Uşakov Madalyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uşakov Madalyası
Madalyanın önden görünüşü
 Sovyetler Birliği,  Rusya tarafından verilir
TürAskeri Madalyası
Olası Hak
Sahipleri
SSCB Vatandaşları
GerekçeBu madalya Deniz Ameliyathanesinde Cesaret ve Yiğitliğe göre Deniz Kuvvetleri ve Sınır Muhafızlarının askeri ve denizcilerine verilirdi.
Tanım3 Mart 1944

Uşakov Madalyası (RusçaМедаль Ушакова), 1991'den sonra SSCB ödül sisteminden alınmış Rusya Federasyonu devlet dekorasyonu.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ushakov Madalyası, 3 Mart 1944'te SSCB Yüksek Sovyeti kararıyla yaratılan bir Sovyet askeri ödülü idi. Savaşı hiç kaybetmeyen ve Rus Donanması'nın koruyucu azizi ilan edilen Rus amirali Fyodor Ushakov'a onurlandırıldı. Nakhimov Madalyası, denizciler, askerler, küçük subaylar ve astsubaylar, Sovyet Deniz Kuvvetleri, Deniz Piyadeleri, Bahriye kolordusu ve KGB Sınır muhafızı Askeri birliklerince cesaret ve kahramanlığa göre memurlar ve emniyet görevlilerine verildi.[1] Askeri görevlerde SSCB'nin deniz sınırlarını koruyarak, deniz tiyatrolarında Sovyetler Birliği savunması sırasında gösterildi.

1944 yılında kurulmasından Sovyetler Birliği'nin 1991'de dağılmasına kadar 14.000 ila 16.000 kişi Ushakov ödülüne layık görüldü. 2 Mart 1994 tarih ve 442 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre, Ushakov Sovyet Madalyası, SSCB'nin dağılmasından sonra Rusya Federasyonu tarafından aynı temel tasarımda kalındı.[2] Tüzüğü, 6 Ocak 1999 tarihli №19 numaralı ve 7 Eylül 2010 tarihli, №1099 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ile değiştirildi.

Modern Tüzüğü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ushakov Madalyası, Anavatanı savunurken ve askerî operasyonların deniz amaliyyethanelerinde Rusya Federasyonu'nun kamu çıkarlarını korumak ve Rusya Federasyonu devlet sınırlarını korumakla birlikte, Rusya Federasyonu Deniz Kuvvetleri askerlerine ve denizcilerine ve Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Hizmetlerinin Sınır Hizmetine, cesaret ve cesaret gösterilmesi için verildi.[3] Rusya Federal Güvenlik Servisinin Deniz Kuvvetleri ve / veya Sınır Muhafızı Servisi gemilerine askeri görevlerin icrasında yapılan manevralar sırasında ve deniz araçlarında gerçekleştirilecek rüşvet riskini içeren koşullarda da verildi. Rusya Federasyonu Önceliği Sırası, Ushakov Madalyasının, sol göğüste Suvorov Madalyasından hemen sonra diğer madalyalarla giyileceğini belirtir.

Ödül Tanıtımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ushakov Madalyası, 36mm çapında dairesel bronz madalyayla yükseltilmiş bir jant idi. Amiral Ushakov'un ön plana çıktığı kabartma gövde ön yüzünde, "ADMIRAL * USHAKOV" yazısı taşıyan biraz yükseltilmiş bir bantla çevrili (Rusça: "АДМИРАЛ УШАКОВ"), iki sözcük üstte bir yıldızla ve altta iki defne dalıyla ayrılır. Yuvarlak madalya, altına çıkıntı yapan Çıpa ve tomarlarla bir deniz ankrajı örter.[4]

Ushakov Madalyası standart bir Rus beşgen çerçevesinden küçük bir gümüş metalik zincirle bağlantının her iki üst köşesinden asılı durur ve beş köşeli askının altına bağlanır.[5] Çerçeve, üst üste binen 24 mm genişliğinde ipek moiré mavi şerit ile 2 mm mavi ve beyaz kenar çizgileri ile örtülür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2016. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2016. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2016. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2016. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2016. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]