Ukbe bin Nafi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kayravan Camii ve mezarlığı, Tunus.

Ukbe bin Nafi, (Arapça: عقبة بن نافع) tam adı Ukbe bin Nafi bin Abdülkays el-Kureşi el-Fıhri, Hicret'in birinci yüzyılında yaşamış ve İslamı yaymak amacıyla Kuzey Afrika'ya seferler düzenlemiş Arap komutan.

Büyük bir olasılıkla 630'a doğru doğdu. Anne tarafından Mısır fatihi olarak tanınan Amr bin As'ın yeğeniydi. Amr bin As'ın ölümünden (664) kısa bir süre önce onu İfrikiye (Kuzey Afrika) başkomutanlığına atadı. Yaptığı seferlerde, 670'te Tunus'u fethetti ve kurulan Kayrevan'ı üs olarak kullandı. İfrikiye'nin kıyı kentlerinde yaşayan Bizanslılara ve Berberilere karşı savaştı; Berberiler'in Müslümanlığı benimsemesini sağladı. 675'te Mısır valisi tarafından görevden alındıysa da I. Yezid'in halife olmasından sonra[1], 682'de yeniden Kuzey Afrika'ya gönderildi.

Bir yıl içinde Magrip'te Zab ve Tihert'i alarak Tanca'ya kadar ulaşarak Orta Magrip'e boyun eğdirdi. Atlas Okyanusu’na dayandığında tarihî sözünü söyler: Ya Rabbi! Eğer önüme çıkan şu deniz olmasaydı, senin yolunda cihad ederek daha ileri giderdim! [1]

Yukarı Atlas ve Sus (Suse) Berberileri üzerine yaptığı sefer sonucunda Safi bölgesine kadar ilerledi. Hemen hemen tüm Berberiler'i kazanarak onların müslümanlığı benimsemesini sağladı. Ama ele geçirdiği yerlerde tutunamayınca geri çekilmeye başladı. Kayrevan'a dönüşünde, Tubna yakınlarında üç yüz yoldaşıyla birlikte kuşatılarak öldürüldü.

Mezarı, bugün Biskra'nın (Cezayir) güneyindeki Sidi Ukba kasabasındadır. Ukbe bin Nafi'nin 670'te yaptırdığı Kayrevan Camisi Magrip'teki en eski camidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Özkuyumcu, Nadir (2007) Mısır ve Kuzey Afrikanın Müslümanlar Tarafından Fethi, Manisa:Turizm ve Kültür Bakanlığı, ISBN 978-975-17-3326-9 Websitesi (Erişme:31.8.2009) say.154-160