Ulises Heureaux

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ulises Heureaux

Ulises Heureaux (d. 21 Ekim 1845, Puerto Plata - ö . 26 Temmuz 1899, Moca, Dominik Cumhuriyeti), 1882-89 arasında üç kez görev yapmış Dominik Cumhuriyeti'nin Haiti kökenli zenci devlet başkanı ve diktatörü.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Metodist bir misyonda sınırlı bir öğrenim gördü. 1860'ların başlarında İspanya'ya karşı bir ayaklanmaya katıldı ve askeri başarılarıyla kendini gösterdi. Bağımsızlığın ve ülke içi karışıkların ardından 1882'de devlet başkanı oldu ve eski önderi Gregorio Luperón'u sürgüne gönderdi. 1884 ve 1886'da kendine bağlı kişileri başkan seçtirerek yönetim üzerindeki etkisini sürdürdü. 1887'de yeniden seçilmeyi engelleyen anayasa hükmünü kaldırarak kesintisiz bir başkanlık dönemini başlattı.

Bütün muhaliflerini idam ettirerek ülkede düzeni sağladı. Bu göreli istikrar ortamından yararlanarak tarım ve ticaretin, özellikle de ülkenin başlıca ihracat kaynağı durumuna gelen şekerkamışı üretiminin gelişmesine önayak oldu. Dominik için kredi sağlayan, demiryolları inşa eden ve gümrük vergilerinin toplanmasını üstlenen New York San Domingo Kalkınma Kumpanyası'na büyük ödünler vermesi ülkeyi iflasa sürükledi.

Ülkeyi terör ve yolsuzluklarla yönettiyse de, ülkenin modernleşmesi onun zamanında başlamıştır. Bununla birlikte, izlediği politikalarla ülke ekonomisinin ABD denetimine girmesine yol açmış ve öldürülmesini izleyen mali kargaşa ABD müdahalesine zemin hazırlamıştır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Fernando Arturo de Merino
Dominik Cumhuriyeti Başkanı
1882 - 1884
Sonra gelen:
Francesco Gregorio Billini
Önce gelen:
Alejandro Woss y Gil
Dominik Cumhuriyeti Başkanı
1887 - 1889
Sonra gelen:
Manuel María Gautier
Önce gelen:
Manuel María Gautier
Dominik Cumhuriyeti Başkanı
1889 - 1889
Sonra gelen:
Juan Wanceslao Figuereo