UK Music Hall of Fame

Vikipedi, özgür ansiklopedi

UK Music Hall of Fame hangi milliyetten olursa olsun hayatı boyunca Birleşik Krallık müziğine katkı yapan sanatçıları onurlandırmak için yapılan bir ödül töreni. Ödüllerin verilmesine 2004 yılında, son beş (1950-60, 1960-70 vb.) on yıldan ikişer kişi olmak üzere, beş kurucu üye ve kamuoyu oylaması sonucu seçilen beş üye ile başlandı. İlerleyen yıllarda ise gazeteciler ve müzik dünyasından kişilerden oluşan 60 kişilik bir kurul, organizasyona katılacak kişi ve grupları belirledi. Son olarak 2006 yılında yapılan tören, o tarihten beri düzenlenmemektedir.

2004 katılımcıları[değiştir | kaynağı değiştir]

1950'lerden 1990'lara kadar olan on yıllık her dönemden birer kişi olmak üzere 5 kurucu üye:

Bu isimlere ek olarak kamuoyundan yine her on yıllık dönem için birer olmak üzere 10 adaydan toplam 5 kişi seçmeleri istendi. 2004 yılında oylama sonucu seçilen bu beş üye:

Adayların tamamının listesi:

Island Records'un kurucusu Chris Blackwell onur üyesi olarak ödüllendirilmiştir.

2005 katılımcıları[değiştir | kaynağı değiştir]

2005 yılı katılımcıları müzik endüstrisi içinden gelen 60 kişilik bir ekip tarafından belirlenmişti. Bu isimler:

Daha sonra DJ John Peel de onur üyesi olarak belirlendi. (Blur'dan Damon Albarn tarafından önerildi)

Program Birleşik Krallık televizyonlarında yayınlandı. Daha sonra ise ABD'de VH1 kanalında, Joy Division/New Order bölümü olmadan yayınlandı. Tam versiyonu ilerleyen dönemlerde VH1 Classic kanalında gösterildi.

2006 katılımcıları[değiştir | kaynağı değiştir]

2006 katılımcıları:

Sir George Martin'e onursal üyelik ödülü verildi (İngiliz eski Maliye bakanı ve eski Başbakan Gordon Brown tarafından önerildi). Törende Johnny Borrell, Corinne Bailey Rae, Jose Gonzalez, Roger Taylor ve London Community Gospel Choir'in yardımlarıyla Golden Slumbers / Carry That Weight / The End adlı üç Beatles şarkısının bir düzenlemesini sundu. Sandstone Veterans adıyla bir grubu da bulunan ve George Martin'le aynı yayımcı ile çalışan Dean Tidey de bu ekibe katılmıştı.

Ödül töreninde görülen diğer isimler Patti LaBelle (You Don't Have to Say You Love Me'i seslendirdi), Nona Hendryx, Tony Iommi (Black Sabbath), Wolfmother (Communication Breakdown'ı seslendirdi), Jimmy Page (Led Zeppelin), Giles Martin, Dermot O'Leary (sunucu), ve Paul Gambaccini'ydi.

Tören James Brown'un televizyonda son görüldüğü program olarak önem kazandı. Brown 25 Aralık 2006'da hayatını kaybetti.

2006 ödül töreni 14 Kasım 2006'da Alexandra Palace'ta yapıldı ve Channel 4 tarafından Birleşik Krallık'ta 16 Kasım'da yayınlandı; 18 Kasım'da ise tekrar edildi. Birleşik Devletler'de de 25 Kasım'da VH1 kanalında yayına kondu.

Organizasyonun iptali[değiştir | kaynağı değiştir]

2007 yılında herhangi bir katılım olmadı. 2008 Eylül'ünde yapılan açıklamayla, son yapılan törenin "çok uzun" olmasından dolayı iki yıl ara verilmesinin kararlaştırıldığı ve Channel 4'ün finansman sorunları sebebiyle ödül töreninin yapılmayacağı belirtildi.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sean Michaels (19 Eylül 2008). "Channel 4 axes UK Music Hall of Fame". guardian.co.uk. 24 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi.