Uhud Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Uhud Savaşı sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Uhud Savaşı
Battle of Auhad.png
İslam ordusunun arkadan kuşatılması
Tarih 23 Mart[kaynak belirtilmeli] 625
Bölge Medine'nin 8 km kuzeyi, Uhud Dağı - Arap Yarımadası
Sebep Kureyşli gayrimüslimlerin Bedir Savaş'ında yenilmeleri
Sonuç Kureyş Zaferi
Taraflar
Müslümanlar (Medine) Kureyşliler (Mekke)
Komutanlar
Muhammed
Hamza bin Abdülmüttalib 
Ebu Süfyan
Halid bin Velid
Güçler
700 piyade,
50 okçu
4 süvari[1]
3,000 piyade,
200 süvari[1]
Kayıplar
73 [1] 44-45 [1]

Uhud Savaşı, (Arapça:غزوة أحد ), Mart 23[kaynak belirtilmeli] 625 (3 Şevval 3 HS Hicrî takvimde) Uhud Dağı'nda yapıldı. Şu anki Arabistan'ın kuzeybatısında Medine'deki Müslümanlar ile Mekkeli Ebu Süfyan'ın ordusu arasında yapıldı. Savaşın en önemli sonuçlarından biri Hamza'nın şehit edilmesidir.

Mekke Orduları 11 Mart 625'de Mekke'den Medine'ye yürümeye başladı. Bu saldırı Mekkeliler tarafından Bedir Muharebesi'ndeki kayıplarının öcünü almak ve Müslümanların yükselen gücünü kırmak için yapıldı. Müslümanlar muharebe için hazırlıklıydı ve bir süre sonra iki ordu Uhud'un bayırlarında ve düzlüklerinde karşılaştı.

Muhammed, iki ordunun karşılaştığı Uhud Dağı’ndaki dar bir geçidin iki tarafına okçularını yerleştirdi. Mekkeliler'in Uhud Dağı'nın etrafından dolaşarak Müslümanlara saldırma ihtimalini önlemek istiyordu. Okçularına, “Haber verilmeden yerinizi terk etmeyiniz.” emrini verdi. İki tarafın kuvvetleri Uhud Dağı eteklerinde karşılaştı. Müslümanların etkili taarruzlarıyla Mekke ordusu geri çekilmeye başladı. Bunu gören okçular, muharebenin kazanıldığını sanarak yerlerini terk etti ve Mekkelilerin bıraktıkları ganimetleri yağmalamaya başladı. Bundan yararlanan Halid bin Velid, komutasındaki kuvvetlerle okçuların terk ettiği geçitten Müslümanlara saldırdı. Bu saldırı sonucu İslam ordusu güç kaybetti ve geri çekildi. Mekke ordusu da kesin bir üstünlük elde edemeyip geri döndü.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d Hamidullah, Muhammad (1962). Hz. Peygamberin Savaşları. YeniŞafak. ISBN 975-473-284-1 s.12-13.