanır. 1993'te CEMS mezunları tarafından kurulan dernek, CEMS mezunlarının dünya çapındaki uluslararası ağıdır. Bugüne dek 10,000'e yakın CEMS öğrencisi CEMS mezunu olmuştur.[7]

CEMS Mezunlar Derneği, Mezunlar Kurulu tarafından yönetilir ve birçok ülkede CEMS mezunlarından oluşan Yerel Komitelerce temsil edilir. Yerel Komiteler, CEMS mezunlarıyla iletişimde olmak ve mesleki ve sosyal aktiviteler düzenlemekle sorumludur. Düzenli bir şekilde Derneğin aktiviteleri ve gelişimini tartışmak için buluşurlar. Mezunlar Kurulu; Mezunlar Derneği Başkanı, CEMS Yönetici Müdürü, CEMS Öğrenci Kurulu Temsilcisi, CEMS üye okulları temsilcisi, 3 Yerel Komite temsilcileri, 2 kıdemli mezun ve 2 yeni mezundan oluşur.

Mezunlar Kurulu'nun görevi CEMS mezunlar topluluğunu CEMS Mezunlar Derneğinin hedeflerini yansıtan girişimler sunarak ve geliştirerek desteklemek ve Mezun üyelere kariyer ve kişisel gelişim fırsatları sunmaktır. Mezunlar Kurulu ayrıca, CEMS Yönetim Kurulunda mezun görüşlerini temsil eder ve CEMS birliğinin gelişimini destekler. Ek olarak, CEMS Mezunlar Derneği, Mezunların işletme eğitimi, iş ve küresel yönetimle toplumu pozitif etkilemelerini teşvik eder.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2015. 
 2. ^ a b "http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/masters-in-management-2015". 17 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2015.  |başlık= dış bağlantı (yardım)
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2015. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2015. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2015. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2015. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2015.