Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
FISU Amblemi

Fédération internationale du sport universitaire (FISU); Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu, 1949 yılında kurulmuş olan Uluslararası bir spor organizasyonudur.

FISU’nun esas sorumluluğu, Yaz ve Kış Dünya Üniversite Oyunlarının (Universiade) ve Dünya Üniversite Şampiyonalarının denetimidir. Kısa adı FISU olan Uluslararası Üniversiteler Spor Federasyonu (Fédération Internationale du Sport Universitiare), olimpiyatlardan sonra dünyanın ikinci büyük spor organizasyonudur.

FISU, Ulusal Üniversite Sporları Federasyonlarının 134 üyesinin temsil edildiği bir Genel Meclisten oluşur. Genel Meclis FISU’nun ana idari organı olup, FISU etkinliklerinin düzgün yürütülmesi için gerekli tüm kararları alan İcra Kurulunu dört yıllık bir süre için seçer. (2003'te seçim yapıldı). On daimi komisyon, uzman oldukları alanlarda, görevini kolaylaştırmak amacı ile İcra Kuruluna danışmanlık yaparlar.

FISU Amblemi[değiştir | kaynağı değiştir]

FISU amblemindeki U harfi Üniversite kelimesini, altında yer alan değişik renkteki yıldızlar ise beş kıtayı temsil etmektedir.

FISU Konferansları[değiştir | kaynağı değiştir]

FISU konferansları; spor faaliyetlerinin sosyolojik ve bilimsel araştırmalarla tamamlayıcı olması amacıyla üniversite oyunları ile aynı zamanda yapılmaktadır. Spor ve üniversite ruhunu bir araya getirmek amacıyla gerçekleştirilen konferanslar, "Üniversite Sporlarını İrdeleme Konferansı" olarak da adlandırılmaktadır. Konferanslarda spor ve beden eğitimine ilişkin konular tartışılmaktadır.

FISU Forum[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite oyunlarının düzenlenmediği yıllarda, üniversite görevlileri ve öğrencilerini bir araya getirmek amacıyla kültür ve spor konularının görüşüldüğü seminerler düzenlenmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]